MENU

Перехідний період обіцяє стати часом абсолютної невизначеності – Портников

1647 2

На наступний день після президентських виборів зазвичай говорять про початок перехідного періоду у владі. Але для України цей перехідний період обіцяє стати періодом абсолютної невизначеності – й буде добре, якщо ця невизначеність не переросте у турбулентність, здатну "накрити" державні інституції потужним цунамі некомпетентності, кланової війни й шапкозакидування.

Почнемо з того, що ми не чули від новообраного президента Володимира Зеленського ніяких чітких заяв про його подальші наміри ані в політиці, ані в кадрових питаннях. Протягом усіх останніх тижнів українські громадяни були змушені орієнтуватися на заяви представників штабу кандидата в президенти. Але вибори закінчені, ніякого штабу більше немає. Тепер свої наміри повинен озвучувати сам Зеленський – і ці наміри не повинні бути загальними словами.

Читайте також: Що далі? П'ять зауваг після виборів

Якими будуть пропозиції голови держави щодо переформатування "нормандського формату"? Які конкретні кроки збирається зробити Зеленський для звільнення українських заручників, які перебувають у російських в'язницях? У якому форматі здійснюватимуться контакти з Росією, про які говорили його радники? Чи збирається президент розпускати парламент або взаємодіяти з актуальним депутатським корпусом до закінчення його повноважень?

Я навмисне нагадую саме про те, що в компетенції президента. Про високі тарифи, якими так незадоволені виборці Зеленського, новий президент може забути, принаймні до перевиборів (або забути взагалі, якщо виконає свою обіцянку й більше не намагатиметься брати участь у політичному житті країни). Тарифи – це уряд. А уряд у нашій ситуації – це ще й МВФ. Тому для того, щоби знизити тарифи, Зеленському потрібно привести своїх прихильників до перемоги на парламентських виборах, сформувати уряд, а потім домовитися із директором-розпорядником МВФ, а ще краще відразу з Дональдом Трампом.

Але це не зараз. А зараз, окрім конкретних намірів, новий керманич держави повинен озвучити ще й конкретні імена. Хто очолить міністерство оборони й Генштаб, міністерство закордонних справ і Генеральну прокуратуру, СБУ та СВР, кого відправлять вести переговори в "мінську групу"? Це мінімальний список важливих призначень, до яких має стосунок президент країни – крім, зрозуміло, фігур у його власній адміністрації.

Читайте також: Чотири сфери, які маємо пильнувати найближчим часом

Зеленський відмовлявся розмовляти із громадянами про ці призначення, підміняючи їх переліком експертів свого штабу. До перемоги на президентських виборах шоумен пояснював це питаннями безпеки своїх можливих висуванців і необхідністю дотримуватися конфіденційності. Але те ж саме пояснення прозвучало й у ніч після виборів, коли мова зайшла про кандидатуру нового начальника Генерального штабу. І в новій ситуації це пояснення не витримує жодної критики, але змушує задуматися або про відсутність у нового президента виразних кадрових рішень, або про боротьбу кланів, яка вже розгортається біля нового трону прямо в open space.

Саме для того, щоб розвіяти подібні сумніви й покінчити з невизначеністю, Зеленському не варто зволікати із пропозиціями й намірами. Тому що кожен день турбулентності розхитуватиме державу та її інституції і в результаті ускладнить новому главі держави виконання його прямих обов'язків або скоротить їх термін.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Віталій ПОРТНИКОВ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини