Лікар: Противірусні, імуномодулятори та антибіотики при ГРВІ – це фінансові втрати і більш нічого
"Собака на дорозі" – образ, який часто використовують психологи, щоб пояснити, що таке стресова ситуація і як формується стресова реакція. Залежно від того, наскільки страшною виглядає собака і який був раніше досвід спілкування з іншими собаками (вкусили-не вкусили).
Мені видається, що будь-яке захворювання, навіть банальне гостре респіраторне вірусне захворювання (ГРВІ), – це така "собака на дорозі", до зустрічі з якою кожен раз ніхто не готовий.
Пам'ятаю, я сама колись захворіла з температурою 38,5, нудотою, ломотою і бажанням пошвидше здохнути: і що я зробила? Правильно, на третій день лупнула антибіотиків, хоча розуміла запаленим мозком їх недоцільність. Звичайно, я раціоналізувала свою поведінку тим, що я ж в селі, тут ні лікаря, ні швидкої, ні лікарні, помру ні за цапову душу.
Тому я спокійно ставлюсь до таких же емоційних рішень моїх пацієнтів, хоча кожен раз пояснюю, як треба.
Найчастіше трапляються два способи реагування. Перший – побігти в аптеку, іноді серед ночі, і купити все, що порадить аптекарка спросоння: противірусні, імуномодулятори, антибіотики, пробіотики, відхаркуючі, рефлекторні, жарознижуючі, краплі в ніс, краплі не в ніс... Озброївшись таким чином можна тиждень все це приймати в хаотичному безпорядку, а через тиждень прийти і поскаржитсь: температури немає, "но что-то меня штормит". Ще б його не штормило від всього цього в купі.
Читайте також: 15 питань про дитячий імунітет, часті ГРВІ та лікування хвороб
Другий варіант: прийти зразу з виглядом Мауглі, який вперше заплакав: "Що це зі мною, Багіро? Я помираю?". Як правило, ніхто не помирає, хоча пояснення, що ГРВІ – самовиліковне вірусне захворювання, вірус кілька днів циркулює в організмі і ніщо його не може вбити, доки він сам нарешті не елімінується, і ми можемо тільки полегшити симптоми, – все це вислуховується з деякою недовірою.
Крім того, грип – це теж ГРВІ, що може супроводжуватись важкими ускладненнями, і є противірусні ліки. Правда, радити озельтамевір, коли його немає в аптеках – це те саме, що радити госпіталізацію. коли немає місць в стаціонарі.
Отже, питання, як приймати рішення, що робити в якій ситуації? Я можу привести приклад. Що гріха таїти, всі ми перебігали дорогу в недозволеному місці. Як ми зважувались? Оцінювали вірогідність потрапити під машину, а також вигоди і втрати пошуку безпечнішого переходу. І переходи бувають різного ступеня безпечності: наземний, зі світлофором, підземний, естакада (правда, один пацієнт похмуро зауважив, що з естакади можна звалитись і зламати ногу, але він сам визнає свою надмірну тривожність).
Так от, найбезпечніше зробити щеплення від грипу, щоб зменшити вірогідність важкого перебігу (так, можливі побічні дії – так само, як можна звалитись з естакади). Зменшити вірогідність зустрічі з ГРВІ – менше бувати в людних місцях в період епідемії.
Читайте також: Чи можна підвищити імунітет пігулками: найпоширеніші міфи про застуду
Добре було б запастись озельтамівіром, і при важкому перебігу (температура до 40, ломота, нудота) в перші 2 дні почати противірусне лікування. При легшому перебігу знижувати температуру, якщо важко її переносите (хоча промайнуло якесь дослідження, що клітини імунної системи краще функціонують при температурі вище 38,5).
А все інше строго за Комаровським: зволоження повітря, помірна температура в кімнаті, пити все, що хочеться пити, не змушувати себе їсти, якщо не хочеться. Вірус викликає дуже неприємні відчуття, але порівняно скороминучі. Трохи терпіння.
І пам'ятати, що противірусні, імуномодулятори, антибіотики, пробіотики при ГРВІ – це фінансові втрати і більш нічого. Так, і нагадую, що немає засобів підняти імунітет, щоб не захворіти. Тільки здоровий спосіб життя.
Мушу це нагадати, як би непедагогічно не було вас розчаровувати наостанок.
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і Telegram
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки