MENU

Успішне завершення Об'єднавчого Собору лише розпочинає наступний етап створення Помісної Київської Церкви, – політолог

2854 0

Успішне завершення вчора Об'єднавчого Собору, який ухвалив Статут Автокефальної Православної Церкви в Україні та обрав її Предстоятеля, лише розпочинає наступний етап творення Помісної Київської Церкви.

Співпричастя за Літургією, обраного Блаженнішим Митрополитом Київським, владики Епифанія з Патріархом Вселенським Варфоломеєм, що має відбутися 6 січня у Стамбулі, означатиме євхаристичне єднання нашої Церкви з усіма православними церквами світу, які перебувають у єдності зі Вселенським Патріархатом. Щодо Московської Церкви, то вона сама заявила про розірвання літургійних взаємин з Константинопольським Престолом, однак Патріарх Варфоломей "симетричної" заяви наразі не робив. Таким чином Константинополь і Київ визнаватимуть, як це було і досі, вірних РПЦ співбратами у Христі, а ті вірян Вселенської та Української Церков за братів не вважатимуть. Самоізоляція то така російська традиція – і церковна, і державна.

Слід зазначити, що за сьогоднішньою Літургією у Михайлівському Золотоверхому соборі, новообраний Предстоятель не поминав Патріарха Московського, як це і заведено у Київській Церкві.

Читайте також: Наступний і заключний етап втечі від "русского міра" – маємо забути російську мову, – Аронець

Після спільного причастя глав Вселенської та Української Церков, Блаженніший Митрополит Епифаній отримає з рук Всесвятішого Патріарха Варфоломея Томос – документ, яким визнається рівноправний статус Помісної, Автокефальної Церкви в Україні поміж іншими 14 Православними Церквами у світі. Ім'я Предстоятеля нашої Церкви мають поминати за літургією предстоятелі інших православних церков останнім – п'ятнадцятим за переліком, після Блаженнішого Митрополита Чеських Земель і Словаччини. Вперше це вже відбулося сьогодні в Стамбулі, у Патріаршому Соборі св. Георгія, де, у присутності Патріарха Варфоломея, архідиякон, серед інших глав церков, виголосив ім'я Блаженнішого Епифанія, митрополита Київського і всієї України. П'ятнадцятий номер списку молитовного спомину (диптиху) зумовлений хронологічним порядком набуття автокефалії, а також тим, що Київська церква ще не отримала статусу Патріархату.

Власне серед 15 православних церков Українська Церква є потенційно другою за кількістю вірян і парафій. Враховуючи також тисячолітню історію Київської Митрополії, наявні всі підстави ставити питання саме про патріарший статус для Української Церкви. Однак, вірогідно, з міркувань найшвидшого її визнання максимальною кількістю інших помісних церков, Патріарх і Синод Вселенської Церкви зупинилися на статусі Митрополії та на 15 місці у диптиху. Однак, це достеменно не остаточні статус і місце нашої Церкви. Перехід парафій РПЦ в Україні під омофор Предстоятеля Київської Церкви, вихід Московськоюї Церкви, яка походить від Київської Митрополії, у схизму можуть створити перспективу, за якою п'яте (наразі – московське) місце у диптиху в перспективі буде визнане за Патріархом Київським і всієї Руси-України.

Святішого Владику Філарета, який найбільше зробив для становлення Помісної Церкви, визнано її почесним главою. Володимирський собор у Києві отримав статус собору почесного Патріарха, де владика Філарет правитиме, як це і було з 1966 року.

Кафедральним собором владики Епифанія наразі став Михайлівський Золотоверхий.

Після вручення Томосу має відбутися чин інтронізації глави Церкви. Також незабаром буде опубліковано склад її Священного Синоду, перелік єпархій і правлячих у них архієреїв; перелік вікарних архієреїв та ще багато важливих документів, які визначатимуть порядок діяльності нашої Церкви.

Особливо нагальним і непростим залишається питання підпорядкованості закордонних єпархій і парафій Київського Патріархату. Це тема окремого дослідження.

Для утвердження нової Церкви слід зробити ще чимало важкої і відповідальної роботи. На цьому шляху є і буде дуже багато бажаючих допомогти з боку світських діячів та влади, як ми це спостерігаємо протягом усього періоду підготовки до надання Томосу. Феноменально результативна робота Патріарха Філарета довела, що така допомога може бути мудро прийнята Церквою, але лише за умови, щоб помічники не втручалися у внутрішні справи Церкви. І тим паче, не використовували її у цілях поточної політики.

Читайте також: Глава УПЦ МП Онуфрій втратив титул митрополита Київського

Цікавий збіг. Вручення Томосу призначено на 6 січня. За новим календарним стилем, який використовує Вселенська Церква, у цей день відзначається двунадесяте Свято Богоявлення. Його друга давня назва – Єпифанія.

Зовсім не збіг. Сьогодні митрополит Віннцький і Брацлавський Симеон – один з ієрархів РПЦ в Україні, який вчора брав участь у Соборі в Софії Київській – оголосив за Літургією, що віднині його кафедральний Спасо-Преображенський храм м. Вінниця належить Помісній Церкві. Люди в храмі зааплодували.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Костянтин МАТВІЄНКО


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини