MENU

Що не так із новим порядком перевірки е-декларацій від НАЗК

4779 0

Новий порядок перевірки декларацій НАЗК допомагає корупціонерам, заважає боротьбі з корупцією та обмежує доступ громадян до інформації.

Напередодні Нового року Агентство із запобігання корупції змінило свій порядок перевірки е-декларацій. 21 грудня там прийняли рішення, яке набуло чинності в січні 2019-го після реєстрації Мін'юстом.

Причина змін – запуск так званої автоматизованої перевірки. Однак ці зміни нівелюють суть автоматизованої перевірки, оскільки фактично дозволяють НАЗК і далі в ручному режимі контролювати весь процес. 

Для довідки: автоматична перевірка має полягати у звірянні даних декларації між собою, в деклараціях за різні роки й із даними державних реєстрів. Така система дозволила би зробити базову перевірку мільйонів декларацій в автоматизованому режимі за лічені дні, якщо не години. І головне – вона була розроблена ще 2016-го, але новостворене НАЗК від неї відмовилось, щоб останні два роки перевіряти декларації в ручному режимі. Оскільки міжнародні партнери продовжували вимагати запуск автоматичної перевірки як умову для отримання Україною фінансової підтримки, у вересні 2018-го НАЗК оголосило, що запустить автоматизовану систему щойно буде забезпечено технічну можливість. Цікаво, що "технічна можливість" була забезпечена в день, коли набули чинності зареєстровані Мін'юстом зміни до Порядку повної перевірки. 

Читайте також: 10 гривень за автівку Сироїд: як медіа торгують власною репутацією

У чому проблема з рішенням НАЗК?

У ньому фактично закладена можливість взагалі не перевіряти та, як і раніше, маніпулювати перевірками декларацій. Передбачається, що в результаті так званого логічного й арифметичного контролю (набір критеріїв, відповідність кожному з яких додає певних балів), треба набрати 2000 умовних "балів", аби декларацію далі перевіряли за реєстрами. При цьому НАЗК опублікувало в офіційному державному віснику всі ці критерії з усіма "балами". Із таким же успіхом вони могли сказати: щоб вашу декларацію не перевіряли, заповнюйте її за цими правилами.

У документі також конкретно написано, що результати логічного й арифметичного контролю не підлягають опублікуванню та можуть надаватися лише на запит особи, стосовно якої такий контроль було проведено. Тобто результати такої перевірки буде неможливо побачити чи проконторолювати, кого, в якому порядку та з яких підстав перевіряють.

При цьому результати такого автоматизованого контролю не поширюються на декларації, які НАЗК вже перевірило. Умовно: виявиться в результаті такої перевірки, що декларацію президента треба перевіряти – а пізно! Вже всі три перевірені, індульгенції підписами скріплені.

Із тексту Порядку також прибрали будь-яке пояснення, як саме мають шукати незаконне збагачення під час перевірки декларацій. Його насправді в НАЗК ніколи й не шукали, хіба там, де "треба було", а тепер ще й узаконили. Нагадаю, що саме незаконне збагачення є однією із двох ключових статей Кримінального кодексу, за якими можна притягнути до відповідальності на основі даних із декларацій. НАБУ розслідує близько півтори сотні справ саме за цими двома статтями, й саме ці розслідування протягом останнього року постійно намагаються заблокувати – через незаконні рішення НАЗК, через парламент і через суди, зокрема Конституційний. Саме це намагалися зробити незаконним рішенням, яке НАЗК подарувало корупціонерам на минулий Новій рік. Там вони фактично забороняли НАБУ відкривати провадження без їхнього дозволу.

Читайте також: ТОП-5 законів, які змінять життя українців у 2019 році

Новим порядком НАЗК також суттєво обмежило доступ нам, громадянам, як до інформації про результати перевірок, так і можливості ці перевірки ініціювати. Так, наприклад, результати вже згаданого логічного й арифметичного контролю, які є передумовою для початку повної перевірки, не публікуються і не надаються на запит. А для того, щоби НАЗК розпочало перевірку за заявою, тепер треба, щоб надіслана інформація обов'язково підтверджувалися даними з державних реєстрів і баз даних. Враховуючи, що реєстри неповні, доступ до багатьох залишається закритим, ними треба вміти користуватись, а за користування деякими – ще й платити, не кажучи вже про кількість часу, який треба на це витратити, фактично для того, щоб НАЗК, можливо (!), провело перевірку, треба стати ненадовго слідчим і за них зробити всю роботу, якою вони ще подумають, чи скористатись.

Вся діяльність НАЗК – це суцільна бутафорія, включно із нинішнім запуском автоматизованої перевірки "для галочки" зі збереженням ручного керування. І ніхто вже давно не сприймає їх серйозно. А дармаБо найголовніше, це бутафорія відбувається на замовлення правлячої "еліти", представленої президентом, правлячою коаліцією у складі БПП і НФ у парламенті та сформованого ним урядом. Створене ними НАЗК діє під їхнім ручним управлінням, в їхніх інтересах та за їхньою вказівкою. І найголовніше свідчення того, що всіх усе влаштовує, є те, що парламент, який міг би виправити ситуацію, так і не спромігся прийняти відповідного закону, який там вже два роки як зареєстрований. Там знають цінність контрольованого й політично залежного органу, який може роздавати індульгенції, тому залишають все як є. Більше того – оплачують це нашими грошима, витрачаючи сотні мільйонів грошей платників податків на НАЗК, яким користуються в своїх цілях. Фактично вирішують власні питання за наші гроші.

НАЗК треба перезавантажувати, бо всі, хто саботує перезавантаження НАЗК – підтримують корупцію. За основу треба взяти законопроект, який вже два роки як зареєстрований у парламенті.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Саша ДРІК


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини