Що позитивного відбулося в економіці України за останні півроку?
Звичайно, попри всі труднощі та виклики зовнішнього та внутрішнього характеру радує те, що ми крок за кроком повертаємось до нормалізації економічного розвитку країни. Не все так як би хотілося, але все добре в один момент не настає.
У І півріччі 2018 року зафіксовано продовження позитивних економічних тенденцій та головних ознак макроекономічної стабілізації, що відбувалося на тлі процесів реформування у напрямку як підвищення доходів населення, так і посилення інвестиційної складової зростання, а також в цілому сприятливих зовнішніх умов.
Загалом після подолання падіння економіка України зростає вже дев’ять кварталів поспіль. Це свідчить про те, що курс на формування відкритої конкурентоздатної економіки України приносить відповідні результати. Прискорення економічного зростання вдалося досягти насамперед завдяки збільшенню інвестицій та внутрішньому споживчому попиту.
Як свідчать дані Державної служби статистики України та МЕРТ України, реальний ВВП у I кварталі 2018 року зріс на 3,1% (у розрахунку до І кварталу 2017 року) порівняно з 2,8% у І кварталі 2017 року. Реальний ВВП у II кварталі 2018 року порівняно з попереднім кварталом (з урахуванням сезонного фактору) збільшився на 0,9%, а порівняно з II кварталом 2017 року – на 3,6%.
Читайте також: ТОП-7 основ для успішної економіки України
У січні-червні 2018 року промислове виробництво збільшилось на 2,5%. Найбільше зростання серед підвидів переробної промисловості спостерігалося у хімічному виробництві – на 39,5%, машинобудуванні – на 6,6% та у металургії – на 1,9% у першу чергу за рахунок внутрішнього попиту з боку суміжних видів діяльності, а також зовнішнього попиту.
У І півріччі 2018 року сільське господарство, яке, починаючи з червня, формувалося як за рахунок рослинницької, так і тваринницької продукції продемонструвало значне зростання – на 11,4% (“мінус” 2,1% у І півріччі 2017 року), в більшій мірі, за рахунок збільшення обсягів виробництва рослинницької продукції у 1,8 раза (“мінус” 8,5% у І півріччі 2017 року) в умовах більш жвавого проведення збиральної кампанії ранніх сортів зернових та озимого ріпаку в окремих регіонах. Також відбулося зростання обсягів виробництва тваринництва на 0,1% (“мінус” 0,9% у І півріччі 2017 року), що підтримувалося розвитком галузі птахівництва.
Упродовж січня-червня 2018 року позитивна динаміка спостерігалась у деяких видах економічної діяльності сфери послуг, зокрема, оборот роздрібної торгівлі зріс на 6,2%, пасажирооборот – на 5,3%, оптовий товарооборот – на 4,6%.
У той же час вантажооборот скоротився на 2,8% (“плюс” 9,2% у січні-червні 2017 року), в першу чергу, через негативну дію зовнішнього фактору – переорієнтацію транзиту природного газу до країн ЄС газопроводом “Північний потік” (з жовтня 2017 року), а також дії заборони на переміщення вантажів через лінію зіткнення (з березня 2017 року).
У будівництві у січні-червні 2018 року спостерігалося зростання обсягів виконаних робіт на 2,8% виключно за рахунок зростання будівництва інженерних споруд (на 7,5%) на тлі високої статистичної бази порівняння відповідного періоду 2017 року (зростання індексу будівельної продукції на 29,2% у січні-червні 2017 року).
Упродовж січня-липня 2018 року споживча інфляція становила 3,6% і на фоні поступової стабілізації курсу гривні формувалась під впливом як сезонних чинників (в т. ч. і дефляційногго характеру), так і за рахунок: підвищення споживчого попиту; зростання вартості виробництва у сільському господарстві; збереження тенденції щодо перевищення обсягів продажу іноземної валюти населенням над її купівлею, що додатково збільшувало пропозицію гривні на споживчому ринку; посилення адміністративної складової формування цін (підвищення акцизів і тарифів на окремі комунальні та транспортні послуги, а також послуги зв’язку).
Номінальна середньомісячна заробітна плата штатних працівників у січні-червні 2018 року збільшилася на 26,2% до 8377 гривні (у січні-червні 2017 року – 6638 грн.), заробітна плата, скоригована на індекс споживчих цін, – на 12%.
У І півріччі 2018р. експорт товарів та послуг становив 27815,7 млн.дол. США, або 111,1% порівняно з І півріччям 2017р., імпорт – 28468,8 млн.дол., або 113,5%. Негативне сальдо становило 653,1 млн.дол. (у І півріччі 2017р. негативне – 48,7 млн.дол.).
Читайте також: Инфляцию издержек только монетарной политикой изменить нельзя
В цілому економічний розвиток у І півріччі 2018 року, не дивлячись на певні негативні коливання окремих показників економічної діяльності, що у тому числі були спричинені специфічними обставинами, формує основу для подальшого якісного економічного зростання в умовах реалізації задекларованих реформ.
Водночас наразі маємо враховувати умови, що зберігають ризики сповільнення економічного зростання України, у т. ч. через можливе: погіршення зовнішньоекономічних умов торгівлі, зокрема через «торгові війни» та жорсткіші монетарні умови, що може призвести до стиснення міжнародної торгівлі та зниження попиту на продукцію українського експорту; фіскальне домінування, що може обмежувати державні інвестиції та збільшити боргове навантаження, стримуючи економічний розвиток країни в середньостроковій перспективі.
Загалом на 2018 рік оцінки зростання реального ВВП коливаються у межах 3,2%–3,5%, споживчої інфляції у межах однозначного числа на кінець року у річному вимірі – від 8,9% (НБУ) до 9% (МВФ) та 9,9% (Світовий банк). Таким чином на розвиток макроекономічної ситуації в Україні у цьому році усі дивляться із помірним оптимізмом.
Щодо наступного року, то прогнози є також оптимістичні. Так, прогноз економічного зростання України на 2019 рік – у МВФ тепер складає 3,3% (у попередньому прогнозі було 4%), у Світового банку – 4%. За нашими оцінками – 3.5%.
Однак, для зростання ВВП на рівні 4-6% Україні потрібно забезпечити рівень інвестицій 20% ВВП. В даний час державні інвестиції - до 2% ВВП, прямі іноземні інвестиції - до 2 млрд долл США.
Основним двигуном зростання економіки залишатиметься приватне споживання. По-перше, зберігатимуться високі темпи зростання реальних заробітних плат, простимульовані активними міграційними процесами. По-друге, пом'якшується фіскальна політика, у тому числі через подальше підвищення соціальних стандартів. Також, як і минулого року, збережеться активна інвестиційна діяльність підприємств.
МВФ та Світовий банк передбачають, що погіршення умов торгівлі підвищить дефіцит поточного рахунку платіжного балансу вже цього року до 3,7% ВВП, а наступного – він становитиме 3,3–3,5% ВВП.
Читайте також: Подолання корупції як найбільш реальний резерв для економічного розвитку
Через складні умови міжнародної торгівлі, нестабільність світових фінансових ринків, протистояння на Сході країни МВФ та Світовий банк очікують, що у 2018 та 2019 роках Україна стикатиметься зі значними фінансовими потребами та ризиками у бюджетній сфері.
Тому потрібно не зупиняти темп реформ. Це є важливим для залучення відповідного міжнародного фінансування, управління фіскальними ризиками та підтримання макроекономічної стабільності.
Для прискорення економічного зростання до 4% чи більше у найближчі два роки потрібно зберегти макроекономічну стабільність та завершити реформи стосовно створення ринку землі, оздоровлення фінансового сектора, протидії корупції та приватизації. Доцільно провести реформу державних підприємств, сформувати прозорий і діючий ринок газу, включаючи стуттєве реформуванння системи Нафтогазу, забезпечити захист прав власності.
Ці реформи, у свою чергу, будуть стимулювати нарощування інвестицій та продуктивності.
Інакше економічне зростання може сповільнитись.
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і Telegram
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки