MENU

Як торгівельні війни б'ють по курячих яйцях

708 0

Зараз курячі яйця можна купити в магазині по 7,5 грн. за десяток. Така занадто низька ціна багатьох збила з пантелику. Ринок яєць останні роки коливається від однієї крайнощі до іншої: від того, що ціна внутрішньому ринку є вищою за інші країни, до того, що ціна падає нижче межі беззбитковості. Сьогодні те, що ми з вами бачимо, є війною на виживання конкурентів із ринку завдяки демпінгу.

Найбільшем гравцем на ринку курячих яєць є холдинг "Авангард", який належить Олегу Бахматюку. Саме "Авангард" є найбільшим експортером цієї продукції та його доля складає майже 47% в загальних продажах на кордон. Декілька років тому він хотів, за прикладом багатьох галузей в нашій країні, стати найбільшим гравцем вітчизняного ринку. Але через несприятливі умови, як на міжнародному ринку, так і вітчизняному, йому не вдалося завершити захоплення. Тому ринок виробництва має одного великого гравця із великими амбіціями, але одноособове рішення щодо ціноутворення він приймати не може. Саме через це в нас останні роки відбуваються постійні гойдалки. Спочатку ціна зростає до свого максимуму, де затримується на місяць-два, а потім падає вниз, іноді нижче собівартості. Це не є нормальним бізнесом, оскільки бізнес хоче стабільності доходів.

Читайте також: Как меняются предпочтения украинцев в выборе овощей и фруктов

У листопаді 2016 року Асоціація постачальників торговельних мереж зверталась до Антимонопольного комітету України щодо зростання ціни на курячі яйця з 14,98 грн. за десяток у вересні, за даними статистики, до 23,16 грн. на кінець жовтня. Зростання вартості відбулося на 54 % за місяць. При цьому 23,16 грн. – це була середня вартість яйця вищої, першої та другої категорії. На початку 2018 року Асоціація знову звертається до АМКУ, оскільки тенденції на світовому та українському ринку були протилежними. А крім того ми отримали інсайдерську інформацію щодо зустрічі представників найбільших виробників. Антимонопольний орган починав дослідження по кожному факту звернення, й ціна на куряче яйце починала падати. Але вона повинна бути економічно обґрунтованою, оскільки демпінг завжди закінчується подальшим суттєвим подорожчанням.

Задача при продажу нижче собівартості – вимусити закритися конкурентів і підняти ціни догори. І от тоді споживач пожалкує, що короткий час мав можливість купувати продукцію задешево.

Багато запитань було пов’язано з пожаром на васильківський фабриці "Овостар", що під Києвом. Тиждень тому там згорів один із пташників. Але за нашими прогнозами, як і зі слів самого виробника, це не вплине на стабільність роботи та ціни.

Навіть столиця цього не відчула, оскільки Київщина має найбільше поголів’я курки в країні. Саме в Київській області виробляється 31% яєць від загального обсягу України.

За даними власного дослідження Асоціації постачальників торговельних мереж ціна на яйця за місяць впала на 9,2%. І така ж саме тенденція буде нас чекати і в червні. 

Читайте також: Тисячі випадків раку пов’язали з неправильним харчуванням − дослідження

На прикладі ринку курячих яєць бачимо, що присутність Антимонопольного комітету може грати позитивну роль у підвищенні конкуренції, яка призводить до ринкової ціни. Але, коли одна компанія хоче підштовхнути до банкрутства інші – це також повинно розглядитись антимонопольним органом як дії, які призводять до монополізації ринку. А українці поки будуть насолоджуватися низькою ціною на яйця, поки пани чубляться.

Можливо єдина галузь де не потрібна конкуренція – це друк коштів.

В’язниця. Оди в’язень запитує іншого:

– За що ти тут?

– За конкуренцію!

– Не може бути. У нас ринкова економіка і за це не саджають!

– А мене саме за це й посадили. Конкурував із державою за виробництво коштів…

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Олексій ДОРОШЕНКО


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по теміПравила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини