MENU

Натуральна, органічна, еко: що робить косметику безпечною для довкілля і здоров'я

6480 2

Ми часто чуємо про різні види забруднення і те, що раціональне споживання ресурсів – не ціль, а реальність, до якої кожен має прийти. Але навіть озброївшись найблагороднішою метою, врятувати планету не так просто, якщо не знаєш, з чого почати. 

Еко, органічна, натуральна, рослинна: що все це означає?

В Україні та світі немає чітких вимог до термінів "натуральна" та "еко-" косметика. Це маркетингові інструменти, які не потребують підтвердження. Уся відповідальність за рівень якості та натуральності косметики лежить саме на виробниках та їхньому розумінні "природності".

Читайте також: Дорого – не означає ефективно: як усвідомлено обирати косметичні засоби

Інша історія з маркуванням organic – воно потребує спеціальної сертифікації. Це жорсткі вимоги, які визначають способи екстракції речовин, обробки землі тощо. Згідно із законом України про "Технічну регламентацію з екомаркування" відповідної екологічної сертифікації також потребують слова "зелена косметика" та "екологічно чиста".

Нюанси є залежно від системи органічної сертифікації. Наприклад, європейська асоціація визначає досить жорсткі правила сертифікації саме "органічних" продуктів. Згідно з її вимогами, аби отримати право писати Organic на етикетці, у складі продукту не має бути:

– синтетичних барвників, лише сертифіковані; 

– синтетичних віддушок, лише сертифіковані; 

– синтетичних консервантів, силіконів, похідних нафтохімії, хімічних УФ-фільтрів, четвертинних солей амонію, отриманих із синтетичних жирних кислот.

Кількість натуральних (якість яких підтверджена) інгредієнтів, отриманих екологічним способом, має становити не менш як 95%.

З чого складається органічна та рослинна косметика

Інгредієнти тваринного походження допускаються в органічній продукції лише за умови, що їх отримали етичним способом – без шкоди тваринам. Наприклад, продукти бджолярства (віск, мед); протеїни, молочка та кератин (зі стриженої шерсті); ікра з рибних ферм, яку отримують з "доїння", а не вбивства риб.

Інгредієнти рослинного походження мають вирощувати в екологічно чистих господарствах, які щороку проходять сертифікацію. Або ж такі інгредієнти збирають у місцях природнього зростання під серйозним контролем. Рослини не мають бути продуктом генної модифікації – це стосується сої, пшениці, рапсу. Заборонено використовувати пестициди, а боротьбу зі шкідниками та бур’янами здійснюють механічними способами та за допомогою органічних препаратів, наприклад, ефірних олій.

Як виготовляють органічну та рослинну косметику:

– Виробництво не має шкодити довкіллю;

– Методи виробництва не мають кардинально змінювати хімічні властивості інгредієнтів;

– Виробник має вести документацію таким чином, щоб можна було простежити увесь ланцюжок від виробника сировини до кінцевого споживача;

– Тару та упаковку мають виготовляти з речовин, що розкладаються і піддаються вторинній переробці. А також не завдають шкоди екосистемі матеріалів;

Які складові косметики негативно впливають на екологію:

Силікон

Силікон – це матеріал, який виробляють небезпечним для природи способом. Крім того, він накопичується у довкіллі – в атмосфері, воді, ґрунтах. Що хорошого у силіконах? Вони утримують вологу, утворюючи на поверхні оклюзійну плівку. Саме вона забезпечує, наприклад, сяяння волосся від миття шампунем.

Силікони мають властивість залишатися і в організмі людини у невеликих дозах. Це має негативний вплив на волосся. Проте силікони не токсичні та фактично інертні для людського організму.

Парабени

Парабени – це консерванти, які активно використовують у косметиці, фармацевтиці та харчовій промисловості. Вони мають антибактеріальну дію, низьку собівартість і практично не викликають алергічних реакцій.

Читайте також: Чи треба користуватися косметикою із SPF восени – поради косметологів

Парабени заборонені в органічній продукції, оскільки, як показали дослідження, вони можуть викликати рак і збій ендокринної системи. Проте не все так однозначно. Кислота p-hydroxy-benzoic, з якої отримують парабени, присутня у рослинах. Наприклад, у ягодах асаї та брусниці. Тому з певною поправкою можна стверджувати, що метил- і етилпарабен – "майже натуральні" консерванти.

Мінеральні олії

Мінеральна олія – це похідний продукт від нафтохімічної промисловості. Попри те, що нафта – природний компонент, який не шкодить організму людини, його виготовляють з вичерпного ресурсу, що суперечить ідеям сталого розвитку.

Барвники та ароматизатори

Такі складові косметики та засобів для догляду за собою є потенційними алергенами. Так само, як і ефірні олії. Тому їхнє застосування в органічній та рослинній косметиці обмежене.

Що робити з упаковкою?

Упаковку для косметики зазвичай виробляють з пластику. Він закінчує свій шлях на смітнику, забруднюючи землю та ґрунти. Крім того, іншою проблемою є мікропластик – дуже маленькі частинки пластику, які утворюються від його повільного розпаду в довкіллі.

Дослідження незалежної журналістської платформи довели, що на сьогодні мікропластик присутній у звичайній проточній воді різних країн світу. Ми споживаємо пластик разом з водою. Різні види пластику розкладаються по-різному, і шлях мікропластику у воду, ґрунти та організм людини дуже важко відстежити.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

The Village Україна


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини