Початок нетривалої українізації та ленінопаду – 1 серпня в історії
1 серпня 1492 року запорозькі козаки так "дістали" кримського хана Менглі І Гірея, що він написав скаргу Великому князеві литовському Олександру I щодо походу загону черкаських козаків (звідси їхня назва "черкеси") на Дніпровський лиман під проводом черкаського старости князя Богдана Глинського (от вам пращур роду Глинки!). Козацька річкова ескадра з десятка чайок взяла на абордаж турецьку галеру та визволила невільників під Тягинею (сучасні Бендери), в пониззі Дніпра.
1914-го через чотири дні після оголошення Австро-Угорщиною війни Сербії, Німеччина та Росія оголосили війну одна одній, у Франції проведено загальну мобілізацію, а перші німецькі загони увійшли до Люксембургу, щоб почати наступ на Францію. Протягом наступних трьох днів Росія, Франція, Бельгія та Велика Британія утворили коаліцію у війні проти Австро-Угорщини та Німеччини. Почалася Перша світова війна, котра забрала життя 20 мільйонів людей. Тільки 2010 року Німеччина змогла виплатити репарації за розпалювання Першої світової.
1 серпня 1923-го в Харкові ухвалено постанову ВУЦВК і РНК УСРР про заходи із забезпечення рівноправності мов і про сприяння розвитку української мови. Це офіційний початок українізації. Закінчився цей період 26 червня 1926 року листом Сталіна (тривав менше трьох років).
Читайте також: Шевченко латинкою, Валуєвський циркуляр і заборона Білорусі: 30 липня в історії
1941 – у Берліні німці прилучили Галичину до генерал-губернаторства, чим припинили існування самостійної соборної України.
1941 – у Нойгамері (Силезія) гітлерівці роззброїли та ліквідували український батальйон “Нахтігаль” ("Соловейко").
1943 – Під Делятином, що на Івано-Франківщині, німці розгромили загін Сидора Ковпака.
1975 року в Гельсінкі керівники 35 держав підписали Заключний акт Наради з безпеки і співпраці в Європі, що підтвердив непорушність кордонів у Європі та містив цілий звід принципів міждержавних відносин за умов мирного співіснування, зокрема так званий "гуманітарний кошик".
1977 – у Києві відкрито Центральний будинок художника.
1989 – у Львові побачило світ перше число газети "Поклик сумління" – інформаційного вісника Львівської організації "Меморіал".
Читайте також: Полонізація галицького шкільництва й вічний рекорд Бубки: 31 липня в історії
1990 року в Червонограді на Львівщині відбулося демонтування пам`ятника Ленінові, що в подальшому набуло масового характеру з західних областях республіки. Тепер на цьому місці дерев'яний хрест, біля якого відбуваються молебні та панахиди з нагоди державних свят... Саме в Червонограді почався український ленінопад. Серед мешканців чимало політв'язнів, бо після тюрми їх відсилали туди, де була потрібна проста робоча сила – копальні з вугіллям...
1992 – Київ, палац "Україна". Розпочав роботу Конгрес національно-демократичних сил України (КНДС).
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і Telegram
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки