MENU

"Рідне місто, яке було безпечним, раптом перестає бути таким" – колишні полонені, герої "Крихкої Свободи"

3667 0

В Україні вийшов документальний фільм "Крихка Свобода". Проблему незаконного ув’язнення, яку досліджують правозахисники Східноукраїнського центру громадських ініціатив, показали кінематографісти об’єднання "Вавилон’13" спільно зі студією "DocNoteFilms".

У фільмі показано історії чоловіків і жінок, яких за проукраїнську позицію ув’язнили бойовики самопроголошеної "ЛНР".  

98 днів несвободи, рабська праця і надмірна підозрілість. Олександр Кононов, один із героїв фільму, розповів про своє перебування в незаконній в’язниці – підвалі Луганської ОДА.

Читайте також: Обмін полоненими: коли Україна звільнить усіх заручників на Донбасі

Про все, що сталося в житті, чоловік не шкодує, адже зрозумів, що пам’ять і час стирають страшні моменти. За час збройного конфлікту на східній території України Олександр зробив усе, що було в його силах, бо переконаний, що дії будь-якої людини можуть наповнити океан змін.

Краплиною в океані була і колишня дружина Олександра – Вікторія Кононова, з якою разом майже місяць допомагали як волонтери підрозділам ЗСУ. Військові сили, а також батальйон "Айдар", перебували в той час у Луганській області. На їхнє щастя, так звана "комендатура" в захопленій ОДА не дізналася про співпрацю подружжя з цим українським військовим підрозділом. Інформація про це могла би коштувати фізичного і морального здоров’я, адже батальйон "Айдар" вважався найбільшою загрозою.

Олександр розповів про те, як, перебуваючи у підвалі, ув’язненні ставали робочою силою. Це стосувалося і подружжя Кононових. Кожного дня сфери роботи розподілялися між ув’язненими зранку. І прання чи прибирання для людей сприймалося як подарунок на тлі безперервного перебування в камері без вікон, численних побоїв і фізичних розправ.

"Найбільше мене насправді шокувало те, що одна людина може робити з іншою людиною, те, що взагалі відбувається з людьми в цих ситуаціях. Коли ти знаєш одну людину, і вона стає геть іншою".

Кононови згадують про три етапи їхнього ув’язнення у 2014 році, що загалом тривало більше трьох місяців. В камері було до 16 квадратних метрів, але перебували в ній десятки осіб. За спогадами Вікторії, доходило інколи до 39 осіб. Згодом жіночу камеру відділили. Однак вихід з неї навіть до коридору комендатура мінімізовувала.  

Читайте також: Не зовсім полонений: держава відмовила у виплаті грошової допомоги українцю, який двічі був у полоні

"Реально було страшно, дико було страшно. Я думала, нас в СБУ (прим.авт. – мається на увазі будівля СБУ, яка використовувалась бойовиками т.зв. "ЛНР" як місце ув’язнення, утримування та тортури в якому відрізнялись особливою жорстокістю) привезли, і нам вже кінець. І я почала заїкатися просто від страху".

Колишні ув’язнені з Луганської ОДА згадують, як у підвал помістили навіть чоловіка з відкритою формою туберкульозу. Хоча через три дні хворого наглядачі забрали з тюремного приміщення.

До 22 липня 2014 року рідне місто Вікторії Сєверодонецьк контролювалось проросійськими бойовиками. Жінка ділиться думками: "Дуже страшне відчуття, коли місто, яке ти знаєш з дитинства, де ти народився, де ти маленьким ще бігав по цим вулицям, тобто, по суті, для тебе безпечне місце, раптом перестає таким бути.. і кожна людина, яку ти зустрічаєш – це потенційний твій ворог, який тебе може здати на підвал".

Читайте також: Правозахисники зібрали докази злочинів російських військових на Донбасі

Вікторія Кононова має медичну освіту і намагалася психологічного допомагати ув’язненим. Зокрема згадує, як тримала в обіймах жінку, яка чула, як у сусідній камері б’ють її чоловіка. Сама ж Вікторія розуміє, що з часом згадувати пережите все тяжче, бо усвідомлення жахливості і позареальності як для звичайного життя того, що довелось пережити, тільки посилюється.

"Ну а закінчити…  як можна закінчити війну, яку не ти почав?".

Більше про історії полонених можна знайти в аналітичному звіті "За ґратами будинку "Уряду ЛНР". Фільм же "Крихка Свобода" відкритий для показів у різних містах України. Прем’єра фільму відбулася у Києві у кінотеатрі "Жовтень" 10 жовтня.

Наступний показ заплановано 7 листопада у Северодонецьку. Саме в це місто переведено адміністрацію Луганської обладміністрації, яку було захоплено незаконними збройними формуваннями у Луганську. Більше інформації про фільм та анонси презентацій можна знайти на офіційній сторінці у фейсбуку "Крихка Свобода".

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Каріна Дорошенко для UAINFO


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини