MENU

Блог психолога: як відрізнити власні бажання від нав'язаних

2336 0

Кажуть, усе наше життя – результат численних важливих та буденних рішень, які нам доводиться ухвалювати у різних ситуаціях. Вчені підрахували, що протягом дня ми десятки разів підсвідомо й усвідомлено вибираємо – що вдягнути, купити на вечерю, якою дорогою піти додому.

Ба більше – можливість вибирати вважається головним привілеєм вільної та дорослої людини. Та не всі вміють правильно ним скористатися.

Запитайте будь-кого, чи самі вони обрали фах, роботу, партнера, а чи зробили це з примусу. Впевнена, більшість відповість: звичайно, це було моє рішення.

Читайте також: 7 советов как справиться с тревогой на работе – психолог

Та чи не від тих самих людей чуємо: не склалося, не пощастило, підставили, ввели в оману. Звідки беруться ці безособові звороти, якщо ми - господарі власної долі.

Виходить, самі помилилися, тож маємо ображатися самі на себе?

Як маніпулюють мотивацією

Річ у тому, що людям часто нелегко розібратися, чого хочуть саме вони, а чого від них, наприклад, вимагає суспільство. Або вони переконані, що роблять щось за власним бажанням. Насправді ж – через почуття обов'язку чи провини перед батьками, дружиною.

Особливо складно визначити, чи хочеш ти чогось насправді, а чи просто над усе прагнеш виправдати чужі сподівання, коли на тебе ніхто прямо не тисне, не вимагає, не виставляє умов.

Натомість просто кажуть: ну ти ж такий талановитий. Те, що ти зараз маєш – не твій рівень, ти можеш досягти більшого. Це називається маніпуляція надмірною мотивацією. Насправді – старий як світ прийом – морквинка попереду голоблі.

Проте, дуже дієвий для невпевнених у собі людей із заниженою самооцінкою. Такі зазвичай не розуміють, за що їх можна любити, тож легко ведуться на такі "аванси".

Доводити – лише собі

Замість того, щоб сказати: "А ви мене запитали, чи хочу я досягати чогось більшого і не бувати вдома, не бачити, як ростуть діти" або, що їм цілком вистачає того, що вони мають, такі люди кидаються доводити, що таки кращі, ніж є.

Багато хто згадує при цьому мамині слова: ми такі надії на тебе покладали, а ти замість п'ятірок на четвірки з'їхав.

В результаті - чоловік, підсвідомо спокутуючи дитячі гріхи, йде на нецікаву, проте грошовиту роботу. Дружина задоволена – матеріально жити стало значно легше. А він все далі заглиблюється у невроз невідповідності реального життя власним уявленням про щастя і душевний комфорт.

Яскравий приклад: чоловік начебто сам все вирішив, але воно було потрібне не йому.

Потрібно – кому? Добре – для кого?

Є кілька принципів, дотримуючись яких можна уникнути хибних шляхів.

– Перш ніж щось вирішити, запитайте себе, що цей вчинок принесе безпосередньо вам. Доводи на кшталт "так зробив би кожен", "буде краще для родини", "хто мене назве розумним" не приймаються.

– Не покладайтеся лише на розум, раціоналізуючи те, що, як ви відчуваєте, вам не підходить. Наприклад: доведеться потерпіти, зате потім... Якщо, уявивши перспективи, не відчуваєте радості та піднесення або принаймні полегшення вже зараз, скоріше за все цього робити не треба.

– Переконайтеся, що змінити щось у житті ви збираєтеся не для того, щоб щось комусь довести чи ще гірше – заради помсти.

– Не рівняйтеся ні на кого, не порівнюйте себе ні з ким. Те, що добре для інших - хай навіть таких більшість – зовсім не обов'язково буде слушним варіантом для вас.

– Роздумуючи над перспективами, стверджуйте, а не заперечуйте. Наприклад, ви одружуєтесь, щоб бути з кимось разом, мати родину, дітей. Неправильний варіант: бо не хочете жити самі, щоб батьки не казали, коли вже онуків дочекаємося, щоб не образити кохану.

Читайте також: Психотерапевт: как перестать делить на "хорошо" и "плохо"

– Ухвалюючи щось важливе, говоріть про конкретні речі, а не абстрактні поняття. Якщо серед причин поміняти роботу ви називаєте перспективи особистісного і кар'єрного росту або престиж компанії, це має насторожити. Добре, коли можете сказати: тут професійні люди, хочу в них повчитися. Тут хороша атмосфера, сучасна матеріальна база, зрештою, платять гарні гроші, а вам вони саме дуже потрібні.

– Будьте гнучкими. Якщо ви вже почали рухатися у якомусь напрямку, але відчули, що йдете не туди, змініть плани. Краще обійтися меншими втратами, вчасно зупинившись. Нехай вас не хвилює, що про вас подумають, ніби ви злякалися чи не витримали труднощів. Це дозволить уникнути більших проблем.

– До речі, щодо грошей. Якщо цей фактор єдиний, що вас приваблює, не варто ним керуватися. Дуже скоро ви відчуватимете залежність, нудьгу та незадоволення.

– Схилившись до якогось варіанту, уявіть, ніби те, що плануєте, вже відбулося. І прислухайтеся до відчуттів. Якщо зіпсується настрій, з'явиться роздратування, замість полегшення відчуєте спустошення, скоріше за все робити цього не варто.

– І нарешті уникайте "вечірніх" рішень. Перевірено: якщо вранці вчорашні перспективи здаватимуться непотрібними чи нереальними, вони не ваші.

 Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Олена САВИНОВА


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини