MENU

Ринок електроенергії: головний бій відбудеться після дострокових виборів у Раду

1044 0

Дивно, що у країні, що воює, перше засідання присвячене енергоринку... Там обговорювали, чи треба переносити дату запуску реформи з 1 липня на 1 жовтня цього року. Серед мотивів – неготовність  деяких елементів нормативно-правової бази та необхідних ІТ-систем, а також політичний компонент – дострокові парламентські вибори. 

Втім, поки що рішення про запуск реформи залишається незмінним - з 1 липня повноцінно запускається нова модель ринку електроенергії. Всі необхідні рішення прийняті і парламентом, і урядом, учасники ринку начебто готові. 

Чому важливо не відкладати цю подію?

По-перше, запускаючи ринок з 1 липня, ми виконуємо взяті в рамках Угоди про асоціацію з ЄС зобов'язання щодо імплементації Третього енергопакету. Перенесення запуску однозначно негативно позначиться на наших відносинах з Євросоюзом. Фактично ми покажемо Європі, що всупереч гучним заявам, не готові переходити на ринкові умови в енергетиці і працювати так, як всі країни ЄС. 

Читайте також: Сенченко: "Шокований як від порядку денного першого засідання РНБО під головуванням Зеленського, так і від нового формату роботи цього органу"

По-друге, зміна правил гри на марші - це демонстрація нашої ненадійності, нездатності укластися в раніше заявлені терміни. Інвестори, як правило, не хочуть мати справ з непередбачуваними і безвідповідальними партнерами. Про збільшення інвестицій в енергетику можна буде забути. 

По-третє, не виконує свої зобов'язання партнеру з великим побоюванням видають кредити. А ми без фінансової допомоги МВФ і ЄС не обійдемося. Навіть відстрочка з видачею чергового траншу за програмою з МВФ вже викликає серйозне занепокоєння. Ціна питання -  $1,3 млрд. 

До речі, під час останнього візиту, представники Фонду відзначили серед суттєвих успіхів – саме реформу ринку електроенергії. Адже  з рештою реформам, як ви здогадалися, не все гаразд. Розділення Податкової так і не відбулося, досягнень в боротьбі з корупцією дуже обмаль, та ще й стаття в кримінальному кодексі за незаконне збагачення скасована. Мало того, націоналізація «Приватбанку», на якій свого часу наполягали в МВФ, скасована судом першої інстанції. І в МВФ вже висловили своє негативне ставлення до цього. 

Протягом останнього двох тижнів було кілька заходів, присвячених реалізації цієї реформи. На обговоренні в комітеті ВР з ПЕК більшість учасників проголосувало за її своєчасне проведення. Учасники інших заходів, серед яких були й керівники «Укренерго», «Енергоатому», ДТЕК, оцінили готовність до реалізації реформи у 95-98% і заявили про свою готовність до відкриття ринку. 

Тож будь-які розмови про відкладення запуску ринку електроенергії – виглядають як реалізація комунікаційної стратегії, направленої на зрив реформи. 

Не приховує свого негативного ставлення до запуску ринку електроенергії з 1 липня олігарх, екс-глава Дніпропетровської ОДА Ігор Коломойський. Будучи власником найбільшого феросплавного холдингу в Європі, він зацікавлений у контролі на ринку електроенергії. Заводи з чорних сплавів споживають величезну кількість електричної енергії. Саме тому олігарх зацікавлений у найнижчих тарифах для своїх заводів. 

Саме зараз команда Ігоря Коломойського планує зайти на новий виток політичної орбіти вже у складі оновленої Верховної Ради. Не виключено, що у 9-му скликанні парламенту він зможе отримати контроль над значною групою народних депутатів, які пройдуть до Ради за списками різних партій та по мажоритарці. Вочевидь, не омине цієї участі і наразі найбільш рейтингова партія «Слуга народу», рейтинг якої тримається на бренді новообраного президента Володимира Зеленського. Вважати, що Ігор Коломойський не матиме бодай опосередкованого впливу на команду нового глави держави було б занадто наївно. 

Тож поки що Коломойський та Ко хочуть виграти бодай трохи часу, запустивши у дію план щодо зриву термінів запуску ринку електроенергії.

Читайте також: Необхідно "перезавантажити" відносини у трикутнику "Президент-Парламент-Уряд"

І байдуже, що він суперечить лібералізації енергетичного ринку, що є надзвичайно важливим пунктом для міжнародних зобов'язань України. Адже лібералізація ринку є одним з положень Третього енергетичного пакету. 

Повернення до практики державного регулювання енергетики створить сприятливі умови для Ігоря Коломойського у питанні реалізації його бізнес-інтересів. 

Тож, засідання РНБО було маркером, чи захоче Президент бути нещалежним, чи з першого ж рішення буде «закривати» інтереси Коломойського. На щастя, ринок не ризикнули перенести, переклавши відповідальність на кабмін. 

Тож, чекаємо наступних «серій» на шляху нового енергоринку.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Олександр РАДЧУК


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини