Буде нова хвиля неплатежів. Про нюанси нових норм газу
У січні мешканці квартир, де немає лічильників, отримали нові платіжки за газ. Якщо раніше норма на прописаного у квартирі, де є лише газова плита, була 3,3 м.куб., то тепер стала 9,8 м.куб.
Це сталося внаслідок серії судових рішень, які відмінили Постанови КМУ 2014-2015 рр. Така ціна, коли навіть найвищі держоргани недбало відносяться до виконання формального законодавства.
Хоча формально судові позови подавали фізичні особи, але реально за цим стояли облгази. Сьогодні у облгазів тарифи на транспортування діють на рівні тарифів 2016 року. На сьогодні 90% від фінального газового тарифу для населення (без ПДВ) іде "Нафтогазу", як плата за газ-товар. Решта 10% – облгазам та облгаззбутам.
Наприклад, "Кіровоградгаз", що у власності "Нафтогазу", заявляє про щорічні збитки у розмірі декілька десятків млн. грн. і просить підвищення свого тарифу на 190%. Приблизно така ж ситуація з іншими облгазами: і тими, що належать Фірташу, і тими, що не належать. Від різних економій облгазів найчастіше страждають кінцеві споживачі, це прямо відображається у зниженні якості послуг (викликати газового майстра часто нереально, їх немає).
Читайте також: Секрет собівартості видобутку українського газу за методологією "Нафтогазу"
Звідси битва за приведення до стандартних температурних режимів газу, суди щодо нових норм на газ, а також неповні розрахунки за газ із "Нафтогазом". Де-факто – це спроба одним елементом компенсувати інші збитки (або недозароблене). Але це дуже поганий спосіб, який породжує дуже багато неефективностей (перехресного субсидіювання) та несправедливостей.
І звичайно, нові норми на газ 9,8 м.куб. – абсолютно несправедливі та завищені. Найбільше тут постраждають мешканці міста Києва, де лише біля 15% квартир мають індивідуальні лічильники, а решта по нормах. Хоча у тарифи "Київгазу", а контрольний пакет акцій компанії у власності КМДА, закладалися кошти на відповідні лічильники, вони були встановлені найгірше із усіх міст (загалом по Україні 96% споживання газу населенням обліковуються лічильниками).
Отже, раніше за період, коли не було гарячої води, киянам спочатку донарахували норми споживання газу (хоча для гарячої води у багатьох квартирах встановлені електричні бойлери). А потім ще прийшли нові втричі більші норми споживання газу.
Реально споживання газу, імовірно, більше, аніж 3,3 м. куб., але мабуть, не більше 5 м. куб. Тобто майже вдвічі нижче від сьогоднішніх норм 9,8 м. куб. І саме зараз у деяких облгазів (або скоріше, міськгазів) і можуть виникати вільні обсяги газу, що не спожитий населенням, які можна продавати промисловості. І якраз саме норми газу є критичними чи буде вільний газ для торгівлі "наліво".
Всі норми газу встановлюються Кабінетом Міністрів (очолює Гройсман). Відповідальним міністерством за норми є Міненерго (керівник Насалик). А ще є віце-премєр з питань енергетики Кістіон. Але ніхто не ініціював швидкого прийняття нових справедливих норм. Щоб саме нові норми діяли, а не норми згідно Постанови КМУ від 1996 року.
Читайте також: Субсидії призвели до деградації українського народу – експерт
Облгази/облгаззбути – хороші чи погані – є регульованими компаніями і діють згідно Постанов від НКРЕКП та Кабміну. Самі собі норми придумати не можуть. Тому у даному випадку повна відповідальність на Уряді.
Це непрофесійність, корумпованість чи суміш всього – невідомо. У сухому підсумку крайніми є 3 млн. сімей, які отримали очевидно завищені рахунки, а у деяких регіонах може виникати вільний газ для нових газових схем. З чим так ніби-то боролися шляхом масштабного підвищення тарифів.
Звісно, що у людей буде спротив до нових норм і буде нова хвиля неплатежів. А значить облгаззбути не заплатять "Нафтогазу", а "Нафтогаз" знову скаже, що ті крадуть їх газ. Різко виростуть газові рахунки у субсидіантів (бо субсидія покриває лише 3,3 куба), а платити їх буде нічим. Коротше: не реформи, а хаос.
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і Telegram
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки