В будь-якому випадку легітимність влади після виборів буде найнижчою чи не за всю історію – журналістка
В контексті виборчого процесу, схоже, настає час не політологів, а психологів. Принаймні, така думка склалась після вислуховування низки експертів в рамках зустрічі від Міжнародного Центру Перспективних Досліджень в Укрінформі.
Спробую тезово. Прихильників кандидатів прошу з тезами не сперечатися – пост не для того. Ці думки мені здалися цікавими і я ділюся, можливо стануть в нагоді.
1. Ми є свідками "політичного булінгу". Те шкільне цькування – наслідок цькування в світі дорослих. Масові френдоциди, відмови від співпраці через інакші політичні переконання, агресія, внутрішньосімейні конфлікти, шельмування і багато чого іншого – це те, що непокоїть, робить суспільство нестабільним, а отже легкою здобиччю для будь-яких впливів. Імовірно, має бути механізм відповідальності за поляризацію суспільства.
2. Агресивна кампанія провідних кандидатів продовжила протиставлення Сходу із Заходом на мовному та релігійному грунті, хто більший чи менший патріот і так далі. Суспільство розрізнене зсередини, а концентрація на зовнішніх ворогах розсіяна.
Читайте також: Ніхто не прийде в ваш дім і не наведе там порядок. Пора усвідомлювати себе власниками
3. Результат кампанії – це прямий наслідок не тільки технологій, але і дій чи бездіяльності деяких кандидатів. За цитатою Камю: "Еліта – це коли правильно живуть, а не красиво їдять", і вочевидь люди вважають, що хтось живе не дуже правильно.
4. Кандидату віртуального фронту варто би було показати свій пул, кого він пропонував би на ключові посади. З одного боку, з точки зору технологій він утримує інтригу і разом з тим – рейтинг, можна домислювати казкових персонажів. З іншого боку, одіозні фігури можуть обвалити рейтинг так само стрімко, як він був набраний.
5. Незалежно від того, хто переможе, прийде МВФ і попросить повернення боргів по траншах. Говорити будуть вже з новим президентом, і це виклик, незалежно від імені, бо традиційно хитнеться валюта, а бризки від неї полетять в бік першої особи держави.
6. Виборчі технології в традиційному розумінні поступаються новим способам донесення інформації, шоу. Тепер, щоб зробити вибори, треба значно менше коштів – голос Зеленського на виході в собівартості найдешевший, один виборець Порошенка обійшовся найдорожче з-поміж усіх кандидатів. Це витрати на поле, агітаторів, штаби і так далі. В той час, як левова доля бюджету Зеленського склала медійка. Це наштовхує на висновок про відсутність якісної комунікації. Транслювати контент не означає ним зацікавити.
7. Будуть чи не будуть дочасно припинені повноваження ВР: вирішувати це питання президенту буде непросто. Особливо, якщо ім'я зміниться. В тому ж випадку в екпертів є припущення, що Кабмін і більшість голів адміністрацій лишаться на посадах. Але доведеться домовлятися. Як, чим, з ким, за рахунок чого – цікаве питання.
8. Найнеприємніша думка: в будь-якому випадку легітимність влади після виборів буде найнижчою чи не за всю історію. Це незворотній процес. Хто би не був вибраний. Кожен з кандидатів має велику частину соціуму, яка геть не сприймає його і не довіряє йому. Недовіра чинному – в невиконаних обіцянках, кадрових не-рішеннях, скандалах. Недовіра іншому – фейковість, незрозумілість стратегії і команди.
Читайте також: ТОП-5 найбільших небезпек президентської кампанії-2019
9. Головний виклик, який стоїть перед інтелігенцією, політиками, лідерами лежить якраз не в політичній, а в соціальній площині. Як об'єднати народ? Як провести лінію спільності? Зупинити внутрішню ворожнечу і напругу, бо спікери свідчать – навіть в підготованих, фахових людей "зриває дах" на тлі відстоювання переконань.
10. Нинішні вибори на диво демократичні і вони є легітимним способом показати позицію, вивільнити енергію. Електорат багатьох кандидатів терпів п'ять років для того, аби висловити незгоду. Без протестів і майданів. Небезпечно цьому вибору перешкоджати. Його відміна може спричинити справжній вибух.
11. Артикулювання "Путін або ..." дає в руки карту Росії можливість грати на тотальному хаосі. "Раз ця країна ні на що нездатна, то ми прийдемо в розберемося". Тому до подібних речей "на грані" варто ставитися відповідально.
12. Станом на тепер Україна визначилась з вектором – Європа, НАТО, світове співтовариство. Існує небезпека, що курс буде порушено. І це неприпустимо.
13. Насправді, до виборів ще тиждень, і може бути усе, що хочеш. Тому хай ще борються.
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і Telegram
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки