"Хоч кухоль з рідною водою!". Нині 140 років від дня народження Олександра Олеся
Сьогодні виповнюється 140 років від дня народження Олександра Олеся (справжнє прізвище Кандиба). Його життя було сповненим неабияких контрастів.
Спершу писав вірші російською. У 1903-ому році, на вікопомному духовному здвигу українців у Полтаві (ось яку, до речі, подію треба брати полтавцям як відлік нової історії), надихнувшись енергією національного відродження, назавжди перейшов на рідну мову.
Читайте також: Письменник: Неможливо написати такий роман, який би із однаковим інтересом читали у Харкові та Львові
Наступив перший успіх. Ніжний і тонкий лірик свого часу ("О серце пахуче моє// теж повне квітучих фіалок") він якийсь час змушений працювати ветлікарем на скотобойні, як згадуватиме пізніше, "у агонії кровавого пару і конаючих тварин".
Вірші Олеся – українською! в той час! – поволі стають популярними, особливо романс "Чари ночі", із його пронизливим, майже ритуальним, закликом: "Цілуй, цілуй, цілуй її//знов молодість не буде". Їх записують в альбоми, над ними ридають, про них починає сперечатися критика, стверджуючи про "феномен Олеся".
Чи не першим з українських письменників він здобуває справжню прижиттєву популярність.
На еміграції, особливо у Чехословаччині, Олесь опиняється під пресом побутового пияцтва та депресивності.
Письменник, який назавжди потрапляє у чужомовне оточення, завжди переживає шок. Роздвоєність і складнощі особистого життя, психічні муки…
Проте, в кінці 20-их років його твори в радянській Україні ще шалено популярні. Їх багаторазово видають і перевидають. Його поезія була більш ніж актуальною: "Міцно і солодко, кров'ю упившись, сплять вороги уночі//Тихо з повіток плуги витягайте, куйте в проваллях мечі".
Читайте також: Яких сучасних українських письменників знають українці – опитування
В Олеся підростає син, більш знаний в літературі як Олег Ольжич. Тверда поезія, наука, участь в ОУН, виховання внутрішньої залізної волі. Його сину було суджено стати героєм і згинути раніше від батька…
Олесь помирає у 1944-ому році. Аж недавно його тіло було перевезено на рідну землю, щоб стати першим у новому Пантеоні могил видатних українців, чий прах буде перевезеним на рідну землю.
Олесь так тужив за Україною у своїх віршах та п’єсах. Еміграція йому була психічно протипоказана. "Хоч кухоль з рідною водою"!
Все повертається на круги своя.
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і Telegram
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки