Буря у склянці води, або для чого здійнято хвилі на озері Газіводе?
Напруження на півночі Косово спаде вже 29 вересня увечері, а хвилі від катера президента невизнаного Україною та половиною світу Косова Хашима Тачі, яким він неочікувано розсік сьогодні не лише води озера Газіводе, але й мирний європейський вікенд, розходитимуться ще декілька днів, поки остаточно не заспокояться.
Що трапилось?
Для забезпечення перебування першої особи косоварів Хашима Тачі, який вирішив з вітерцем пройтися на катері штучним озером Газіводе, що частиною розташовується на півночі невизнаного Косова, а частиною в південній Сербії, було залучено 60 спецпризначенців з підрозділу ROSU. Косовські "беркути" хапали усіх, хто траплявся на їхньому шляху та утримували, поки Тачі не завершив свій вояж.
Читайте також: Армія Сербії приведена у стан бойової готовності
Спецпризначенці косовської поліції також взяв під контроль об'єкти розташованої на озері гідроелектростанції. Вся історія тривала не більше ніж декілька годин – Тачі та його спецназ зникли так само швидко, як і з'явилися.
Реакція Республіки Сербія в особі її президента Александра Вучича була не менш блискавичною – він привів у бойову готовність сербську армію. На 22:00 за Києвом заплановано прес-конференцію президента РС, під час якої він, очевидно, спочатку "розсікатиме повітря шаблею", потім усіх заспокоїть і однозначно додасть собі додаткових політичних балів.
Вучіч – розумний політик, який одночасно грає декілька партій. Він, по суті, підіграв Тачі, показавши себе рішучим головнокомандувачем, готовим миттєво стати на захист вітчизни: президент Сербії негайно висловив протест у зв'язку з діями Тачі та одразу зателефонував генеральному секретареві НАТО Єнсу Столтенбергу. Одночасно директор канцелярії уряду Республіки Сербія з питань Косова та Метохії Марко Джуріч навмисне гостро розкритикував заяву прес-секретаря ЄС Маї Коціянчич, яка закликала сторони до стриманості.
Для чого здійнято хвилю?
Президент Хашим Тачі, швидше за все, не мав далекосяжних планів – він просто вирішив продемонструвати, передусім, своєму опоненту у питанні поділу Косова прем'єру Рамушу Харадінаю, що він теж є жорстким і може покататися не лише на хвилях сербського озера Газіводе, але й на нервах сербів і європейців. З іншого боку, в такий спосіб Тачі виграє час для вироблення подальших кроків у справі поділу Косова – поки всі обговорюватимуть його витівку, він вироблятиме нову стратегію і тактику.
Час справді дуже потрібен Тачі, якого підтискають європейці, а от Вучіч сьогодні є повністю готовим до переговорів щодо поділу Косова як з косоварами, так і з європейцями.
Читайте також: Світовий режим санкцій: ми шукаємо підтримки ззовні, коли потенціал нашої сили у нас самих
Отже, і Тачі, і Вучич досягли своїх суто політичних цілей – ніхто з них не має ані намірів, ані можливостей воювати.
З іншого боку, цей штучний інцидент має і тривожний бік: ситуація в колись гарячих точках Балкан (Сербія/Косово, Боснія та Герцеговина), й досі залишається доволі хиткою та може спалахнути від однієї необережної іскри.
І тоді, щоб загасити полум'я протистояння, може не вистачити води озера Газіводе.
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і Telegram
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки