MENU

Епідемія кору в Україні очолила список найбільших європейських проблем – Science

1929 0

Україна потрапила на сторінки лютневого номеру журналу Science. Я вас вітаю, добірне товариство. Насправді – ні. Бо привід для цієї публікації досить сумний. Мова про епідемію на кір. В цій статті є і про антивакцинний рух, і про російську вакцину, і про те як російська агресія доклалась до української епідемії, і про те, як Міністерство охорони здоров'я України бореться з нею сьогодні.

Далі подаю власний переклад статті "Measles epidemic in Ukraine drove troubling European year", яку написала Meredith Wadman для журналу Science.

Українська епідемія кору очолила проблемний рік в Європі 

Випадки кору потроїлись в Європі в 2018, і одна країна внесла найбільший внесок до цього спалаху: Україна. Минулого тижня у головному офісі Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я (ВООЗ) прозвітували про близько 83 000 випадків захворювання на кір, які були зафіксовані в Європі у 2018 році, порівняно з 25 000 в 2017. За інформацією українського уряду, на Україну припадає більш ніж 54 000 випадків 2018 року. Минулого року 16 українців померли від надзвичайно заразної вірусної хвороби, якої дуже легко можна уникнути за допомогою вакцинації.

Читайте також: Як створюють і розповсюджують фейки про вакцинацію

“Нинішня епідемія наймасштабніша в за весь час після винайдення вакцини”, – каже Наталя Винник, спеціаліст з педіатричних інфекційних хвороб у Дитячій клінічній лікарні Києва. Більш ніж 15 000 випадків і сім смертей між 28 грудня 2018 та 1 лютого 2019, згідно статистики МОЗ, і епідемія продовжує зростати.

Український уряд діє. "Це нечувано мати людей, що хворіють на кір в 21 столітті в європейській країні", – говорить Уляна Супрун, лікар, яку призначили виконувачем обов'язків міністра охорони здоров'я в серпні 2016 року. Вона покладає провину на десятиліття корупції, війну, брак політичної волі для підтримки вакцинації та антивакцинні настрої.

Кір є респіраторним захворюванням. Більшість людей одужує, втім хвороба часом може призводити до фатальних ускладнень, включно з пневмонією та запаленням мозку. Зазвичай дітей вакцинують тоді, коли їм виповнюється рік (перед тим, як вони починають відвідувати дитячий садок,— прим. перекладача) і, повторно, перед тим як вони йдуть в школу. Згідно статистики ВООЗ, 95% дітей мають бути повністю вакциновані, щоб зупинити поширення хвороби. 

В інших країнах Європи скептичне ставлення до вакцинації сприяє поширенню вірусу. Кількість випадків в Греції подвоїлась у 2018 порівняно з 2017, а у Франції виросла в шість разів. В той же час в Сполучених Штатах за минулий рік зафіксовано 372 випадки захворювання. Спалах у Вашингтоні цього року викликали 53 підтверджених випадки захворювання станом на 11 лютого майже винятково серед невакцинованих дітей і збільшив статистику за поточний рік до 100 підтверджених випадків. 

За останнє десятиліття відмова від вакцин грала велику роль і в Україні також. В 2008 році через день після вакцинації від кору через нез’ясовані обставини померла 17-річна дитина, що було підтверджено ВООЗ. Ця смерть призвела до великої втрати довіри серед батьків: відсоток вакцинованих серед однорічних дітей впав з 97% у 2007 до 56% у 2010. Після цього ситуація трохи покращилась – у 2012 та 2013 роках кількість вакцинованих сягала 79%.

Але в 2014 Віктора Януковича, на той момент президента України, вигнали під час бурхливих протестів, Росія анексувала Крим, а на сході України розпочався військовий конфлікт. Паралізований уряд не міг закупити вакцини аж до кінця 2015 року. Через нестачу вакцини Україна змогла вакцинувати лише 42% своїх малюків в 2016 році. В той же рік лише 31% шестирічних дітей отримали рекомендовану повторну вакцинацію – це найнижчий показник в світі.

"Якщо у вас великий відсоток невакцинованих дітей, вам не уникнути подібної епідемії", – говорить Вусала Аллахвердієва, експерт з питань імунізації в київському офісі ВООЗ. 

Є також і інші проблеми. Українська влада зіткнулась зі складнощами на найнижих рівнях. Під час розслідування спалаху, що призвів до 90 випадків захворювання в гірських районах західної України в 2018, МОЗ з’ясувало, що дітей вакцинували в клініці, яка мала перебої з електрикою і не мала електрогенератора. (Щоб бути ефективною, вакцина повинна зберігатись при температурі нижче 8 градусів цельсія).

Справа також може бути у неякісних вакцинах. Відповідно до даних МОЗ, більш ніж 20 000 інфікованих в 2018 році – дорослі, які були вакциновані десятиліття тому російською вакциною, яку перестали використовувати в 2001. Міністерство намагається визначити, чи втратила ця вакцина ефективність з роками, щоб за необхідності перевакцинувати тих, хто її отримав.

Читайте також: Эпидемия кори в Украине: кто виноват

Українське МОЗ намагалось виправити ситуацію. Вакцини закупались дешевше через UNICEF; у Львові, який серйозно постраждав від епідемії, від школи до школи їздили мобільні бригади вакцинації; запроваджена грошова винагорода для лікарів, які вакцинують усіх дітей у своїх практиках. В 2017 році кількість вакцинованих відновилась до рівня 93% серед однорічних дітей, та 91% серед шестирічних. 

Втім через велику кількість невакцинованих і недостатньо вакцинованих епідемія в Україні продовжує лютувати. "Нам потрібно почати мислити нестандартно", – каже Супрун. Для прикладу UNICEF працює з урядом над кампанією, яка спрямована на бабусь і дідусів, які в Україні часто доглядають за онуками і заохочує їх вакцинувати своїх нащадків. 

Український спалах закриває рік сплесків захворювання на кір по всьому світу. Станом на середину січня 2019 року ВООЗ отримала інформацію про більш ніж 229 000 випадків захворювання на кір у всьому світі. Ця цифра ще може вирости, оскільки статистика за 2018 буде продовжувати надходити до червня, але навіть поточні дані говорять про зростання порівняно з 2017 роком на рівні 32%.

"Причина спалахів кору полягає у… недостатній вакцинації", – говорить Катріна Крестінгер, провідний експерт з кору в головному офісі ВООЗ. "Багато людей в багатьох країнах залишаються вразливими, а великі анклави вразливих людей можуть призводити до великих спалахів".

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Олександр СНІДАЛОВ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини