"Чорнобиль" змусить відчути весь жах катастрофи, – думка
Цей серіал із холодною жорстокістю підносить глядачеві сувору правду, на яку багато хто хотів би заплющити очі.
Не встиг відгриміти фінальний сезон "Гри Престолів", як всю увагу перетягнув на себе новий проект від HBO – "Чорнобиль". Всього 5 серій, але цього творцям з головою вистачило, щоб занурити нас в жахливі події того часу. Кожен епізод дозволяє поглянути на Чорнобильську катастрофу під різними кутами, очима всіх, хто тоді постраждав і тих, хто допомагав ліквідувати наслідки вибуху на АЕС.
Атмосфера серіалу насичена страхом до невидимого вбивці – радіації, і після закінчення кожної серії хочеться тільки важко видихнути "хух", зануритись у свої думки і переварювати побачене. Рейтинг такий він може і не заслужив, але слід в історії точно залишив.
Коли сценарист фільмів "Дуже страшне кіно 3" і "Похмілля у Вегасі 2" Крейг Мазін та маловідомий телевізійний режисер Йохан Ренк анонсували мінісеріал про катастрофу на Чорнобильській АЕС, навряд чи це в когось викликало сильний захват. Тизер-трейлер толком нічого нам не прояснив, а я очікував, що це буде черговий прохідний серіал з відповідним рейтингом.
Читайте також: Серіал "Чорнобиль". Що було і чого не було під час аварії – розповідає очевидець
Востаннє я так сильно помилявся, хіба коли вирішив сходити на недавній сиквел "Годзілли". Ренк і Мазін з головою занурилися в тонни документів, фотографій, звітів, інтерв'ю та записів тієї епохи, щоб створити п’ятигодинний серіал, який, хоч і не дасть вам відповідей на багато питань, але точно змусить глядача відчути весь жах і безпорадність жителів СРСР, які першими в історії зіткнулися з аварією, що здатна не лише вбити мільйони людей, а й взагалі знищити все життя довкола себе.
Шоураннери змогли майстерно відтворити портрет тих подій, і, як вчені-фізики підтримують баланс в ядерному реакторі, так і вони витримали золоту середину між художнім і документальним, автентичністю та "клюквою", реалізмом і драматизмом.
Тут все відтворено надзвичайно автентично. Побут радянської епохи добре переданий не тільки через наявність побутових предметів тих років. Фільм знімався в колишніх союзних республіках, а також безпосередньо на іншій радянській АЕС, що вже не діє, але схожа на Чорнобильську.
Що ж до сюжету, то це досить традиційно побудована історія з початком, серединою і кінцем, але у кожної з п'яти серій "Чорнобиля" є свій акцент. Перша присвячена самій аварії – і, відповідно, розповідає нам про працівників АЕС, пожежних, військових і так далі. Також тут починається лінія пожежника Ігнатенка та його дружини.
У другій ми як слід знайомимося з головними героями – Легасовим і Борисом Щербиною: Горбачов посилає їх розібратися в тому, що трапилося. Значна частина третьої відбувається в лікарні. Четверта серія про ліквідаторів, а остання п’ята – спроба розібратися в причинах такої жахливої катастрофи.
Читайте також: У Чорнобиль почали приїжджати більше туристів після виходу серіалу від HBO
Деякі деталі, помилково чи навмисно, перекручені, але хронологія подій відповідає історичній, і більшість героїв – Легасов, Щербина, співробітники станції, навіть Ігнатенко – реальні люди. Але деякі художні вигадки теж є: скажімо, вигадана Уляна Хомюк, фізик-ядерник з Мінська. Маленька людина, що допомагає врятувати світ, вона – символ великої команди вчених, які насправді допомагали Легасову, але показати їх всіх у серіалі банально не вистачило б часу.
Попри деякі історичні неточності, найголовніше, що атмосфера серіалу передає той німий жах, що панував навколо чорнобильської трагедії. Кожен актор виклався на максимум, щоб створити переконливу картину катастрофи.
У "Чорнобиля" немає непотрібного пафосу або зайвого драматизму, адже сюжет сам собою створює неймовірну за силою напругу. Хоча глядач знає більше, ніж герої, але все одно відчуває безпорадність: діти танцюють і не помічають, що повітря вже наповнене радіоактивними частинками; пожежні поспішають гасити реактор, що палає, без костюмів хімзахисту; радіоактивна хмара миттєво перетворює звичайний ліс на рудий; з неба падають мертві птахи.
Так, серіал з легкістю можна назвати горором, але жодної аномальщини з привидами і скрімерами ви тут не знайдете. Навіть вибух, через який все почалося, нам показують лише віддалено. Зате окремі кадри людей, що живцем буквально розпадаються від променевої хвороби, мертвих тварин, залитих бетоном трун і інших жахів запам'ятаються вам надовго. "Чорнобиль" з холодною жорстокістю підносить глядачеві сувору правду, на яку багато хто хотів би заплющити очі.
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і Telegram
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки