MENU

Світова торговельна війна: що показав звіт СОТ

3564 0

Кількість обмежувальних заходів у світі продовжує зростати.

Про це свідчить щорічний звіт генерального директора СОТ "Огляд тенденцій міжнародного торговельного середовища", що охоплює період середини жовтня 2017 – середини жовтня 2018 року (далі – Звіт), який тиждень тому було опубліковано на сайті СОТ.

Антидемпінгові заходи

Відповідно до Звіту, можна зробити висновок про те, що за звітний період обмежувальних заходів було введено менше, ніж заходів, які стимулюють торгівлю – 137 против 162.

Та цей висновок є не зовсім точним. Якщо проаналізувати охоплення заходами на підставі щорічної статистики імпорту товарів країн, які потрапили під їхню дію, можна дійти однозначного висновку про те, що обмежувальні заходи мають більший вплив на міжнародну торгівлю.

Читайте також: Radio Free Europe: МВФ предоставил Украине кредит в размере 3,9 млрд долларов

Спробуємо розібратися, про які ж обмежувальні заходи йдеться.

У досліджуваний період намітилася тенденція до скорочення кількості ініційованих антидемпінгових розслідувань, однак збільшилася кількість застосованих антидемпінгових заходів.

Уже традиційно лідерами із застосування антидемпінгових заходів залишаються металургія та хімія.

У звітному періоді істотно збільшилася кількість ініційованих антисубсидаційних розслідувань з одночасним зменшенням застосованих компенсаційних заходів. Зважаючи на тривалість процедури розслідування, очевидно, що в наступному аналогічному періоді матиме місце зростання компенсаційних заходів.

Що ж до товарів, стосовно яких ініціюються розслідування, то традиційно пальму першості тримають металургія, хімія і пластик.

Захисні заходи

Досліджений період показав, що кількість захисних розслідувань починає зростати.

Нагадаємо, що зростання кількості захисних розслідувань було спровоковане введенням США додаткових імпортних мит на сталь і алюміній в розмірі 25% і 10% відповідно. У відповідь для захисту внутрішніх ринків ЄС, Канада, Туреччина і ЄАЕС ініціювали захисні розслідування проти імпорту сталі та алюмінію з усіх країн.

Ця ситуація є дуже нетиповою для попередніх років, оскільки раніше розвинені країни в принципі відмовлялися від застосування захисних заходів. Так, ЄС востаннє застосовував ці заходи 2005 року, Сполучені Штати Америки – 2002 року.

 

При цьому несуттєво зменшилася кількість застосованих захисних заходів.

Швидше за все, наступного року збільшення кількості захисних розслідувань призведе до зростання застосованих захисних заходів.

Якщо говорити про товар, то і в інших сферах лідерами є металургія, хімія і машинобудування.

Санітарні та фітосанітарні заходи

Відповідно до Угоди СОТ про санітарні та фітосанітарні заходи (СФС) члени СОТ зобов'язані інформувати СОТ про намір ввести нові СФС заходи або про їхню зміну, а також про надзвичайні СФС заходи. Зрозуміло, що подібні завчасні нотифікації дуже важливі, щоб бізнес міг адаптуватися до нових вимог.

Читайте також: Новая программа МВФ: шантаж не сработает

За період з 1 жовтня 2017 по вересень 2018 року членами СОТ було подано 1623 нотифікації про введення нових СФС заходів, що на 18% більше, ніж було в попередньому аналогічному періоді. 74% всіх нотифікацій стосувалося безпеки харчових продуктів і захисту рослин.

Технічні бар'єри

Як і у випадку з СФС заходами, Угода СОТ про технічні бар'єри в торгівлі (ТБТ) зобов'язує членів СОТ інформувати організацію про намір ввести нові ТБТ заходи або про їхню зміну, а також про надзвичайні ТБТ заходи. Знову-таки метою таких нотифікацій є забезпечення максимальної прозорості та передбачуваності міжнародної торгівлі.

За період з 1 жовтня 2017 по вересень 2018 року члени СОТ подали 2089 нотифікацій про застосування нових технічних бар'єрів в торгівлі, що на 30% більше порівняно з попереднім аналогічним періодом. У переважній більшості нотифікацій було зазначено, що основною метою ТБТ заходів є захист здоров'я і безпеки людини.

Інші ТБТ заходи виправдовували необхідністю захисту довкілля, питаннями якості, запобігання практик введення в оману і захисту прав споживачів.

Відповідно до Звіту, істотно збільшилася кількість заходів, що обмежують торгівлю.

На жаль, Звіт вкотре підтвердив, що світова торговельна війна зараз – в активній стадії, і вочевидь, її припинення найближчим часом не очікується.

Ця обставина є особливо небезпечною на тлі кризи системи вирішення суперечок у СОТ, яка, мабуть, скоро стане перманентною.

Як наслідок, члени СОТ відчувають якусь "безкарність" за введення незаконних (тих, законність яких може викликати питання) обмежувальних заходів. Цілком можливо, що це теж сприяє зростанню конфліктів у світовій торгівлі.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Анжела МАХІНОВА


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини