Головний висновок, який ми маємо зробити з новітньої історії наших французьких сусідів
Про ситуацію, що виникла у Франції, за останні кілька тижнів не написав хіба що лінивий. Не вщухають дебати щодо того, чи рух "жовтих жилетів" дійсно народився у самій країні, чи насправді пан Макрон – непопулярний у значної частини населення президент, хто стоїть за протестами "жовтих жилетів" у Франції: праві, ліві чи Росія.
Безумовно, всі ці питання мають право бути. Але ж штучних революцій не буває, для всього є передумови. Хіба може бути таке, щоб ще учора все в країні було чудово, і раптом – масштабні протести, перекриття доріг, спалені автівки та потрощені банкомати?
Зрозуміло, потім вже втрутитися в процеси можна і, на жаль, наш недружній північний сусід, зокрема, лише щасливий це зробити.
Однак, на мій погляд, головний висновок, який ми маємо зробити з новітньої історії наших французьких сусідів, це те, до яких наслідків може призвести відсутність взаємодії між владою, роботодавцями та профспілками в країні.
Читайте також: Макаров: Проблеми Макрона – це передусім внутрішні проблеми Франції
Найпростіше – подивитися на цифри. За словами міністра економіки і фінансів Франції Брюно Ле Мера, акції протестів "жовтих жилетів" завдали економіці дуже значної шкоди. "Це катастрофа для торгівлі, це катастрофа для нашої економіки. Це також криза нації", – сказав він представникам ЗМІ.
Експерти кажуть, що у ході маніфестацій збитки низки підприємств і торговельних центрів досягли 15-50% рівня їх звичайної у цей час року виручки. Федерація автоперевізників Франції оцінила свій збиток від блокад доріг в 400 млн. євро.
Надзвичайний стан за попередніми підрахунками уряду обійдеться державному бюджету у 8-10 мільярдів євро.
Ці цифри помітили всі. Мало хто звернув увагу, що, коли ситуація досягла критичної позначки, Макрон зустрівся з ключовими організаціями роботодавців країни, зокрема, нашими партнерами MEDEF, та профспілками.
Я розумію, чому так сталося. Влада, роботодавці та профспілки домовлялися щодо того, як знизити напруження в країні. Навіть уявляю, що саме, мабуть, говорилося під час зустрічі.
Президент: "Бізнес, ми всі можемо мати ще більші збитки з плином часу. Піднімайте зарплату і що ще ми можемо запропонувати суспільству?".
Бізнес: "Пане Президенте, ви разом із профспілками створили таку систему зобов’язань, коли економіка падає і люди світла в кінці тунелю не бачать. І інвестори залишають країну. Зніміть навантаження на бізнес, ми піднімемо зарплату".
Президент: "Профспілки, ви ж начебто народні лідери, це ж ваш хліб. Продемонструйте свій вплив на "жовті жилети" та здатність модерувати ситуацію, якщо це дійсно ваші люди".
Такі кризи можуть виникати саме коли влада не проводить консультації з профспілками, які представляють найманого працівника, та з роботодавцями є платниками податків та інвесторами.
Тоді, замість того, щоб прогнозувати можливі кризи та запобігати збиткам, доводиться терміново гасити напруження підручними засобами. Все це – наслідки відсутності спілкування, зокрема, соціального діалогу.
Якщо навіть у Франції, де Національна тристороння рада працює, трипартизм дає такі результати, навіть боюся уявити, які б наслідки мала Україна, якби соціальне напруження сягнуло таких висот.
Читайте також: Рука Кремля чи наслідок реальних проблем: 10 тез щодо "жовтих жилетів"
А криза вже стукає в наші двері. Я вже про це казав на засіданні Уряду. Так, на 25 відсотків зросла середня заробітна плата в Україні за рік. Але ж наша економіка зростає набагато меншими темпами. 2,8 відсотки показує статистика.
Ми, представники бізнесу, розуміємо свою відповідальність перед працівниками і підвищуємо та плануємо і надалі підвищувати заробітну плату. Але наші можливості обмежуються низьким зростанням економіки та продуктивності праці.
Водночас Україна постійно відчуває вкрай високий рівень конкуренції за трудовий потенціал з боку країн-сусідів, які надзвичайно швидко змінюють законодавство щодо трудової міграції.
При цьому Національна тристороння соціально-економічна рада в Україні вже довгий час повноцінно не працює. Тобто, не функціонує майданчик, який має бути ключовим для спілкування та пошуку компромісів між владою, роботодавцями і профспілками.
Тим часом криза вже стукає у наші двері. Повторення владою чужих і накопичення власних помилок, відсутність соціального діалогу та, відповідно, не вирішення соціальних протиріч – ось та вибухова суміш, яка може призвести до непередбачуваних наслідків у економічному та соціальному житті країни.
А при такій емоційній напрузі, яка існує зараз у нашому суспільстві, та кількості незареєстрованої зброї в країні, не факт, що протестувальники візьмуть з собою лише "жовті жилети".
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і Telegram
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки