MENU

П’ять міфів про українських козаків

3608 2

Роками українцям нав’язувався міф про те, що українські козаки ходили в червоних шароварах, пише у блозі НВ Акім Галімов.

Або ж міф про те, що козаки були неосвіченими задираками, які весело й гучно писали лайливого листа турецькому султанові.

Але в ході розслідування з командою документально-історичного проекту Скарби нації доводимо, що правда зовсім інакша, а міфи спотворюють уявлення людей про становлення і розвиток української держави.

Міф №1:  Українські козаки відрізнялися від європейських сусідів скромністю у побуті і невибагливістю до їжі

Правда: Історичні документи доводять, що гетьман Богдан Хмельницький дуже любив каву, а козаки вирощували спаржу, яку мандрівники називали смачнішою, ніж в Італії.  Старшина надавала перевагу елітним медовим напоям, на святковому столі була ікра і страви з каракатиці. Звичайні козаки теж любили смачно їсти і мали неабиякий хист до кулінарії. У кожному домі було пиво й фруктові настоянки, а м’ясо готували із додаванням великої кількості прянощів.

Читайте також: Україна як пустеля: звільнитися від орієнталістського міфу

Міф №2:  Шаровари ― традиційний одяг козаків

Правда: На жодному малюнку XVII століття немає козака, зображеного в шароварах. За часів гетьмана Богдана Хмельницького козаки носили зручний одяг європейського стилю. Еліта вдягалась за останніми трендами французької моди, а тканини для одягу замовляли з Персії та Китаю.

Міф №3:  Козаки написали лайливого листа турецькому султану Мегмеду IV

Правда: Цю подію на своїй картині змалював художник Ілля Рєпін. Робота стала дуже популярною і до сьогодні вважається достовірним образом українського козака ― військового, який лається, нюхає порох і розмахує шаблею. Та історики доводять, що козаки не писали султану Мегмеду IV. Творці фільму дізнались, якою була справжня переписка між турецьким султаном і козаками, переклавши оригінальний лист Мегмеда IV до Богдана Хмельницького.

Міф №4: Булава гетьмана Хмельницького зберігається у Польщі

Правда: У музеях України та світу зберігаються булави XVII  ̶  XVIII століть, але невідомо, кому вони належали. Булаву, що зберігається у музеї Війська Польського, привозили до України на найвищому державному рівні. Але вона походить із XVIII століття, тож гетьману Хмельницькому точно не належить. Булаву Хмельницького розшукував ще гетьман Кирило Розумовський. Автори стрічки «Скарби нації» провели своє дослідження, аби віднайти справжній символ влади та української державності. За допомогою електротомографа вони перевірили тунель, що веде до церкви-усипальниці Богдана Хмельницького в Суботові. За переказами, в одному з таких тунелів зберігаються скарби гетьмана, серед яких може бути і булава.

Читайте також: Особливий український буддизм: зберігати спокій посеред тотального божевілля

Міф №5Богдан Хмельницький об’єднав «братні» російський та український народи, підписавши Переяславську угоду

Правда: У Російській імперії Богдана Хмельницького завжди зображували гетьманом, який привів під царську руку український народ, підписавши Переяславський договір. Та історики стверджують, що цей міф сформований на московських копіях документу, а оригіналу договору ніхто й ніколи не бачив. Автори стрічки «Скарби нації» доклали зусиль, аби пролити світло на історію з Переяславською радою і дізнатись, про які домовленості йшлось в оригіналі угоди.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Акім ГАЛІМОВ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини