MENU

Atlantic Council: Чого хоче бізнес-спільнота від наступного президента України

1679 0

Енді Хантер, президент Американської торгівельної палати в Україні:

Посилаючи співробітників правоохоронних органів, озброєних автоматами Калашникова, в балаклавах, вибивати двері офісів компаній і вишукувати фінансові та податкові документи, уряд направляє власникам бізнесу, акціонерам та керівникам, мабуть, найгірше повідомлення, яке тільки може.

Про це я говорив президентові Петру Порошенко пару років тому у залі, де зібралося п'ятсот бізнес-лідерів на одну з традиційних зустрічей президента з представниками міжнародного бізнес-співтовариства. Після цього парламент ввів нове законодавство, що обмежує жорстокість ділових перевірок. Драматичні напади на бізнес сьогодні стали спогадами про свавілля, з яким стикалися інвестори в Україні багато років тому. Починаючи з 2015 року було проведено багато реформ, і Україна почала з'являтися на екранах радарів інвесторів. Однак обсяг прямих іноземних інвестицій (ПІІ) залишається занадто малим, близько 2 відсотків ВВП.

В кінці місяця українці оберуть свого наступного президента, хто б не переміг, будь то Порошенко або новачок Володимир Зеленський, йому потрібно буде зосередитися на залученні ПІІ. Хоча президент несе відповідальність за національну оборону, зовнішню політику, служби безпеки та прокуратури, він повинен відігравати ключову роль у залученні інвесторів та забезпеченні для них можливостей запуску свого бізнесу або виробництва в Україні. Оскільки обидва кандидати є успішними бізнесменами, наступний президент повинен уважно стежити за тим, щоб до інвесторів ставилися добре.

Читайте також: Чому Порошенка підтримали за кордоном, а в ООС – ні

Я чую численні історії успіху про створення в Україні прибуткового бізнесу, про це я дізнаюся день у день, спілкуючись з членами Американської комерційної палати. У березні я відвідав Ужгород, розташований в 500 милях на захід від Києва, для вивчення можливості розширення фабрики Jabil, глобальної виробничої компанії зі штаб-квартирою у Флориді. У компанії працює 177 000 чоловік по всьому світу, з них 3300 чоловік в Ужгороді, в одній милі від кордону ЄС з сусідньою Словаччиною.

Jabil Ukraine виробляє сотні тисяч кавоварок Nespresso, які рекламує актор Джордж Клуні, вони продаються по всьому світу. За кілька кроків від Jabil знаходиться завод компанії Yazaki, світового постачальника автомобільних запчастин. Завод виробляє провідні джгути для позашляховика – електрокара Jaguar I-Pace. У сусідньому Мукачеві на заводі американської багатонаціональної корпорації Flex працюють понад 3000 людей, які виробляють побутову електроніку, що експортується по всьому світу.

Бізнес-спільнота в Україні знає, чого чекати, якщо наступні п'ять років президентом буде Порошенко. У разі його переобрання, з боку влади, ймовірно, збережеться колишній підхід.

Про Зеленського ми знаємо набагато менше. Незважаючи на те, що він широко популярний талановитий актор, комік і успішний власник бізнесу, ми не знаємо, як він буде виконувати роль президента. Поки що його передвиборча програма є надзвичайно вразливою в будь-яких деталях.

Я був на зустрічі із Зеленським два тижні тому. Він повідомив, що оточує себе реформаторами, такими як колишній міністр економіки Айварас Абромавичус, колишній міністр фінансів Олександр Данилюк і депутат Сергій Лещенко. В ході зустрічі Зеленський намагався запевнити нас в тому, що його погляди і наміри відповідають пріоритетам бізнес-спільноти, зокрема верховенству закона, забезпеченню макроекономічного зростання і боротьбі з корупцією.

Я підняв тему галузей з високою часткою інтелектуальної власності (ІВ), в якій Зеленський добре розбирається, оскільки його розважальний бізнес приносить йому гарний прибуток. Індустрія з високим ступенем інтелектуальної власності, в якій належним чином дотримується авторське право, патенти і товарні знаки, дозволяє людям отримувати визнання і фінансову вигоду від того, що вони винаходять або створюють. На такі галузі припадає понад 38 відсотків ВВП США. Це та область, за рахунок якої Україна може значно підняти свою економіку.

Те, що економічне зростання в Україні протягом останніх трьох років знаходиться на рівні близько трьох відсотків, є позитивним моментом, але країна повинна значно збільшити це зростання, щоб збільшити національне багатство. Це може бути досягнуто лише шляхом значного збільшення обсягу ПІІ.

Такі історії, як робота виробника кавоварок Nespresso в Україні, сьогодні в міжнародних ЗМІ губляться серез метушні і галасу довкола виборів. Хто б не виграв 21 квітня, залучення ПІІ буде мати вирішальне значення для стимулювання поки млявої, проте вельми перспективної економіки України.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Оригінал на Atlantic Council

Переклад – UAINFO


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини