MENU

Як повернути майно, вилучене під час обшуку

1482 0

Ви можете очікувати або не очікувати приходу до вашого офісу чи квартири людей із наміром провести обшук, але завжди повинні розуміти, що правоохоронці з'являються з єдиною метою — знайти і вилучити все, що тільки може хоч здалеку бути схожим на річ чи документ, причетний до кримінального правопорушення, а далі по ходу діла уже розбиратися, потрібно було його вилучати чи ні. Тому будьте готові, що правоохоронці "згребуть" під час обшуку усе майно, яке їм заманеться.

Слушна думка — уважно ознайомитися із ухвалою слідчого судді про обшук, адже це ваша запорука успіху. Слід детально та прискіпливо вичитати перелік майна, яке слідчий суддя дозволив відшукати та вилучити. Тобто такий перелік містить речі і документи, які відносяться до конкретного кримінального правопорушення і мають значення для розслідування злочину. Наприклад, печатки, штампи, всілякі документи, накладні, рахунки тощо. Якщо ж в ухвалі слідчого судді не надано дозвіл на відшукання та вилучення певних речей чи документів, проте вони все ж вилучаються слідчим чи прокурором — це майно має назву "тимчасово вилучене майно".

Читайте також: Маски-шоу возвращаются

Таким чином, усе майно, яке правоохоронці можуть вилучити у вашому офісі, квартирі чи іншому приміщенні поділяють на дві категорії:

Майно, яке визначено в ухвалі слідчого судді, та надано дозвіл на відшукання та вилучення. Таке майно правоохоронці не зобов'язані в подальшому арештовувати, хоч і повертати вам теж не зобов'язані.

Майно, яке в ухвалі слідчого судді НЕ визначено, а отже і дозвіл на його відшукання та вилучення НЕ надано. Таке майно має назву "тимчасово вилучене майно", і на нього правоохоронці зобов'язані або накласти арешт, або повернути вам.

Проте слідчі судді часто зазначають в ухвалі про проведення обшуку нечіткі формулювання переліку майна, яке дозволяється вилучити.

Наприклад, в ухвалі може бути зазначено, що надано дозвіл на вилучення комп'ютерної техніки на якій міститься інформація про кримінальне правопорушення, але слідчий вилучає всю комп'ютерну техніку, яка тільки міститься у вашому офісі, припустимо. Така комп'ютерна техніка також вважається тимчасово вилученою і повинна бути повернута, якщо протягом певного строку, про який розповім нижче, не було накладено арешт на вилучене майно.

Правильна стратегія поведінки після обшуку залежить від вашої обізнаності у можливих сценаріях розгортання подій.

Так, правоохоронці після обшуку мають два варіанти поведінки стосовно тимчасово вилученого майна: звернутися до слідчого судді із клопотанням про арешт майна або повернути його вам. Є логічним той факт, що слідчий/прокурор вилучає майно не для того, щоб одразу вам його повернути, тому слід очікувати накладення арешту на вилучене майно. Із дня проведення обшуку починають спливати строки, які важливо відслідковувати: у правоохоронців в запасі 48 годин після вилучення майна, яке не зазначено в ухвалі суду, аби звернутися до слідчого судді із питанням про арешт майна.

Сценарій 1

Якщо правоохоронці протягом 48 години не звернулися до суду із клопотанням про арешт майна або все ж звернулися, проте слідчий суддя відмовив у арешті, то майно повинно негайно повертатися особі, у якої воно було вилучено.

Звісно, що маніпуляції працівників правоохоронних органів уже мають усталену практику, тому сподіватися на те, що вам повернуть майно після спливу 48 годин або після відмови слідчого судді в арешті майна — марно.

У такому випадку доречно підготувати клопотання (вимогу) про повернення тимчасово вилученого майна до слідчого/прокурора. Якщо такий метод не діє на працівника правоохоронного органу, то наступний крок — скарга до слідчого судді на бездіяльність слідчого/прокурора, яка полягає у неповерненні тимчасово вилученого майна.

Якщо слідчий/прокурор абсолютно не реагує на такі методи та продовжує незаконно утримувати ваше майно, ефективним засобом протидії може стати дисциплінарна скарга на прокурора про вчинення ним дисциплінарного проступку, який полягає у невиконанні чи неналежному виконанні своїх обов'язків.

Сценарій 2

Якщо правоохоронці все ж протягом 48 годин звернулися до суду, і слідчий суддя наклав арешт на тимчасово вилучене майно, то в такому випадку пропоную вам два способи повернення майна:

А) звернутися до апеляційного суду із апеляційною скаргою на ухвалу слідчого судді про накладення арешту на тимчасово вилучене майно;
Б) звернутися до слідчого судді із клопотанням про скасування арешту майна.

Спосіб А:

При зверненні до суду із апеляційною скаргою, важливо дотримуватися строків, які залежать від того, чи були ви присутні при розгляді питання про накладення арешту на майно.

Якщо ви були присутні на судовому засіданні, то оскаржити арешт майна зможете не пізніше 5 днів з моменту оголошення ухвали суду.

Зазвичай, власників майна не викликають для участі у розгляді питання про арешт майна, тому у такому випадку оскаржити арешт можна не пізніше 5 днів з моменту отримання копії ухвали суду про накладення арешту.

Спосіб Б:

Звернутися до суду із клопотанням про скасування арешту мають не усі власники тимчасово вилученого майна, а лише ті, які не були присутніми під час розгляду клопотання правоохоронців про його накладення.

Як уже було зазначено, це типова ситуація, що власників майна не викликають до суду і арештовують майно без їх участі, тому такий спосіб збалансує ваші права.

Основою перевагою цього способу є відсутність строків для подачі такого клопотання. Тобто використати його можна і тоді, коли ви пропустили строк для апеляційного оскарження.

Читайте також: Активістка Українського культурного центра виїхала з Криму після обшуків ФСБ

Задоволення вашої апеляційної скарги або клопотання про скасування арешту зобов'яже правоохоронців повернути вилучене майно. Так, як і описувалося вище, обов'язок повернення майна не завжди впливає на правоохоронців ефективно, тому як діяти в такому випадку — дивіться "Сценарій 1".

Загалом прослідковується невтішна тенденція про те, що за власне ж майно вам доведеться поборотися: його вилучають правоохоронці, хоча на це їм не надано дозволу, а потім ще потрібно докладати сил для його повернення.

Проте маю сподівання, що ця стаття прояснила вам можливі способи повернення майна, вилученого під час обшуку.

Незважаючи на це, робота фахівців ніколи не буде зайвою, а й вбереже вас від невірних кроків на шляху повернення вашого майна та збереження дорогоцінного часу.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Ірина ШАПОШНИКОВА


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини