Голунов показав слабкість Путіна
Російські "чекісти" і поліція корумповані і борються один з одним за вплив у бізнесі. Про це, здається, знають всі. Тепер самі офіцери зрозуміли, що у них невизначене майбутнє і вони не завжди можуть розраховувати на підтримку Кремля.
Хронологію "лібералізації" і "закручування гайок" російськими силовими структурами в останні дні можна було показати у вигляді синусоїди, яка буде виглядати як кардіологічна карта пацієнта, який переніс серцевий напад. 6 червня московська поліція затримала журналіста порталу Медуза Івана Голунова. У нього нібито знайшли наркотики. Наступного дня в російських містах і за кордоном починаються протести журналістів і активістів.
З Кремля надходять суперечливі повідомлення. Голова Ради Федерації Валентина Матвієнко назвала затримання журналіста недоліком професіоналізму і провокацією. Суд відправляє Голунова під домашній арешт. Але йому, як і раніше, загрожує до 20 років колонії. У вівторок, 11 червня, поліція припинила розслідування і звільнила Голунова.
Читайте також: Время Путина истекает?
12 червня в Москві пройшов марш на захист прав тих, хто був неправомірно заарештований, проти фабрикації кримінальних справ. Поліція жорстоко розганяє протест. За даними ОВС-Інфо, затримали 530 осіб.
На тлі цих подій, в кабінетах силових відомств йде війна нервів, починаються чистки. Російські силові структури давно не діяли так непослідовно і хаотично.
Система зависла
Справа Голунова оголила слабкість управління найпотужнішим атрибутом влади Кремля-апаратом безпеки. Воно виявило серйозні конфлікти між міністерствами і показало, що немає моноліту чекістів і послідовної політики Кремля в кризових ситуаціях. Росіянам воно показало, що силовики здатні на будь-яку підлість і маніпулювання (наприклад, підкинути невинному людині наркотики) для захисту своїх інтересів.
"Кремль буде шукати вихід з ситуації, але не варто очікувати великої реформи силових структур", – пояснює Олексій Макаркін з Центру політичних технологій в коментарі РБК.
Експерти очікують повільного чищення. Поки що міністр внутрішніх справ РФ Володимир Колокольцев звільнив двох генералів поліції і офіцерів, відповідальних за затримання Голунова.
Але на цьому не закінчиться. Чистки розтягнуться в часі, щоб не створювати враження, що влада поступається і визнає корумпованість системи. Для відволікання уваги 11 червня Володимир Путін оголосив про присвоєння генеральських звань 15 офіцерам Росгвардії і Міністерства внутрішніх справ.
Віддані офіцери
Червневе опитування, проведене РБК, показало, що 76 % респондентів безумовно бояться переслідувань підприємців з боку силових структур. Ще 16 % побоюються цього. Демонстрації в Москві показали, як росіяни реагують на дії з боку поліції.
Був цілий ряд подібних протестів по менш гучних справах, які регулярно спалахують по всій Росії. Поки з обуренням суспільства влада може впоратися. Хоч би і таким жорстоким розгоном, як 12 червня. Гірше буде зі зростанням невизначеності в самих силових структурах.
"Як почуватимуться офіцери, коли побачать, що причетних до справи Голунова принесли в жертву? Невизначеність і невіра в те, що влада є монолітом і завжди буде стояти на їх стороні, зростає в структурах", – пояснив Олександр Баун з Центру Карнегі в Москві.
У травні затримали Кирила Черкалина, полковника ФСБ, у якого в квартирах виявили 12 мільярдів рублів (близько 200 млн. доларів) готівкою. Це були хабарі. На початку тижня суд засудив полковника МВС Дмитра Захарченка до 13 років ув’язнення за корупцію. У нього в квартирі знайшли 8,5 мільярда рублів (близько 120 мільйонів доларів). Демонстраційні процеси не тільки показують масштаби корупції в силових відомствах, а й дають зрозуміти офіцерам, що часи змінюються.
"Проблема в тому, що вони не знають, кого триматися. Сьогодні виграє одне відомство, завтра інше. У випадку з Голуновим МВС програло", – сказав він.
Про конфлікти між основними російськими силовими структурами говорять вже давно. Міністерство внутрішніх справ, ФСБ, Слідчий комітет і навіть прокуратура конфліктують роками.
Війна силовиків
Гострі конфлікти між спецслужбами почалися в 2016 році, коли співробітники ФСБ затримали високопоставлених офіцерів Слідчого комітету Росії: Михайла Максименко, Олександра Ламонова і Дениса Нікандрова. Всіх звинувачували в отриманні значних хабарів від одного з найвідоміших мафіозних босів – Захарія Калашова, відомого як Шакро Молодий.
І у випадку з Годуновим йшлося про бізнес з мафією. Рішення про затримання журналіста повинні були прийняти генерал Олексій Дорофєєв, глава ФСБ в Москві, і підполковник Марат Медоєв. Вони були головними героями підготовленого Голуновим матеріалу про їх зв’язок з цвинтарним бізнесом і мафією, що заробляє на похоронах і на місцях на кладовищах. На недавньому засіданні Ради безпеки при Президенті не було глави ФСБ Олександра Бортникова, який зазвичай бере участь.
Читайте також: В Москве проходит запрещенный властями марш: есть задержанные. ФОТО
"У мене немає інформації, що хтось із ФСБ винен у цій справі", – пояснив пізніше Микола Патрушев, голова Ради безпеки.
Таким чином, ФСБ намагається швидко вийти з кризи і звинуватити Міністерство внутрішніх справ. Володимир Путін гратиме роль арбітра. Іноді він вказує на патологію в одній з силових структур і проводить чистки, посилюючи іншу службу. Водночас він відіграватиме роль "хорошого царя", що реформує державу. Вже скоро, під час прямої лінії 20 червня президенту Росії доведеться зайняти позицію у справі Голунова.
Однак не варто очікувати лібералізації системи. Швидше, буде чергова імітація змін.
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і Telegram
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки