Грип наступає: як боронитися та у яких випадках терміново викликати "швидку"
Грип – одне з найнебезпечніших вірусних захворювань. Починається раптово з різкого погіршення здоров'я. Температура – приблизно 40°С. Скарги на головний біль, слабкість, відсутність апетиту, біль у м'язах, сухий кашель. Грип небезпечний ускладненнями, такими як запалення легенів, отит, неврологічні та серцево-судинні порушення. У разі перших таких симптомів необхідно негайно звернутися до лікаря.
Викликайте "швидку" чи терміново звертайтеся безпосередньо до лікарні, якщо є такі симптоми грипу:
• обличчя стало дуже блідим чи з’явилось посиніння;
• важко дихати;
• температуру не вдається "збити" впродовж тривалого часу;
• багаторазове блювання та випорожнення;
• порушення свідомості – надмірна сонливість чи збудженість;
• біль у грудній клітці;
• з’явились домішки крові у харкотинні;
• показники артеріального тиску нижчі від норми.
Найвразливішими до дії вірусу грипу є люди зі слабким імунітетом. Це – діти (особливо до п'яти років), вагітні, люди похилого віку, люди із зайвою вагою, діабетом і серцево-судинними захворюваннями.
Як не захворіти на грип?
Найефективнішим способом профілактики грипу є вакцинація. Оптимальний час введення вакцини – початок осені (вересень – жовтень). Разом із тим, щеплення рекомендують робити і в більш пізні терміни – упродовж усього сезону грипу. Всупереч поширеному міфу, вакцинація не ослаблює, а посилює здатність організму протистояти грипу. Імунітет після введення вакцини формується через 7–14 днів.
Читайте також: Що треба знати про стійкість до антибіотиків
За рекомендацією ВООЗ, для забезпечення максимального захисту від вірусів, циркуляція яких очікується саме цього сезону, щорічно змінюється штамовий склад вакцин.
Щеплення проти грипу не входять до національного календаря щеплень, а відтак, ці вакцини не закуповуються за кошти державного бюджету. Вони можуть купуватися за кошти місцевих бюджетів чи інших джерел, не заборонених законодавством.
"Прості" речі – рятують життя!
Хоча найкращий спосіб вберегтися від сезонного грипу – щорічна вакцинація, деякі прості правила допоможуть уникнути хвороби.
"Захворів – сиди вдома". Візьміть лікарняний. Грип швидко передається, тому так званий трудовий героїзм (коли ви хворі йдете на роботу) лише сприятиме поширенню інфекції.
Уникайте близького контакту із хворим. Намагайтеся якнайменше перебувати поряд із людьми, у яких застуда, нежить або кашель. Якщо захворіли ви, то тримайте дистанцію з іншими людьми, щоб уберегти їх від хвороби.
Прикривайте ніс та рот. Під час кашлю та чхання грип розповсюджується особливо швидко. Прикрийте серветкою рот та ніс – це знизить імовірність передачі інфекції іншим.
Мийте руки. Часте миття рук допоможе захиститися від мікробів. Якщо поруч немає води та мила, використовуйте спреї для рук на спиртовій основі.
Читайте також: 10 самых устойчивых мифов о простуде, о которых пора забыть
Намагайтеся не торкатися обличчя. На руках дуже багато мікробів. Торкаючись руками обличчя, ви збільшуєте шанси мікробів потрапити в організм через очі, рот та ніс.
Провітрюйте та дезинфікуйте приміщення. Регулярно провітрюйте приміщення, ретельно очищайте та по можливості дезінфікуйте поверхні, до яких часто торкаєтеся вдома, на роботі або в навчальних закладах. Це особливо важливо, якщо в приміщенні перебуває хворий.
Привчіть себе до корисних звичок. Будьте фізично активними, уникайте стресу, висипайтеся, пийте багато води та харчуйтеся поживною їжею.
Ліків від грипу не існує!!! Ті препарати, які нібито борються із захворюванням, у кращому випадку є симптоматичними. Ні в якому разі не слід лікувати грип антибіотиками (якщо грип не ускладнився бактеріальною інфекцією і це, звісно, не є призначенням лікаря). Якщо ігнорувати грип, він може призвести до важких ускладнень і навіть смерті. Єдиний вірний спосіб не захворіти на грип – зробити щеплення.
Чому саме вакцинація?
Вакцинація – один із найкращих методів захисту від грипу.
Вакцина "тренує" імунну систему маленькою дозою антигену (речовина, яку наш організм сприймає як "чужорідну"). Завдяки цьому імунітет учиться швидко відповідати, якщо зустрінеться з вірусом грипу.
Як правильно вакцинуватися?
Робити щеплення краще завчасно до епідсезону – у вересні, жовтні. Однак не пізно вакцинуватися і пізніше. Вакцина починає діяти через тиждень-два і виробить імунітет приблизно на дев'ять місяців.
Перед вакцинацією терапевт (сімейний лікар, педіатр) обов'язково повинен провести огляд. Задати питання батькам про загальне самопочуття дитини, про реакцію на попепедні вакцинації проти грипу чи інші профщеплення.
Протипоказаннями до вакцинації можуть бути: алергія на курячий білок, раніше перенесена гостра полінейропатія, ознаки інфекції на момент вакцинації. Ніякі аналізи перед щепленням робити не варто, бо жоден аналіз не дасть відповіді щодо можливості чи неможливості вакцинації! Лише клінічний огляд.
Вакцинація зазвичай переноситься нормально. Дуже рідко підвищується температура. Після вакцинації немає жодних побічних і небажаних реакцій.
Тільки після цього періоду з'являється певний відсоток захисних антитіл у крові. І якщо почнеться епідемія грипу, в організму вже буде захист.
Кого слід вакцинувати в першу чергу:
• дітей до п’яти років (особливо – діти до двох років);
• вагітних жінок (після 1-го триместу);
• людей віком від 65 років;
• людей із надмірною вагою;
• хворих на діабет;
• хворих на хронічні серцево-судинні захворювання;
• хворих на хронічні захворювання легенів;
• людей з іншими тяжкими хронічними захворюваннями;
• людей, що перебувають на імуносупресивній терапії.
Для цих людей грип становить особливу загрозу, оскільки стан їхнього організму суттєво знижує їхні шанси видужати без небезпечних ускладнень, а часто – і вижити.
Крім того, існують найбільш вразливі професійні групи ризику:
• медичні працівники;
• вчителі й вихователі;
• продавці;
• водії громадського транспорту;
• усі, хто працює в багатолюдних місцях.
У цих людей немає ніякої можливості уникнути перебування поряд із хворими людьми, тому для них особливе значення мають усі без винятку засоби інфекційного контролю і профілактики грипу.
Що робити вагітним?
Якщо відбудеться зараження грипом під час вагітності, це може закінчитися такими наслідками, як переривання, вроджені аномалії у плода, відставання у фізичному і психічному розвитку вже у народженого малюка.
Щеплення убезпечить від таких ускладнень і зробить ризик інфікування мінімальним; якщо у вагітної є такі захворювання, як астма, діабет, проблеми із серцем, печінкою, нирками, нервовою системою, наслідки після грипу бувають ще страшніші, та й шанс заразитися у таких жінок є дуже високим. Сучасні вакцини проходять серйозні дослідження, і виробники, і лікарі вважають, що вони абсолютно безпечні для плода та майбутньої мами.
У відповідь на щеплення проти грипу в організмі вагітної жінки виробляються антитіла, які проникають до дитини крізь плаценту, і в неї відбувається пасивне внутрішньоутробне формування специфічного імунітету до грипу – він зберігається протягом шести місяців після народження. Тобто потенційна користь від вакцинації під час вагітності переважає "міфічні" недоведені ризики.
Є ще особливості вакцинації дітей до і після дев'яти років. Якщо до дев'яти років дитина ніколи не була вакцинована, то їй потрібно вводити дві дози з інтервалом у місяць.
Цього року в Україні доступні дві вакцини проти грипу, обидві якісні та безпечні: "Ваксігрип Тетра" (виробник – "Санофі Пастер", Франція); "Джісі Флю" ("Грін Крос Корпорейшн", Південна Корея).
"Ваксігрип Тетра" вводиться тільки із трьох років. А ось вакцину "Джісі Флю" лікар може вводити із шести місяців (половина дози).
Саме ці дві вакцини дозволили ввозити Держлікслужба та Лабораторія з контролю якості медичних імунобіологічних препаратів Державного експертного центру. Вакцину можна придбати, але медики радять цього не робити. Краще зробити щеплення вакциною, яка зберігається в медустанові.
Вакцина проти грипу працює лише проти грипу. Щеплення не означає, що людина не захворіє на ГРВІ чи інші вірусні захворювання.
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і Telegram
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки