MENU

Рука Кремля чи наслідок реальних проблем: 10 тез щодо "жовтих жилетів"

1246 2

Швидкі думки про "жовті жилети" у Франції – на основі розмов із багатьма французькими журналістами, людьми, які живуть там, які в епіцентрі подій, плюс наш із дружиною власний досвід, бо трохи Францію знаємо (кілька років прожили там, маємо обоє французькі докторські ступені).

– Є реальні соціальні причини протестів. Це соціальне розшарування й нерівність. У "заможній" Європі теж чимало бідних людей, які живуть від зарплати до зарплати. Їм за останні роки стало гірше. Не треба думати, що ЄС – це рай.

– Макрон обіцяв і краще життя для бізнесу, і краще життя для "народу", але значно більше робив перше, ніж друге; більше того – перше за рахунок другого. У цьому коріння розчарування.

– Росія дуже сильно використовує все це інформаційно, мовляв, у Франції "громадянська війна" тощо. Роспропаганда типу RT і "Спутника" може висвітлювати події в касках і протигазах – чим загострюють сприйняття картинки. Ну і є все інше – тролі, боти тощо. Можливо, провокатори.

Читайте також: П'ять складників паризьких заворушень і п'ять порад для українців

– Також не треба забувати, що протести використовують прокремлівські сили – Меланшон і Ле Пен. З обох "крайніх" флангів. Ультраправі й ультраліві знову разом.

– Одначе наївно думати, що самі протести "організував Кремль". Це те саме, що казати, буцімто Майдан "організував Держдеп". Протести, на які виходять сотні тисяч людей, не можуть бути кимось "організованими", вони йдуть знизу, їхні причини реальні. Днями Віолета Москалу дуже влучно казала в ефірі: гадаючи, що головне в "жовтих жилетах" – це "рука Кремля", ми позбавляємо французів гідності. Ніби ми маємо гідність повставати, а вони – не мають.

– Особливо мантри про "організованість Кремлем" дивно читати французьким журналістам, які висвітлювали Майдан в Україні та зробили чимало зусиль для того, щоб довести французькій публіці: ми не нацики й не маріонетки Держдепу. Наш Майдан реальний. Так само "жовті жилети" – не маріонетки Кремля (або Держдепу, як говорить роспропаганда), протест реальний.

– Думаючи, що це "організував Кремль", ми віримо у його всесильність. Але він не всесильний. Навпаки.

Читайте також: Річ не лише в Путіні: причини й урок французьких заворушень для України

– Епізод із прапором російських окупантів і колаборантів ОРДО, звісно, характерний. Звісно, в середовище "жовтих жилетів" входять провокатори, російські агенти, люди на зарплатах тощо. Але їхня роль – радше роздмухувати це все. Підтримка донбаської псевдореспубліки – це маргінальна річ. Більшість протестувальників радше за все й гадки не мають, що таке "ДНР" і який їхній прапор. Знову паралель із Майданом: це все одно, що західний журналіст зробив би висновок про "фашистськість" Майдану на основі кількох кельтьских хрестів чи інтерв'ю з ультраправими.

– Розуміючи мотивацію "жовтих жилетів", вони мене все-таки засмучують. Бо я вірю в Макрона й у його європейський запал. Можливо, "жовті жилети" не бачать повз свої (реальні) проблеми глобальнішої картини та глобальніших небезпек.

– Проте водночас ніде правди діти: Макрон – це "висока буржуазія", й поводиться він відповідно. "Народ" його не сприймає як свого.

– Підсумок: "жовті жилети" – відповідь на реальні проблеми. Франції потрібно вирішувати дві проблеми одночасно: як зробити суспільство (економічно) вільнішим і соціально рівнішим. У нас – ті самі проблеми насправді: ми все більше в одному човні. Ці тріщини Кремль використовує у своєму стилі. Він працює на розбрат і фрагментацію. Але він не є першопричиною.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Володимир ЄРМОЛЕНКО


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини