MENU

Дев'ять простих кроків на шляху ековідповідальної людини від української телеведучої

479 0

Дев'ять простих кроків на шляху ековідповідальної людини

Кардинально зупинити зміну клімату вже нереально, але призупинити і уповільнити її ми можемо і повинні, пише Олена Фроляк у блозі для НВ.

Слово sustainable, вже давно часто вживане в Європі, важливий індикатор ставлення суспільства до навколишнього середовища і турботи про нього. Вживається у всьому, що пов’язано зі сталим розвитком, є навіть спеціальна програма ООН до 2030 року, де прописано пріоритети розвинутих суспільств в ім'я заощадження планети – проєкти освіти, медицини, інфраструктури, справедливості і миру…

Вам вже нудно! Ви точно не будете її читати. Вам здається – це далеко, це не про нас, на наш вік вистачить. Ні! Не вистачить! Нам ще кілька таких безсніжних зим, весен без паводків, сухих річок і безводних колодязів, задимленого Києва і пилу, що кружляє стовпом – усіх цих принад змін клімату – і коронавірус нам здасться дитячими пустощами. Кардинально зупинити процес вже неможливо, але призупинити й уповільнити його ми можемо і повинні!

Ось 9 простих правил, які допоможуть вам дивитися природі в очі, не ховаючи їх.

1. Споживайте менше м’яса. Трохи змінити свій раціон нескладно і корисно для здоров’я! Наприклад, двічі на тиждень. Пам’ятайте, саме тваринництво – найбільше джерело викидів СО2. Європейські фермери вже скорочують поголів'я худоби через жорсткі вимоги з утилізації гною, задоволення це недешеве і не кожному по кишені. У нас поки таких вимог немає, але у нас взагалі ніхто не думає про завтра, так подумайте ви!

Читайте також: Ліс у смартфоні: як незаконні рубки стають законними

2. Почніть, нарешті, сортувати сміття. Я знаю, багато хто скаже: "Ми сортуємо, а його гамузом скидають в одну яму". Ми знімали навіть спеціальний сюжет на цю тему, їхали слідом за сміттєвою машиною і… таки так! Частково це правда. Але з’являються відповідальні компанії, які чекають відповідальних клієнтів – нас з вами! Знімете цю відповідальність з себе, а далі питайте з комунальників!

3. Відмовтеся від цих жахливих і всюдисущих кульочків! Мене так зворушують покупці, які дбайливо упаковують один лимончик або два банани в окремий кульочок. А любителі полуниці! Беруть її у пластиковому контейнері, потім кладуть його в кульок, а потім все це в великий пластиковий пакет. Нічого не купили, а відходів додому принесли гору. Купіть велику сумку-авоську, благо вони є. Продаються і багаторазові сітки для овочів і фруктів, а якщо вам потрібен один лимон – зважте його і наклейте чек. Складніше з м’ясом або куркою, але вдома знайдеться контейнер, візьміть його з собою. Так, незручно, так, незвично, продавці дивляться як на божевільних, але це спочатку, до мене вже звикли, кульочки не пропонують.

4. Купуйте менше одягу. Навіщо вам 6 пар джинсів і 5 пар кросівок, які ви болісно підбираєте щоранку? Одна моя подруга якось на початку літа виставила у своїй спальні цілу колекцію літнього взуття, до речі, хороша колекція. На моє запитання – навіщо, вона відповіла: "Коли взуття в коробках, я забуваю про багато пар, а так вони у мене на очах, і я хоч разок за сезон їх одягну!" Нікого не хочу судити, сама люблю красиве взуття, але все має бути в міру.

5. Купуйте менше їжі. Не піддавайтеся трюкам з акціями та знижками, ну не потрібні вам 4 упаковки сметани зі знижкою, вона пропаде. Не потрібно завантажувати весь візок тим, що ви, ймовірно, не встигнете з'їсти. Складіть меню хоч на 2−3 дні і купіть саме те, що ви будете готувати. А ще пам’ятайте про тонни викинутих на смітник продуктів, до речі, ваша зайва сметанка теж там.

6. Приймайте душ замість ванни. Уже навіть РНБО попереджає, що Україні загрожує дефіцит води, і наше марнотратство тільки поглиблює проблему. Вимикайте воду поки чистите зуби, хтось підрахував скільки її виливається за цей час – мінімум 3 літри. Частіше мийте посуд у посудомийній машині, вона набагато економніше витрачає воду.

Читайте також: Адаптуйся або помри: Україна знову має шанс, яким мусить скористатися

7. Бережіть папір. Подивіться на роботу свого офісу, і ви побачите, скільки його пропадає. Ми у своїй інформслужбі давно мінімізували використання паперу, а папір для обов’язкової теки ведучих використовуємо двічі. Дрібниця, але економія очевидна.

8. Підвезіть сусіда або колегу на роботу. Я живу в приватному секторі, туди регулярно їздять маршрутки. Минаючи зупинку з пасажирами, які очікують, іноді пропоную їх підвезти, правда, ретельно вибираючи супутника. Ще жодного разу не пошкодувала, всі дякують і дивуються. Правда, були випадки і різкої відмови, мовляв, проїздіть, панночко.

9. Навчайте всього цього своїх дітей, не соромтеся робити зауваження або підказати щось друзям, розповідайте всім, як це важливо, і як це не складно. У Скандинавії, де екофрендлі філософія – основа життя, дітей з садочка привчають не тільки брати, але й віддавати, не тільки користуватися, а й чимось жертвувати, докладати зусиль не тільки заради себе, а й в ім'я чогось важливого, думати про завтрашній день і про те, що залишаєш після себе.

Прості кроки роблять великі справи. І хоч мій молодший син Антоша каже, що відмова від кульочків не врятує планету, я все одно не втомлююся привчати його жити за правилами, правилами відповідальної людини.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Олена ФРОЛЯК


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини