MENU

Що є в інтересах усього суспільства: ще декілька мільярдів для Ахметова чи розвиток освіти?

2743 0

Чи є освіта пріоритетом?

На минулому тижні профспілки шести львівських університетів звернулися до уряду щодо низької оплати праці. Кажуть, науково-педагогічним та науковим працівникам два роки не переглядались заробітні плати.

В масштабах всієі економіки є декілька способів збору грошей із широкого кола суб’єктів. Це: а) через податки, б) через тарифи, в) через функціонування монополій, які заробляють неринково високу маржу на відведеній їм територіі, г) через приватизацію за заниженими вартостями тощо.

Читайте також: Волошина: Багатії звикли плювати на норми Конституції при кожній ліпшій нагоді

І хоча формально це різні інструменти, але по суті це інструменти збору коштів із всього суспільства для подальшого перерозподілу відповідних благ. І чим більш екстрактивна діюча модель держави, тим більше включаються вищевказані механізми не в інтересах всього суспільства, а в інтересах вузької групи осіб.

Це формує систему стимулів: поступити на юридичний, потім стати прокурором і брати активну участь у перерозподілі благ, чи стати інженером.

І звичайно, в умовах обмежених ресурсів у суспільства доводиться вибирати, на що направляти такі зібрані ресурси. На збагачення Ахметова чи на розвиток освіти та науки.

За два роки Ахметову за формулою Роттердам+ направили під 30 млрд грн. А науково-педагогічним працівникам університетів жодного разу за два роки не переглянули заробітні плати. Тобто де-факто через інфляцію вони навіть збідніли на 20%. Чи сприяє це приходу якісних кадрів у вищу освіту? Що є в інтересах усього суспільства: ще декілька мільярдів для Ахметова і Ко чи розвиток освіти?

Читайте також: Українці не знають, що таке інновації – Дацюк

У 2009 році за кордоном навчалося біля 25 тис українських студентів, а у 2017 році вже понад 75 тис українських студентів. Так вони голосують своїми ногами та гаманцем. Так проголосували і діти Президента П.Порошенка, які навчаються у Лондоні (мають право). І головне, при такій моделі неважко спрогнозувати, що буде завтра.

Тому треба чесно визнати – освіта у діючій моделі ніякий не пріоритет. І виставкове завезення раз у півроку у Київ якихось іноземних лекторів цього ніяк не змінює.

Інша справа, як вчепилися зубами за збереження Роттердам+. Готові брехати, дурити, червоніти, ходити на грані криміналу, аби цей справжній пріоритет прожив ще хоча би з рік.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Андрій ГЕРУС


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини