MENU

Тарифи зі стелі. Як рахує "Укрзалізниця"?

526 0

Наприкінці січня 2019 керівництво "Укрзалізниці" оголосило про намір переглянути формування тарифів на залізничні перевезення. Пропоновані зміни стосуватимуться виключно вантажних перевезень. Проте тарифи на пасажирські перевезення теж потрібно змінити. Чому?

Пасажири їздять більше

У 2017 році "Укрзалізниця" перевезла 339 млн тон вантажів та 165 млн пасажирів. Якщо дивитись виключно на ці цифри, може скластися хибне враження, що залізниця є вантажоорієнтованою. А якщо взяти до уваги обсяги вантажо- та пасажирообороту, які вимірюються в тонно-кілометрах, вийде геть інша картина: 192 та 260 млрд тонно-кілометрів для вантажних та пасажирських перевезень, відповідно. Тобто, основним користувачем залізниці є пасажири, а не вантажовласники.

Фото: ЦЕС

Читайте також: Как повышение тарифов на грузовые перевозки ударит по бизнесу

Вантажоперевізники доплачують за пасажирів 

Здавалося б, якщо пасажири більш інтенсивно користуються залізницею, то вони мають приносити більше прибутків. Проте це міркування також є хибним. У 2017 році на вантажні перевезення припадало до 83% загальних доходів "Укрзалізниці" (60 млрд грн), тоді як на пасажирські – 10% (або трохи більше 7 млрд грн). В перерахунку на тонно-кілометр пасажири платили вдесятеро менше. Ба більше, аби перекрити збитки пасажирських перевезень, на кожному тонно-кілометрі середня вартість перевезень вантажів є на 4 копійки вища (див рисунок нижче). Отже, пасажири сплачують лише половину вартості перевезень. Решту за них платять вантажовласники.

У збірнику тарифів німецького оператора вантажних перевезень Deutshce Bahn Cargoбачимо чітку залежність тарифу від двох ключових параметрів – ваги та відстані перевезень. Так, за рахунок економії масштабу тарифи Deutshce Bahn Cargo для кожного наступного кілометра перевезень 1 тони вантажу стають меншими.

Читайте також: "Укрзалізниця" ставить під загрозу розвиток всього внутрішнього туризму в Україні

Для порівняння в Україні відсутня пряма залежність між відстанню перевезень та розміром провізної плати (див. рисунок нижче). Якщо порівнювати з тренд-лінією (див. помаранчева лінія на малюнку), то вартість перевезення 1 тони вантажів на відстань 1 км є найнижчою для будівельних матеріалів, кам’яного вугілля, залізної та марганцевої руди. При цьому саме ці вантажі формують 60% вантажної бази АТ «Укрзалізниця», які приносять лише 12% доходів.

Фото: ЦЕС

Хто багатший – той і платить

В Україні є виробництва, які можуть доправляти свої вантажі тільки залізницею. Серед них багато приватних компаній, які виробляють будматеріали, кам’яне вугілля, залізну та марганцеву руду. Зараз тарифи на перевезення таких вантажів збиткові для Укрзалізниці. То чи варто підтримувати приватні перевезення державним коштом? Цілком реально зробити так, щоб ці підприємства самостійно покривали транспортні витрати. Наприклад, більшість компаній, що видобувають руду, вугілля та неенергетичні копалини (серед яких є основні групи будматеріалів) роблять це із заниженою рентною платою.  Прибутки цих компаній від видобутку ресурсів можуть перекрити витрати транспортування.

Що далі?

Із прийняттям нового закону "Про залізничний транспорт" приватні компанії зможуть створювати власних залізничних перевізників. Конкуренція на ринку залізничних перевезень дозволить українським вантажовласникам самостійно вирішувати яким чином буде краще організовувати власні перевезення. Досвід інших країн показує, що вантажовласники можуть об’єднуватися в асоціації та винаймати перевізника, який на більш вигідних умовах зможе здійснювати поставки їхніх вантажів. 

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Оксана ЗАТВОРНИЦЬКА


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по теміПравила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини