Я не сяду біля тебе, або Чому соціальне виключення дітей дуже небезпечне
Колись у школі хлопці відмовилися сісти біля мене на прохання вчительки, бо "Мельниченко – не дівчина". Скільки років пройшло, а й досі пам'ятаю.
Тоді я не знала, що зазнавала однієї з форм цькування.
Соціальне виключення чи ізоляція як форма булінгу (а це найсправжнісінький булінг) – дуже небезпечна.
По-перше, цей булінг невидимий. Коли дитину обзивають, штовхають чи б'ють, то це наче зрозуміло, і треба втрутитися. Які-не-які, але заходи вживаються. Ізоляцію ж просто не помічають як вид булінгу. "Явних проявів немає", як то кажуть. Навіть психологічне насильство у сім'ях не таке невидиме, як ізоляція дитини колективом. Подібним проявом є хіба пасивна агресія у стосунках. Коли начебто нічого не відбувається, але насправді людині завдається серйозна шкода.
Читайте також: Звідки береться булінг і що з ним робити
По-друге, цей вид булінгу не дає змоги дитині соціолізуватися повною мірою. Якщо дитину:
– Не беруть до ігор;
– Не сідають поруч з нею добровільно (лише за вказівкою вчителя або і взагалі ніяк);
– Не обирають до команд при командних завданнях;
– Уникають контакту очима, не подають руку;
– Спілкуються, не беручи дитину до гурту.
То це все разом і є ознакою того, що дитину цькують.
Емоційне відсторонення є болючим, оскільки однією з базових людських потреб є потреба у приналежності і любові. Люди як соціальні істоти потребують бути включеними у групи, тож виключення з груп може доставляти реальних страждань.
Крім того, виключення дитини з певної групи дає змогу булерам, наприклад, обговорювати дитину чи поширювати про неї чутки. Тобто вдаватися до інших форм непрямого булінгу.
Новенькі, які потрапляють у колектив, де про когось говорять поза гуртом, від початку стають негативно заангажовані щодо цієї дитини.
Читайте також: Gillette зняла рекламу про агресивних чоловіків. Соцмережі обурилися. ВІДЕО
Що робити при таких формах булінгу?
– Дитині важливо не приймати правила гри булера і все одно намагатися включатися у соціальні активності. На жаль, дуже часто спостерігаємо протилежну картину: дитина сама стає відстороненою, уникає гурту, тримається по кутках.
– У будь-якому разі дитині треба вести себе позитивно і бути готовою до спілкування, з радістю відгукуватися на усі звернення до неї.
– Важливо знайти гуртки за інтересами, де дитина зможе відчути приналежність. При занятті спільними справами висока ймовірність здобути досвід оцих самих товариські почуття.
В контексті антибулінгової роботи в школі, важливо розуміти, що до ігнорування та ізоляції часто вдаються булери, яким заборонили вдаватися до прямої агресії. Тож важливо після того, як попрацювали з прямою агресією, почати працювати із класом для формування дружнього колективу, ретельно слідкуючи, щоб усі були залучені.
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і Telegram
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки