MENU

Чим вакцинація схожа на правила дорожнього руху?

2795 0

Ті, хто порушують ПДР, ставлять під загрозу не лише себе, а й людей, які дотримуються ПДР. Ті, хто не щеплюють дітей, ставлять під загрозу не лише своїх дітей, але й чужих. На жаль, навіть і щеплених (шанси захворіти на порядки менші, але лишаються).

Звичайно, на супротивників вакцинації не впливають аргументи ні МОЗ, ні навіть ВООЗ, ані якесь там математичне моделювання: люди, переважно без належної освіти, можуть просто "не довіряти" доказовій медицині, натомість довіряючи якійсь із довільно обраних "альтернативних" медицин. Утім, є давній жарт: "Знаєте, як починають називати альтернативну медицину, ефективність якої доведено? Медицина". Те ж саме про ліки.

Але ні. Навіть жарти, схоже, не доносять меседжу. Не спрацьовує й авторитет наукової спільноти. Може, тоді апелювати до совісті безсовісних?

Читайте також: Особенности течения кори у привитых больных

Для цього треба згадати, чим вакцинація все ж відрізняється від ПДР: на відміну від правил дорожнього руху, існує невелика кількість людей, які є винятками. Деяким людям, дорослим і дітям, щеплення справді протипоказані з медичних причин. Але є й чудова "новина": якщо близько 90 % (наприклад, у випадку кору) будуть щеплені – то ці щеплені вбережуть від загроз також і невелику кількість нещеплених: збудники стикатимуться переважно з людьми, що мають імунітет – і спалах хвороби згасне. Це називають "популяційним імунітетом". У випадку кору він мав би існувати внаслідок масових щеплень.

Ой, ви й у це не вірите? Чи, може, імунітет має бути винятково "природним"? То може, заодно випустимо збудників ліквідованої щепленнями віспи? Вони досі є десь там у пробірках у США – але кляті вчені заважають нашому природному імунітету, тримаючи мікроби у в’язниці! Чи, може, згадаємо поліомієліт до щеплень? Усі бачили фото дітей-інвалідів?

Звісно, далеко не всі, хто від великого розуму не щеплює дітей – повні дурні. Є більш цинічні люди: ці не щеплюють своїх дітей не тому, що вірять у теорію змови між Великою Фармою та Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Ні, ці прекрасно розуміють необхідність щеплень – але не для себе. Одні знайомі сироїди-езотерики (вибачте, але це факт) казали мені: "Так, щеплення потрібні, але ризиковані. Ми своїх дітей не будемо щепити". Ще одна сім’я, дуже освічена, пояснювала: "Нам ідеться не про виживання популяції, а про своїх дітей".

Усе це добре, хочеш перекладати ризики зі своїх дітей на моїх – будь сволотою, хай це буде такий собі соціальний дарвінізм. Вони не думають про ризик "побічки" в чужих дітей. Хоча чому ж: може, й думають – але вольовим рішенням перекладають усі ризики на чужих дітей, сподіваючись на популяційний імунітет для своїх. Не тому, що лікар прописав – а "щоб перебдіти". Логічно?

Але тут є одна біда. Коли "протипоказання до щеплень" визначають не лікарі, а самі батьки – виявляється надто багато таких надто хитреньких, і в результаті отой самий популяційний імунітет не працює. Результат: хитро переклавши ризики на чужих дітей, ти ставиш під загрозу, насамперед, своїх. Як водій, який виїжджає на зустрічну смугу, не пристебнувши дітям паси безпеки.

Але от що бісить: невеликий шанс захворіти знову з’являється й у щеплених дітей. Як-от коли я їду, всіх пристебнувши, але на мою смугу влітає мені в лоб машина, що їде по зустрічці. Це менш імовірно, але буває: ніколи не бачили таких записів відеореєстраторів?

У Франції 11 вакцин стали обов’язковими, і за недотримання режиму вакцинації погрожують судовим переслідуванням. Як за порушення правил дорожнього руху.

У Сполучених Штатах – більша свобода особистості. Там нещодавно стався спалах кору – за збігом, саме в тому штаті, де найбільше супротивників щеплень. І от "родітєль" питає у групі "за природний імунітет", як уберегти нещеплену дитину. Пост стає вірусним. Людині радять, наприклад, звести навколо своєї дитини стіну – а платять за неї нехай щеплені. Звісно, це специфічний місцевий жарт про США та "мексиканців", які, як заявив Трамп, самі мають заплатити за стіну на кордоні. Є в порадах для "родітєля-антипрівівочніка" багато й чорного гумору – але у мене як у тата пальці не піднімаються друкувати жарти про здоров’я, тим більше про життя дітей. Перефразовуючи українське прислів’я: "Чи ж дитина винувата, як родітєль **здуватий?" Тому просто посилання.

Але у США спалах кору – це нещасні десятки випадків. А у нас – тисячі. І в наших батьків додається специфічна проблемка. А що робити, коли ти злякався й хотів би зробити щеплення, але довідки вже є? Ой!

В Україні люблять говорити про недоліки конкретно нашої медицини. Нібито "непрофесійні" лікарі виправдовують самостійні діагнози та відмову від щеплень. Це все одно, що наявністю "поганих" поліцейських виправдовувати порушення ПДР. А, ще ж у нас "неякісні" вакцини! Можливо, саме через погану дорогу ми виїжджаємо на зустрічку, на лобове зіткнення з кимось іншим.

Ще можна зрозуміти людей затурканих і бідних, які живуть на мінімалку. Але часто такі аргументи висуває середній чи, простигосподи, "креативний" клас у великих містах. Тю! Не впевнений у лікарі – поміняй, як дуже не йметься й маєш гроші – піди до дорогого приватного. Є підозра щодо "поганої індійської" вакцини – купи "хорошу бельгійську". Ти ж не будеш економити на житті своїх дітей, якщо в тебе є гроші?

Але ні. Якщо в нас неякісна чи корумпована медицина – ми краще витратимо гроші не на якіснішу вакцину, а дамо хабаря й купимо довідку, щоб потрапити до садочка та школи. Якщо в нас були б погані ДАІшники – треба було б давати їм хабарі. Л: "Логіка".

І от в Україні, де МОЗ уже збиралося офіційно оголошувати про епідемію, у людей виникає специфічна проблема, якої нема у США: то що ж робити, якщо довідки про щеплення є, але вони куплені? Ой!

Читайте також: Корь: почему её так боятся и не лучше ли переболеть

Але не переживайте: схоже, МОЗ принаймні свій народ знає. Міністерство має відповідь і на запитання про куплені довідки: п’ять хвилин ганьби (втім, обійдеться й без ганьби, якщо лікар був співучасником вашого корупційного діяння, бо тоді лікарю легше в очі дивитися) – і ваші діти будуть щеплені насправді, і вам навіть нічого за це не буде.

Мене попросили написати цю колонку як "тата двох дітей" – але звісно, це не аргумент, і зараз розкажу, чому. Я мусив устати й попрацювати о четвертій ранку, поки діти сплять (тож вибачайте нерівності стилю): у школі оголосили карантин через кір, і старша дитина залишиться сьогодні вдома, а це трішки впливає на роботу (найменша з усіх проблем). Після двох випадків лише в молодшій школі й лише за останні три дні перелякалися навіть багато батьків щеплених дітей, тож продовжувати навчальний процес не було для кого, і тому не мало сенсу.

Але от що найцікавіше. У момент оголошення карантину в шкільний Вайбер (чудове місце, створене, "дабы дурь каждого была видна"), влазить "Ілля, тато трьох дітей" (а отже, авторитетніший за мене), і він починає скидати уривки книжки проти щеплень і за "природний імунітет" (щоправда, про віспу нічого).

Я кричу дружині: "Мовчи, нам із ним іще дванадцять років жити!" Але самого підмиває спитати публічно:

– А як же твої діти опинились у школі, куди без довідок про щеплення не брали?

Ой.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Артем ЧАПАЙ для Opinion


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по теміПравила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини