MENU

Південноафриканські уроки для України: здолати енергетичного монополіста

3349 0

Керівництво ПАР намагається покращити прозорість та якість функціонування свого електроенергетичного сектору.

Саме тому там розглядають можливість розділення Eskom, національного монополіста на ринку електричної генерації, на три частини.

Eskom є державною компанією. До її активів входять переважно ТЕС та ГЕС, хоча є одна атомна та одна вітрова станції.

Причиною розгляду такого радикального варіанта є ненадійність  функціонування генерації електроенергії та великі обсяги корупції в компанії. У 2007 році та 2014 році ПАР переживала віялові відключення, пов'язані з дефіцитом вугілля.

Escom також ставала жертвою корупції, пов'язаної з трьома братами-бізнесменами із сімейства Гуптів. Гупти, мігранти з Індії, стали одними з найвпливовіших бізнесменів країни. За даними оглядачів та журналістів, вони мали великий вплив на колишнього президента ПАР Джейкоба Зуму.

Тепер цю справу розслідують правоохоронні органи. Впливали Гупти і на компанію Eskom та сектор енергетики. Зокрема, керівництво Eskom звинувачувалося за сприяння компанії Гуптів при укладанні контрактів на постачання вугілля.

Читайте також: Ахметов продовжує поглинати українську енергетику. Купили ще два обленерго

Іншим суперечливим епізодом стали можливі махінації на тендерах для встановлення парового котла для однієї з ТЕС, що належить Eskom. Хоча пропозиція фірми братів була на 76 млн дол вищою, ніж в конкурентів, це не завадило їй перемогти. Нічого не нагадує?

У нас на ринку електроенергії теплова генерація майже повністю монополізована одним гравцем — корпорацією ДТЕК. У нас у 2014-2015 роках теж були віялові відключення, коли ДТЕК вимагала вигідного для себе збільшення вартості вугілля.

Потім, не  в останню чергу через ринкову владу корпорації Ахметова, НКРЕКП у своїй політиці раптово розвернулася на 180 градусів і з'явилася формула "Роттердам+". Ці повністю легалізовані державою "договорняки" вже коштували споживачам близько 35 млрд грн або 1,26 млрд дол.

Схоже, інтереси дітища Ахметова є пріоритетними для НКРЕКП та інших державних органів. Призначене президентом керівництво Антимонопольного комітету, на жаль, відмовляється визнавати ДТЕК монополістом.

Читайте також: В оновленому рейтингу Bloomberg Billionaires Index Ахметов – єдиний українець. ІНФОГРАФІКА

Одначе шантажування віяловими відключеннями є реальним інструментом, щоб тиснути на державу і вимагати чергових схем гарантування надприбутків.

Не варто звертати увагу на те, що ДТЕК, на відміну від Eskom, є приватною компанією. Все-таки у ПАР шахти належали братам Гуптам, а ТЕС — державній компанії, а в нас  і те, і те контролює ДТЕК.

Більше того, заява генерального директора ДТЕК про плани з придбання низки обленерго чудово демонструє, що ця компанія не зупинятиметься на досягнутому. Попри деякі відмінності, суть одна: монополізм на ринку теплової генерації веде до корупції та збоїв у роботі національних електроенергетичних систем.

Так само, як давньоримський сенатор Катон у кожному своєму виступі говорив, що Карфаген повинен бути зруйнований, так і я не буду втомлюватися повторювати, що політично захищені монополії олігархів повинні бути зруйновані.

Хоча Катону 85 років його життя не вистачило, щоб таки побачити здійснення своєї головної політичної цілі, я щиро надіюся, що наведення порядку на вітчизняних ринках відбудеться ще за життя теперішніх поколінь.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Вікторія ВОЙЦІЦЬКА


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по теміПравила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини