MENU

Чому відвідини Каїрського єгипетського музею справляють гнітюче враження

4024 5

Не можу сказати, що відвідини славнозвісного Єгипетського музею в Каїрі аж надто мене вразили. Можливо, відсутність захвату пояснюється тим, що всього місяць тому я оглядав багатющу колекцією Єгипетського музею та зібрання папірусів у Берліні. А ще перед тим бачив чимало експонатів зі світу Стародавнього Єгипту в Парижі та США.

Зрештою, чи не кожне велике місто Заходу (навіть Турин!) має свої "єгипетські" музеї чи колекції. Тому Єгипетський музей у Каїрі, розташований за якийсь десяток кілометрів від пірамід Ґізи, нічим особливим не вирізняється. Навпаки, в цьому музеї на тебе мимоволі накочується відчуття провини. Бо усвідомлюєш, як ласо й хижо протягом століть розграбовували "цивілізовані" держави Заходу єгипетську старовину.

Читайте також: Як Захід Схід завойовував

Всі, хто прикривався дослідженням спадщини древнього Єгипту, насправді його обкрадали. Славнозвісний "Інститут Єгипту", заснований Наполеоном після походу в цю країну, займався вивченням єгипетської старовини, але насправді слугував також інституцією, яка просто вивозила історичні цінності у Францію. Там, мовляв, зручніше досліджувати й вивчати. Ясна річ, експонати потім уже ніколи не поверталися в країну над Нілом, а осідали у приватних і державних музеях Європи.

Важливою на цьому тлі є історія Оґюста Марієта, французького дослідника, який у середині ХІХ століття приїхав до Єгипту купити кілька папірусів для музею Лувру. Побачене жахнуло його: оскільки в світі панувала мода на єгипетські старожитності, то на кожному кроці в Каїрі продавалися цінні й безцінні пам’ятки єгипетської цивілізації. Нелегальні розкопки і збут знайденого в пірамідах стали важливою частиною єгипетської економіки, а багатьох неймовірно збагатили.

Оґюст Марієт

Читайте також: Літературна зброя ідеології експансії

Кожен приїжджий мав за правило повезти додому якусь цінну дрібницю – маску, папірус, прикраси; так само, як нині туристи возять додому сувеніри, у той час із Єгипту вивозили оригінальні речі. Вражений Марієт так перейнявся цією культурно-історичною катастрофою, що взявзя боротися з розкраданнями старожитностей і згодом заснував Єгипетський музей у Каїрі. Нині його могила-мавзолей розташовані на подвір’ї музею.

Хоча Захід давно визнав помилки колоніалізму, та повертати Єгипту вивезені пам’ятки не поспішає. Тому прогулянка Єгипетським музеєм справляє радше гнітюче враження, стає соромно й незручно. Зрештою, "чорна археологія" процвітає й у сучасному світі, і не тільки в Єгипті, а навіть в Україні. Шкода, що в історії кожної цивілізації розкопувачів могил – сотні, а Оґюст Марієт – один…

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Андрій ЛЮБКА


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини