MENU

Чому нові члени ЦВК не зможуть виконати обіцяне у присязі й до чого тут нардепи

935 0

Ось текст присяги, яку нові члени Центральної виборчої комісії урочисто промовляли у Верховній Раді:

"Присягаю Українському народу при здійсненні своїх повноважень у Центральній виборчій комісії додержуватися Конституції України та законів України, позапартійної позиції, бути чесним, об'єктивним та неупередженим у вирішенні питань, що належать до повноважень Комісії, забезпечувати реалізацію і захист виборчих прав громадян України та права на участь у референдумі".

То як можуть члени ЦВК забезпечити "право на участь у референдумі", якщо закону про референдум в нас нема? Є це право не лише в тексті присяги, а й у Конституції України, але реалізувати це право ніхто не може.

Чому? Все просто. Пояснюю в датах і прізвищах.

1991-й – іще до проголошення Незалежності ухвалено закон про референдум – це акт радянський.

Читайте також: 17 замість 15 членів: що змінилося в роботі ЦВК

1996-й – право громадян на референдум з'явилося в Конституції України. Але цього мало. Для реалізації права на референдум потрібен закон. Але в парламенті до цього нікому не було діла, діяв радянський закон. Аж поки до влади не прийшов Янукович і не врегулював це питання винятково для себе.

2012-й – поки політики б"ються за голоси на виборчих округах, Верховна Рада 6-го скликання в останній день своєї роботи в порожній залі під головуванням комуніста Адама Мартинюка ухвалює геть ганебний закон "Про всеукраїнський референдум". Цей закон міг перетворити Януковича на абсолютного монарха, а Україну заштовхати в Митний союз.

2018-й – закон про референдум імені Януковича Конституційний Суд України скасував – визнав таким, що не відповідає Конституції. Це було в травні. Зараз жовтень. І знову Верховна Рада не квапиться врегулювати питання референдуму законом. Зараз повний законодавчий вакуум.

Хоча є готовий законопроект №2145а, написаний правниками-конституціоналістами у відповідності до Конституції України й міжнародних стандартів проведення референдумів у демократичних країнах.

І на завершення. Залишати питання референдуму не врегульованим законом не можна, тому що це:

Читайте також: Як покласти край пануванню демократичного феодалізму в Україні

– загроза для національної безпеки (історія дала нам достаньо уроків 2014-го);

– злочин проти громадян, яким не дають скористатися своїм конституційним правом;

– і, звісно, неможливість для нових членів ЦВК виконати урочисто проголошену присягу.

Із кого тепер питати? Із парламентської більшості, з голів фракцій, які підписували у 2014 році Коаліційну угоду й обіцяли новий демократичний закон про референдум, а тепер не квапляться попрацювати над цим питанням.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Наталя СОКОЛЕНКО


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини