MENU

7 причин якнайшвидше відвідати Іран. ФОТО

6415 0

В Ірані найсмачніші фісташки, найгостинніші люди та неймовірно безпечно, легко та приємно подорожувати.

Іран (або ж Персія) – держава на південному заході Азії, історія якої налічує майже п’ять тисяч років. В період найбільшого розквіту її територія сягала від Греції до річки Інд. Це батьківщина однієї із найстаріших релігій світу – зороастризму. Іран посідає третє місце у світі за кількістю збережених пам’яток історії та архітектури, поступаючись лише Єгипту й Італії.

Про Іран українці знають мало, а та інформація, яка доступна, не робить його привабливим пунктом призначення для мандрівників.

Читайте також: Блог соло-мандрівниці: Як навчитися подорожувати самій

Я ж як справжній любитель нестандартних напрямків для подорожей розповім вам, чому в Іран їхати варто і чому це потрібно зробити якнайшвидше.

В Іран варто поїхати саме зараз для того, щоб:

1. Розвінчати міф про його небезпеку. Чи безпечно подорожувати Іраном? Однозначно так! Немає значення, ви соло-мандрівник чи подорожуєте групою, чоловік ви чи жінка, скільки вам років, до якої соціальної групи належите, прилітаєте ви вдень чи посеред ночі, в Ірані ви можете почуватися на 100% в безпеці.

Я подорожувала Іраном з подругою. За тиждень ми побували в Тегерані, Кашані та Ісфахані, гуляли пізно ввечері, не ховали надто далеко свої телефони чи гаманці, і жодного разу не відчули дискомфорту та не почули якихось неприємних, а тим паче образливих слів (до яких морально готуєшся після подорожей Марокко чи Єгиптом). Нас жодного разу не спробували обрахувати на базарі та не намагалися продати щось непотрібне.

Так, іноземних мандрівників ми бачили небагато, але це ніяк не пов’язано з питанням безпеки. Більше того, іранський уряд виділяє значні ресурси, щоб утримувати кордони країни в безпеці від терористів та перешкоджати потоку нарко-трафіку з Пакистану, Афганістану та Іраку.

2. Відчути себе істинним мандрівником у країні, де ще не розвинувся туризм, а місцеві ставляться до кожного іноземця як до гостя та друга.

Іранці – одні із найгостинніших людей у світі. Особисто я можу порівняти їх хіба що з жителями М’янми, які вже після 5-10 хвилин знайомства були готові зробити невеличкий подарунок на згадку про них та їхню чудову країну.

У літаку до Тегерану ми познайомилися з місцевим жителем, який був настільки чемним та галантним, що лишився з нами в аеропорту чекати, доки ми не отримаємо свої візи, намагався прискорити цей процес і навіть після того як не вийшло, не залишив нас самих і потім довіз до готелю та домовився з водієм на рахунок поїздки наступного дня до Кашану.

 

Якщо чесно, то ми були шоковані. Мені зараз соромно зізнаватися, але ми думали, що він від нас щось вимагатиме. І можливо, він не зробив для нас нічого неймовірного, але з іншого боку, він пожертвував своїм найціннішим ресурсом – часом.

3. Познайомитися з багатовіковою історією Ірану, відвідавши Ісфахан, Шираз, Язд, Аб’яне (найстаріше селище в Ірані) та руїни древнього Персеполіса.

Мабуть, усі чули про Персеполіс – старовинну столицю Персії, одне з найрозкішніших міст давнини. Саме завдяки цій назві спочатку греки, а пізніше і весь світ почав називати Іран Персією. Персеполіс упродовж 50 років будували найкращі майстри з Вавілонії, Малої Азії, Єгипту та Мідії. Місто займало площу більше 100 тисяч квадратних метрів, його оточувала могутня подвійна кріпосна стіна товщиною до 5 метрів і висотою від 11 до 15 метрів, а центральним входом слугували широкі парадні сходи з масивних блоків білого каменю.

Місто проіснувало з 6 століття до нашої ери до 330 року нашої ери, коли його спалив до тла Олександр Македонський. За легендами, це сталося під час одного з бенкетів, коли Таїса Афінська скинула з вівтаря факел, а п’яний Олександр та його свита скористалися її прикладом. Незважаючи на вік міста, в Персеполісі й досі збереглися руїни багатьох споруд того періоду.

 

Вас також не зможе не вразити головна площа Ісфахану, глиняні будівлі та мури Язду і гірське селище Аб’яне, якому понад 2500 років. Краще один раз побачити, ніж сто разів почути. Ці слова точно були сказані про Іран.

4. Відкрити для себе унікальну архітектуру Ірану. Перська архітектура – одна з найдавніших. Характерні для неї зразки можна знайти від Туреччини та Іраку на сході та до Північної Індії і Таджикистану на сході, від Кавказу на півночі й до Занзібара на півдні. Медресе та мечеті, сади та палаци, базари та караван-сараї захоплюють своєю витонченістю та елегантністю.

Одним з найпопулярніших серед туристів міст є Кашан – літня резиденція перської аристократії 9 століття. Тут можна витратити цілий день на огляд колишніх палаців, або ж, як їх зараз називають, традиційних гостьових будинків. Розміри, розмах, неймовірна кількість внутрішніх двориків з садами, басейнами, фонтанами і чайними заворожує, як і їх багате та вишукане оздоблення. У багатьох із них сьогодні відкрито сучасні готелі та ресторани.

 

Язд вразить не лише своєю багатовіковою історією, адже це одне з найстаріших міст Персії, а й своїм чудово збереженим історичним центром – безкінечним лабіринтом вузьких вуличок, забудованих глинобитними будиночками, над якими височіють башти – вітроулювлювачі багдіри, які з давніх часів виконували роль кондиціонерів. Велика кількість багдірів у поєднанні з напівкруглими дахами будинків й визначають неповторний архітектурний стиль та надають місту його колоритний вигляд.

5. Влаштувати гастрономічний тур країною. Національна іранська кухня є досить самобутньою, хоча й запозичила певні риси у турецької, азербайджанської, курдської, арабської, грецької та навіть російської кухонь. Її основними складовими є рис, хліб, свіжі овочі, зелень та фрукти. Рис – головний та майже єдиний гарнір, його подають ледь не до всіх страв. Іранці його готують 5-7 разів на тиждень.

Замість звичного нам хліба печуть тонкі та дуже смачні коржі: сангят, лаваш, тафтун і барбарі. Запивати випічку іранці люблять молочними напоями на кшталт айрана. Також тут дуже люблять солодкий чорний чай зі спеціями та свіжі соки.

Під час подорожі Іраном варто скуштувати: різноманітні варіації плову (наприклад, тах чин) та кебабів, фесенджан (м’ясні кульки в горіхово-гранатному соусі), абгушт (тушене м’ясо з квасолею та овочами), кюкю (обсмажена на сковорідці суміш із зелені та яєць) та долму (овочі, фаршировані м’ясом та рисом).

Також Іран славиться своїм шафраном та фісташками (тут їх аж 15 видів!). А солодкоїжки втратять голову від розмаїття баклави, щербетів, рахат-лукумів і виключно місцевих десертів: фалуди (солодкий напій з молока, вермішелі й насіння солодкого базиліку) та лавашака (маленький лаваш зі сливами, абрикосами або іншими фруктами).

6. Зайнятися шопінгом і привезти рідним і друзям особливі подарунки. Кожна провінція, кожне місто, кожне селище в Ірані відоме своїм унікальним ремеслом. В Язді ви, найімовірніше, захочете придбати термех – тканину ручної роботи з шовку і вовни – та східні солодощі, в Ісфахані – блакитний посуд мінакарі, в Табризі – килими унікального дизайну і горіхи, в Хамедані – яскравий глиняний посуд, а в Нішапурі – прикраси з бірюзи. Куди б в Ірані ви не поїхали, знайти особливий сувенір або подарунок буде неймовірно просто.

7. Сформувати власну думку про Іран та його жителів. Мабуть, найважливішою причиною хоча б раз відвідати Іран є можливість побачити все на власні очі та сформувати власну точку зору. Це особливо важливо для тих країн, які не дуже популяризують у засобах масової інформації. Але тревел-блоги і соціальні мережі здатні показати країну з неочікуваних сторін. Тому й ви, читаючи цю статтю, можете зацікавитися цією неймовірною країною, так само, як і я колись, дізнавшись про Іран від друзів. Та й хіба це не найважливіше у подорожах – відкривати світ та ділитися своїми відкриттями з іншими?

 

Організація поїздки. Незважаючи на те, що Іран – країна не дуже туристична, самостійну поїздку організувати цілком можливо. Знаючи кілька важливих нюансів.

Переліт. Найзручніше придбати квитки "Київ – Тегеран" за 6-8 місяців за лоукост-тарифом від МАУ. Звичайно, є й інші варіанти (наприклад, Turkish Airlines), але й коштувати такі квитки будуть значно більше, ніж $100. До речі, найкраще летіти весною чи восени, коли температура повітря найкомфортніша для прогулянок. Сезонність на вартість перельоту поки не впливає.

Готелі. Забронювати житло в Ірані на booking.com чи airbnb.com не вдасться. Єдиний спосіб – це знайти готель в інтернеті чи соціальних мережах, а потім зв’язатися з ним напряму. Так, звучить незвично, але наразі це мало не єдиний варіант. Також існують місцеві фірми-посередники та агрегатори, але вони за свої послуги вимагають шалені гроші. Бюджетна кімната на двох коштуватиме близько $30 на добу, а проживання у відомому історичному готелі – близько $100.

Транспорт. В Ірані є кілька чудових автобусних компаній, але якщо подорожуєте групою, то є сенс користуватися таксі. Принаймні восени 2018 року поїздка між містами коштувала всього $1 за 10 км. Таким чином, за поїздку з аеропорту Тегерана до Кашана або з Кашана до Ісфахана ми платили близько $20 за машину. Для порівняння, квитки на автобус на одну людину для цих відрізків маршруту коштували б по $10. Тому, якщо подорожуєте удвох, таксі стає вигідним варіантом.

Читайте також: Небюджетные путешествия, или Шесть способов попасть на легальный обман в поездке

Маршрут. Іран – величезна та дуже цікава країна, сповнена історичними пам’ятками та географічними дивами. І для того, щоб об’їхати її всю, тижня буде замало. Я б рекомендувала планувати не більше трьох міст на сім днів, щоб встигнути побачити кожне з них якнайкраще. Найпопулярнішою трійкою міст зазвичай є Ісфахан – Шираз – Язд.

Ціни. Хорошою причиною спланувати свою подорож до Ірану вже цього року є низькі ціни. По-перше, тому що туристів у країні ще не так багато і вартість майже усіх товарів та послуг є такою ж, як і для місцевих. По-друге, іранська національна валюта значно знецінилась відносно американського долара, що робить цей напрямок дійсно бюджетним. Наприклад, обід у звичайному кафе (кебаб, рис, чай та солодощі) коштуватиме близько $2, а в більш модному закладі, розрахованому на експатів та туристів, – $4.

Інше. Важливе правило для жінок (навіть туристок) в Ірані – покривати тіло та волосся на вулиці. Бігти й купувати паранджу не обов’язково, достатньо звичайної комбінації "джинси + туніка + шарф".

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Яна ЗУБКОВА


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини