Розважальне чтиво, легка лектура та яскрава екзотика – п'ять книг липня
Під час літнього відпочинку та відпустки іноді кортить якоїсь пікантної розваги, піднесеного настрою, незабутніх вражень. Саме це пропонують автори цих книжок, які будуть як ніколи доречні цього липня в якості розважального чтива, легкої лектури, яскравої екзотики.
1. Нільс Бюттнер. Ієронім Босх. Видіння і кошмари. – Х.: Фабула, 2019. Герой цієї книги – автор не однієї картини, де змальовано пекло, але чи всі належали його перу? Аналіз творчості Босха представлений в логічній зв’язці з його біографією і історичним тлом. Про кожен твір дається довідка, при цьому згадуються навіть найменші сумніви дослідників щодо зображених святих, історичних особистостей, замовників і взагалі авторства Босха. Це були ознаки його психічного розладу чи геніальні пророцтва?
Німецький медієвіст і історик мистецтва Нільс Бюттнер розбирає історичні свідчення, що стосуються творчості Ієроніма Босха, одного з найвідоміших голландських художників, а також його епохи. Читач дізнаєтеся про життя і добробут великого майстра і відкриє для себе загадковий світ його картин. Автор дійсно відкрив завісу таємничості над особистістю і творчістю художника, і в цілому книга вийшла захопливою.
Читайте також: Що дивитися: 7 фільмів липня
Якими поставали твори Босха для сучасників? Які натяки на тогочасні події він залишив на картинах? Як він поєднав демонічність із моралізаторством? Відповіді на ці питання, а також інші загадки творчої фантазії видатного майстра – ось що чекає на читача у цьому надзвичайно цікавому дослідженні.
2. Володимир Гнатюк. Знадоби до галицько-руської демонології. – Х.: Фоліо, 2019. Автор цієї книжки "про чортівню" був першим, хто вивів українську фольклористику на широкий шлях європейської науки.
І. Франко назвав його "феноменально щасливим збирачем усякого етнографічного матеріалу, якому з наших давніших збирачів, мабуть, не дорівняв ні один". Насправді ж Володимир Гнатюк (1871–1926) – видатний фольклорист, етнограф, мовознавець, літературознавець, історик, журналіст, редактор, книговидавець, перекладач, член-кореспондент Петербурзької АН (1902), академік АН України (1924), член Чеського наукового товариства (1905), Празької та Віденської Академії наук.
Про його справді титанічну наукову роботу свідчать близько 300 праць – монографій, статей, рецензій тощо. Зокрема до цього видання увійшли оповідання, зібрані Володимиром Гнатюком і присвячені знадобам до галицько-руської демонології, з яких можна дізнатися про те, чим можна відстрашити чорта, про нечисте місце, як дістати домовика, про вовкулак і відьом, ворожбитів і знахарів, про нечисті гроші й закопані скарби та ін.
3. Теура Софія Яблонська. – К.: Родовід, 2019. Народившись у Львові та виїхавши до Парижу, героїня цього грандіозного проекту, яку варто порівняти з легендарною Лені Ріфеншталь, від 1929 до 1934 року подорожувала світом і знімала фото- і кінорепортажі. Марокко, Єгипет, Південно-Східна Азія, Нова Зеландія, Індонезія, Таїті та Австралії. До речі, саме на островах Бора-Бора її прозвали "Теурою" (червоною птахою) – місцеві жителі настільки довіряли гості, що дозволяли себе знімати. Богемна особа, вона цілком відповідала модним брендам свого незвичайного часу – фемінізм, мандри, незалежність.
Мабуть, не дивно, що передмову до альбому написала Оксана Забужко, а загалом до видання, видрукуваного українською та французькою мовами (окремі версії) за підтримки Українського Культурного фонду, включені фотографії Софії Яблонської з її навколосвітової подорожі 1930-х років.
4. Галина Петросаняк. Екзофонія. – Брустурів: Дискурсус, 2019. "Витончена, делікатна, має бездоганний літературний смак", – пише про цю авторку Тарас Прохасько. "Це рідкісна птаха, це Rara Avis, це Галя Петросаняк!", – підтверджує Юрко Андрухович.
Цього разу про неї свідчать Карпати й Париж, Галич і Пакистан, Станиславів і Відень, Коломия й Прага, Краків і Ходорів – загалом такою є географія поезії Галини Петросаняк. Так само різноманітна й тематика: осілість і рух, мир і війна, слово й мовчання. Авторка вражає спостережливістю та увагою до деталей, ерудицією й культурою.
Читайте також: Знай українське: 5 патріотичних мультфільмів для дітей. ВІДЕО
Книжка поліфонічна: голос ліричного "я" – то тихий, то надривний – перегукується з безліччю інших, радісних і трагічних: з голосом коханого чоловіка, грецьких героїв, галицьких гебреїв, українських мандрівниць і мандрівників. Проте найгучніший тут – голос Бога. До книжки увійшли найновіші вірші поетеси та вже добре відомі.
5. Марк Форсайт. Коротка історія пияцтва. – Х.: Фоліо, 2019. На підставі фактів, гіпотез і теорій автор цієї незвичайної книжки висловлює свою думку щодо алкоголю в історії та культурі різних народів і континентів – від кам’яної доби і Стародавнього Єгипту до Америки часів сухого закону. Починає, звичайно, здалеку, хоч про пияцтво розказано справді коротко й змістовно.
Тож, як гадаєте, навіщо первісні мавпи спустилися з верхівок дерев на землю? Як шамани доби неоліту спілкувалися з духами предків? Чому шумери вважали пиво сакральним напоєм? Як пиячили в давньогрецькому симподії, середньовічній британській таверні або салуні на Дикому Заході? Чому стародавні єгиптяни вірили, що пиво врятувало людство? А як поводилася єгиптянка, яка бажала провести ніч у галасливому пивному закладі? Чому алкоголь пробуджує почуття звірячого голоду та статевого потягу? Чому царів, фараонів, шаманів і вікінгів ховали з речами для застілля? Навіщо американці розбавляють джин і віскі? Чому в сучасній Британії алкоголь до полудня – моветон?
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і Telegram
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки