MENU

ТОП-3 причини, чому свобода слова в Україні опинилась під загрозою

2000 3

Ситуація з свободою слова в Україні погіршується. Це однозначний висновок, що робиться у свіжому дослідженні Media Sustainability Index від IREX. Ми повинні розуміти, що за ним стоїть низка об’єктивних та суб’єктивних причин. І не усі з них походять з України.

Про це в ексклюзивному коментарі для UAINFO розповів політичний експерт, голова Free Voice Information Analysis Center Олексій Роговик.

За його словами, регулювання діяльності ЗМІ та відносин у Інтернеті все більше поглиблюється: "Це загальносвідома тенденція з протидії загрозам, що прийшли завдяки розвитку соціальних мереж та кібертехнологій. Тут мова і про такі яскраві випадки як російський вплив на американські президентські вибори, крадіжка персональних даних мільйонів людей, фінансові махінації та пропаганда тероризму через он-лайн ресурси. Повна свобода слова стає жертвою цих загроз, на які змушені реагувати уряди країн". 

Читайте також: За четыре года войны так и не появилась доктрина национальной информационной безопасности – Береза

Олексій Роговик відмітив, що обмеження свободи слова у світі є наслідком деградації світової демократії та посилення авторитарних тенденцій у багатьох державах.

"На сьогодні чітко видно, що навіть в класичній американській та європейських демократіях відбувається певний відкат. Це вже не згадуючи жорсткий тиск на ЗМІ та соціальні мережі в Росії, Китаї, Туреччині та інших недемократичних країнах. Уряди чітко побачили що під час подій Арабської весни чи відомих великих акціях спротиву в Туреччині ЗМІ та соціальні мережі були ледь не головним мобілізуючим фактором чи платформою для координації дій", – сказав він. 

За його словами, ситуація зі свободою слова в Україні є унікальною. "Окрім того, що ми маємо вплив перших двох факторів, в нас все це доповнено та ускладнено військовою агресією та окупацією Росією українських територій Криму та Донбасу", – розповів експерт. 

Олексій Роговик наголосив, що рівень свободи слова воюючої країни автоматично зменшується, бо ворог часто використовує власні ЗМІ, соціальні мережі, кібертехнології як один з інструментів агресії на інформаційному "театрі бойових дій".

Читайте також: Експерт: Канали на кшталт "112 Україна" та "NewsOne" – це психологічна м’ясорубка для журналістів

Експерт розповів, що українська влада провадить політику подвійних стандартів у цьому питанні: "Вона одночасно не протидіє пропагандистським медіа держави-агресора (ними є не тільки російські соціальні мережі), а з іншої сторони використовує військовий аргумент для згортання свободи та демократії в Інтернеті у власних політичних цілях, що не мають нічого спільного з війною проти РФ". 

"Ми неодноразово бачили необґрунтовану цензуру, блокування контенту, переслідування, сумнівне блокування деяких Інтернет-ресурсів та внесення авторитарних законопроектів, що є відвертою калькою на російську версію тотального контролю через Росконадзор з правом блокування будь-яких незручних ресурсів без рішення суду. В нас все це передбачено у законопроекті 6688, що з порядку денного досі не зник", – додав Роговик. 

Експерт нагадав, що в Україні щомісячно фіксується тиск та залякування представників ЗМІ, особливо антикорупційних журналістів-розслідувачів, як це було з рішенням про доступ до даних телефону ведучої програми "Схеми" Наталії Седлецької.

"Також протягом останніх місяців ми не раз бачили фізичні напади на журналістів в умовах безкарності, що спричинена корупцією правоохоронної та судової системи", – додав Олексій Роговик. 

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

UAINFO


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі


Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини