MENU

Солодке і жирне. Як боротися зі смачними спокусами?

4067 1

У холодну пору року особливо високий ризик «підсісти» на так звану комфортну їжу, в першу чергу – солодке і жирне. В особливій зоні ризику ті, хто схильний до переїдання. Чому взимку складно протистояти харчовим спокусам і що з цим робити?

Їжа – це відображення нашого емоційного стану. Людина переїдає, коли їй  самотньо, сумно, страшно і немає того, що для неї дуже важливо. Їжа, особливо якщо йдеться про страви, знайомі з дитинства і асоціюються з сімейними святами або домашнім затишком, перетворюється на ліки від туги. Вона стає кращим другом, після «спілкування» з яким спокійно і комфортно. Звідси і термін – комфортна їжа.

Нам стає добре, тому що завдяки їжі виробляються так звані гормони радості. Взагалі, гормони радості організм виробляє і без їжі: коли ми спілкуємося з приємними нам людьми, займаємося улюбленою справою або ніжимося в пінній ванні. Але в певні періоди життя позитивних емоцій може бути менше, ніж негативних, і найбільш доступний і швидкий спосіб компенсувати їх відсутність – їжа.

Читайте також: Какие проблемы мы заедаем – психолог

Комфортна їжа – це в основному солодке і жирне: кондитерські вироби, випічка, шоколад, морозиво, жирне м'ясо, сири, а також різні види борошняних виробів – хліб, паста тощо. Такі продукти особливо активно стимулюють синтез гормонів радості. А найкрутіше поєднання – це продукти, що одночасно містять і багато цукру, і багато жиру. Тому так легко підсісти на тортики, печиво та шоколадки. Причому це ж не тільки звичайний жир і цукор, а ще й трансжири і підсилювачі смаку, які самі по собі викликають потужну залежність.

Проблема в тому, що позбутися цієї залежності дуже складно. Організм звикає синтезувати гормони радості за допомогою їжі і все менше виробляє їх автономно. У підсумку, коли ви приймаєте рішення сісти на дієту, гормони радості перестають надходити з їжею, а сам організм їх майже не виробляє. Звідси – надзвичайно потужний стрес, дратівливість, туга, які часто закінчуються зривами і переїданням. Влітку простіше – можна багато гуляти, насолоджуватися сонцем, балувати себе свіжими фруктами і ягодами. А от взимку куди складніше.

Шукайте здорові способи управління емоціями

Якщо ви хочете подолати тягу до шкідливої їжі, почніть з ревізії у вашому житті. Іноді у нас не вистачає сміливості визнати проблему, яка тягнеться роками, проте ми її не вирішуємо, тому що це болісно і складно. Хто знає – можливо саме зараз настав саме той підходящий момент.

А ще ми заїдаємо травмуючі події, які не прожили і не пропрацювали. Зазвичай вони пов'язані з блокуванням принципово важливих для людини потреб – з нестачою любові, самоповаги, схвалення, захищеності. Часто травмуючі події лежать на рівні підсвідомості і заважають не тільки налагодити відносини з їжею, а й відносини з собою, людьми і світом. Як можна бути щасливим, підсвідомо вважаючи, що ти для цього недостатньо хороший? Тут треба серйозно працювати – або за допомогою психолога, або самостійно аналізуючи своє життя.

Розділіть емоції та їжу. Ваше тіло не винне, що у вас є внутрішні проблеми – не змушуйте його страждати від переїдання, шкідливої, багатої хімічними добавками їжі і зайвої ваги. Так, їжа може дати п'ятихвилинне полегшення, але вона не вирішить ваші проблеми. Зате змусить страждати тіло і призведе до почуття провини, що ще більше введе в морок. І називайте речі своїми іменами. Якщо ввечері їсте торт, то пояснюйте собі, що ви їсте його не тому, що голодні, а тому що не вистачає сміливості вийти з недостойних вас стосунків або змінити обридлу роботу.

Перестаньте себе звинувачувати: «лікуються» комфортною їжею частіше або рідше абсолютно всі, ви в цьому відношенні не є унікальними. Якщо десь болить, причому болить сильно, ми хапаємося за найдоступніше, дешевий засіб, щоб отримати хоч хвилинне полегшення. І так, у деяких ситуаціях це питання виживання.

Ви можете допомогти своєму тілу, склавши правильний, збалансований план харчування. Будете їсти натуральну якісну їжу – позбудетеся почуття голоду, і організм вироблятиме достатньо гормонів для хорошого, рівного настрою.

Ви можете відмовитися від шкідливої їжі в один день, трохи постраждати, поки організм перебудується, і швидко вийти на нормальне харчування. А можете поступово замінювати шкідливу їжу на більш корисну. Наприклад, промислові кондитерські вироби – фруктами або солодощами домашнього приготування, цукор – стевією, а пшеничне борошно – вівсяним.

Активно виробляються гормони радості від фізичної активності – не дарма існує вираз «ейфорія бігуна». Бігати не обов'язково – знайдіть ту активність, яка буде рпиносити вам задоволення.

Читайте также: Почему вы не всегда чувствуете сытость после еды – объясняет диетолог

Вигадайте цікаві заняття, які будуть відволікати від їжі. Наприклад, кожного разу, як з'являється бажання з'їсти шкідливий продукт, переглядайте сайти з гарними сукнями, читайте, малюйте, вмикайте музику і танцюйте. Все дуже індивідуально. Спочатку буде складно, але з кожним днем – все простіше. Пам'ятаєте, як в дитинстві, коли ви були зайняті захопливою грою, абсолютно забували про їжу?

Залежність від їжі – це, в більшості випадків, спосіб компенсації, заїдання травм і прагнення отримати те, чого вам не вистачає. Просто усвідомте це і вирішуйте проблеми на психологічному і фізіологічному рівні. Шукайте здорові способи управління емоціями, приведіть свій внутрішній світ у порядок, їжте якісну їжу, тренуйтеся, знаходьте цікаві заняття, радуйте себе, і все обов'язково вийде.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Тетяна ГОДАРД


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини