Традиції та прикмети: що потрібно робити напередодні Великодня у Чистий четвер
Чистий четвер, який асоціюється у православних християн з прибиранням і приготуваннями до святкування Великодня, в цьому році українці відзначать 25 квітня.
Цей день вважається одним з найважливіших днів Страсного тижня перед Світлим Христовим Воскресінням. Згідно з біблійною легендою, саме в четвер відбулася Таємна вечеря – трапеза Ісуса Христа з його учнями. Вважається, що зібравши їх в четвер, Ісус омив їм ноги, щоб продемонструвати безмежну смиренність, яка повинно бути у кожного християнина.
Таким чином, чистий четвер є символом очищення – як фізичного, так і духовного, а також днем, коли необхідно задуматися про свою терпимість, щирість і бажання співпереживати іншим людям.
Читайте також: Топ-5 природних барвників для крашанок
У Чистий четвер, за традицією, купаються в озері або річці, а також ходять в баню. Вважається, що в цей день вода має особливі властивості, здатні очистити дух і оздоровити тіло. Церква рекомендує в цей день відвідати храм, де потрібно причаститися і сповідатися.
У Чистий четвер також прийнято зайнятися прибиранням будинку і підготувати свою оселю до свята. Так, в цей день можна і потрібно навести порядок в своєму домі, зайнятися пранням і іншими домашніми справами. З давніх-давен вважалося, що ті, хто в Чистий четвер проігнорує прибирання свого будинку, ризикує провести весь наступний рік в печалі і сварках.
Згідно з традиціями, після того, як вдома буде наведено лад, можна зайнятися приготуванням святкових пасхальних страв, які, до слова, куштувати в цей день суворо заборонено. У Чистий четвер також можна розфарбовувати писанки.
Чистий четвер – це початок найсуворішої частини Великого посту, тому з цього дня аж до настання Великодня необхідно слідувати обмеженням в їжі і утримуватися від алкоголю.
Існує думка, що в цей день не можна виносити гроші з дому, а також давати в борг і здійснювати великі покупки.
Також важливо не починати приготування святкових пасхальних страв до прибирання будинку. Так, традиції свідчать, що випікати паску і прикрашати писанки слід тільки після того, як вдома буде прибрано.
У Чистий четвер також рекомендовано стримати свій гнів і уникати сварок, сконцентрувавшись на духовному очищенні.
Читайте також: До святкового кошика: ТОП-3 рецепти великодніх хлібів від відомого кулінарного експерта + бонус
З Чистим четвергом пов'язано багато повір'їв і прикмет. Так, раніше було прийнято вмиватися "посрібленою" водою, щоб зберегти красу і молодість. Зокрема, віруючі жінки на світанку вмивалися водою, в яку клали прикраси зі срібла, в надії зберегти свою красу.
Відповідно до одного з повір'їв, прибирання в цей день допомагало позбавити своє житло від всіх негативних емоцій, накопичених за рік. Саме тому воду після прибирання намагалися виливати якомога далі від будинку і в місцях, де нічого не росте – наприклад, на дорогу.
Крім того, господині намагалися не залишати в ніч з Чистого четверга на Страсну п'ятницю брудний посуд і невипрану білизну, адже вважалося, що таким чином людина забирає свої біди і нещастя з собою в наступний рік.
З Чистим четвергом!
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і Telegram
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки