MENU

Торгівля контрабандою йде в інтернет

1382 0

Проблема "чорного" та "сірого" імпорту шкодить практично усім галузям економіки України, пише в блозі НВ.Бізнес Костянтин Гамкрелідзе.

Держава повинна якомога швидше врегулювати обіг товарів на території України за допомогою механізмів, які не дозволять ринку незаконного імпорту зростати такими швидкими темпами.

Прем’єр-міністр Володимир Гройсман у своєму недавньому виступі заявив про необхідність боротьби з контрабандою, і вказав на найбільш поширені схеми незаконного ввезення товарів на територію України. Серед них:

- оформлення вантажних автомобілів як порожніх, хоча насправді вони заповнені дорогим товаром;

- перетин кордону великою групою осіб (так звані «піджаки»), яка по частинах переносить партію товару як ручну поклажу;

- підміна документів на товар, що робить його дешевше реальної вартості;

- використання так званого «шостого» методу розрахунку митної вартості, який є найменш визначеним і дозволяє приховувати «сірий» імпорт;

Читайте також: Митниця готується до перезапуску

- використання офшорних компаній, коли через симуляцію порушень і подальше рішення суду нібито повертають товар, хоча насправді імпортують його.

Згідно зі звітом Європейської комісії Reports on EU Customs enforcement of IPR-2017, митні органи вилучили понад 31 млн контрафактних товарів на суму 580 млн євро на зовнішніх кордонах ЄС. При цьому, внаслідок порушення митних правил та контрабандного імпорту, бізнес зазнає збитків, а Україна щорічно, за даними Державної прикордонної служби, втрачає 4 млрд доларів.

Проблема «чорного» та «сірого» імпорту шкодить практично усім галузям економіки України. Наприклад, якщо говорити про галузь торгівлі автомобільними покришками, то понад 50% автомобільних шин ввозиться в Україну нелегально. Якщо говорити про торгівлю побутовою технікою та електронікою, то за даними досліджень, частка контрабанди на ринку плоских панельних телевізорів становить 9-10%, холодильників і пральних машин – 10-15%, телефонів, смартфонів і ноутбуків – 15-20%.

Згідно з останніми звітами уряду, посилена боротьба з нелегальним ввезенням товарів на територію України приносить свої результати – понад 400 млн гривень щодня надходить до державного бюджету від реалізації Плану боротьби з контрабандою. Однак актуальним залишається інше питання – боротьба з реалізацією незаконних товарів в інтернеті. А це рішення вимагає належної уваги з боку держави.

У будь-якій галузі економіки, де присутній «сірий» та «чорний» імпорт, саме він має конкурентну перевагу – необґрунтовано низьку ціну. Кордон для нього настільки «прозорий», що митні збори, які в обов’язковому порядку сплачуються законослухняними імпортерами, ніяк не впливають на собівартість товару.

Читайте також: Сигарети-нелегали: чому Україна досі лідер контрабанди до ЄС

Близько 80% незаконно провезених на територію України товарів реалізується онлайн, де ділку, який займається збутом, легше сховатися за офіційним брендом та уникнути правової відповідальності, так як при реєстрації сайту не вимагають відомості про його власника.

Покарати порушників практично неможливо через відсутність суб’єкта порушника чи складності його ідентифікації в онлайн-просторі. Тому сьогодні потрібно впроваджувати нові методи боротьби з продажом контрабанди через інтернет. Найбільш ефективним способом є заборона на використання торгової марки офіційного виробника, який дозволяє закривати до 90% онлайн-торговців в досудовому порядку і, відповідно, розчистити майданчик для реалізації продукції від офіційних представників.

Держава повинна якомога швидше врегулювати обіг товарів на території країни за допомогою механізмів, які не дозволять ринку незаконного імпорту розростатися такими швидкими темпами. В іншому випадку це може стати непереборною перешкодою для зближення України з ЄС, оскільки країна з мільярдними оборотами контрабанди в Європі не потрібна.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Костянтин ГАМКРЕЛІДЗЕ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини