MENU

Стратегія США зі стримування Росії: жодних поступок Кремлю

4436 0

Протягом останнього часу розвиток відносин між Заходом та Росією створює враження налагодження співробітництва сторін за спиною України та за рахунок її інтересів. Принаймні, така думка активно нав’язується світу російськими ЗМІ та політиками. Нажаль, їх вже починають підтримувати також і окремі західні та, навіть, українські мас-медіа.

На користь цього наводяться відомі факти відновлення повноважень Росії в ПАРЄ, а також зустрічей та переговорів В.Путіна з Президентом США Д.Трампом та лідерами європейських країн в червні ц.р. Все це супроводжується різного роду коментарями про ніби то готовність Заходу зняти санкції з Росії та повністю відновити стосунки з нею.

Більш того, здається, що В.Путін вже і сам повірив у подібні перспективи та готується святкувати перемогу Росії не тільки над Україною, а і загалом над Заходом. Чим же ще можна пояснити його зверхню та зухвалу поведінку, коли він повчає Президента України, що йому треба робити, та ставить принизливі умови згоди на особисту зустріч з ним. Це є повністю неприйнятним у відносинах між двома незалежними країнами і може бути розцінене виключно як неповага до України та прояв російського шовінізму.

Що тут можна сказати? Лише пожалкувати керівництво РФ, яке очевидно втрачає не тільки розуміння реальності, але і зв’язок з нею. Всупереч сподіванням російської влади, США як лідер Західного світу, не тільки не збираються іти на поступки Росії, але і виводять політику стримування Кремля на якісно новий рівень. Причиною цього є принципова позиція США щодо збереження свого лідерства у світі, яка, зокрема, передбачає недопущення виходу Росії на рівень великої світової держави.

Так, політика Москви та загрози з її боку залишаються предметом посиленої уваги Білого дому, Конгресу, Державного департаменту, Міністерства оборони та інших державних органів і неурядових організацій США. Виходячи з конкретних дій Росії визначаються та вживаються адекватні заходи у відповідь.

Зокрема, згадані питання розглядались навесні ц.р. у ході спеціальних слухань в американському Конгресі на тему "Виклики національній безпеці та військові дії США в Європі". Згідно з висновками американських конгресменів, Росія залишається довгостроковим стратегічним конкурентом США, який намагається досягти своїх цілей за рахунок американських інтересів. При цьому, вона вбачає у США та НАТО головну перешкоду у реалізації її геополітичних амбіцій.

Читайте також: The New York Times: Американский спецназ готовится к новой войне с Россией

У наведеному контексті були відмічені методи дій Москви, які включають руйнування міжнародного ладу, спроби дестабілізації США, підрив єдності НАТО і ЄС, порушення суверенітету сусідніх країн та встановлення контролю над ними. Крім того, був зроблений наголос на діях Росії з демонстрації сили та ядерного шантажу, що підкріплюється послідовними кроками з масштабної модернізації російських збройних сил і, в особливості, їх ракетно-ядерної складової.

Аналогічні висновки та оцінки робляться і представниками інших державних та неурядових структур США. При цьому дії Росії вважаються прямою загрозою Сполученим Штатам Америки та їх союзникам і партнерам, що вимагає невідкладної реакції. З огляду на принципову важливість даного питання для національних інтересів США, до розробки планів протидії агресивній політиці Москви залучаються провідні американські фахівці, в т.ч. з числа неурядових організацій.

Основною з них є корпорація RAND, яка виконує завдання Державного департаменту, Міністерства оборони та спецслужб США щодо проведення експертних досліджень у воєнно-політичній, військовій, економічній, спеціальній та іншій сферах. Як відомо, в квітні ц.р. корпорацією RAND була підготовлена доповідь "Занадто велика та незбалансована Росії. Оцінка впливу затратних варіантів", в якій надається низка рекомендацій щодо стримування Росії.

Всі ці рекомендації вже висвітлювалися у ЗМІ, однак доцільно подивитися на них ще раз з урахуванням нових кроків США з їх практичної реалізації. Так, у квітневому документі корпорації RAND керівництву США було запропоновано зосередити зусилля на: блокуванні дій Москви з розширення її впливу на сусідні країни; продовженні антиросійських санкцій; підриві російських позицій на європейському та світовому енергетичних ринках; посиленні протидії Кремлю в інформаційному просторі; протиставленні Росії власних військових можливостей, адекватних за своїм потенціалом.

В рамках згаданих пропозицій особлива увага приділяється Україні, яка знаходиться на вістрі експансії Кремля. На думку американських експертів, США мають посилити підтримку України, що стане головним чинником виснаження російських ресурсів. Саме тому Україна і була поставлена аналітиками RAND на перше місце у справі протидії Росії.

На теперішній час рекомендації корпорації RAND, як і власні розробки в цій сфері, активно втілюються у життя відповідними державними органами США. Зокрема, на початку липня ц.р. Державне агентство міжнародного розвитку США (USAID) оприлюднило "Концепцію по протидії зловмисному впливу Росії", яка включає комплекс дій з підтримки незалежності сусідніх з нею країн, а також надання допомоги тим країнам, які бажають вийти зі сфери впливу Москви. Основними елементами програми USAID є сприяння згаданим країнам у зниженні залежності від Росії в енергетичній і економічній сферах, посиленні їх енергетичної та кібернетичної безпеки, а також утвердженні законності і демократії.

Коментуючи згадане питання, директор агентства М.Грін звинуватив Росію у проведенні агресивної політики з розширення сфери свого впливу, підриві економічної лібералізації, поверненні до тоталітаризму та послабленні суверенітету сусідніх країн. За його словами, саме на недопущення цього і спрямовується діяльність USAID.

В рамках практичної реалізації наведених планів США вже розпочали альтернативні поставки нафти Україні. Зокрема, 6 липня ц.р. до порту Одеса увійшов танкер Wisdom Venture, який доставив 75 тис. тонн американської нафти. Планується, що такі поставки набудуть регулярного характеру за рахунок чого буде забезпечуватись робота Кременчуцького НПЗ. Так, наступний танкер прибуде до Одеси вже в серпні ц.р. Тим самим фактично нівелюються санкції Росії проти України, які були введені 1 червня ц.р. і передбачають заборону на поставку нафти нашій державі.

Крім того, США продовжують докладати активних зусиль з недопущення побудови Росією нового газопроводу "Північний потік-2" в обхід території України. Так, як вже писалося в ЗМІ, в червні ц.р. до Конгресу США був внесений законопроект, який передбачає введення п’яти видів санкцій проти учасників російського проекту. І як правильно відмітив Президент України В.Зеленський 6 липня ц.р. під час візиту до Львова, лідери Франції та ФРН будуть змушені рахуватися з такими санкціями, оскільки вони безпосередньо загрожують їх власному бізнесу.

Тоді ж, в червні ц.р. проти російського газопроводу виступила Данія, яка заборонила його проведення через свої територіальні води. За рахунок цього були фактично зірвані планові терміни його введення в дію вже у поточному році. В свою чергу, це примусило Росію розпочати переговори з Україною щодо продовження транзиту російського газу через її територію після 2019 року.

Хоча, навіть якщо Росія і введе "Північний потік-2" в дію, це їй не сильно то і допоможе. Протягом минулого року США наростили експорт скрапленого газу країнам ЄС на 272%. На відміну від цього, за п’ять місяців поточного року Росія скоротила експорт газу в Європу на 7,3% у порівнянні з тим же періодом минулого року.

Поряд з цим, хотілося б звернути увагу на ще декілька показових аспектів програми USAID як в енергетичній, так і в інших сферах. Зокрема, США планують надати допомогу Україні та Молдові у технічному розділенні їх енергетичних систем з Росією та приєднанні до енергетичної мережі Європейського Союзу. За сприянням USAID були досягнуті також і принципові зрушення у вирішенні питання переорієнтації торговельно-економічних зв’язків України і Молдови з Росії на Європу.

Читайте також: США будуть доплачувати країнам, які відмовляються від російської та китайської зброї

Таким же чином USAID надає допомогу у протидії впливу Росії на Україну в інформаційній та кібернетичній сферах, включаючи намагання Москви забезпечити вигідні для себе результати виборів в нашій державі. В 2019 році на підтримку свободи та чесних виборів в Україні було виділено 2,7 млн дол. США. А вже протягом найближчого часу США планують розпочати масштабну інформаційну кампанію з висвітлення кримінально-олігархічної діяльності В.Путіна та його оточення, а також їх злочинів як перед народами Росії та інших країн колишнього СРСР, так і перед всім людством.

І все це тільки плани та дії Державного агентства міжнародного розвитку США. Як відмічалося вище, в рамках єдиного підходу активізують свою діяльність зі стримування Росії і інші державні органи США. Всі вони мають відповідні програми у згаданій сфері як відкритого, так і закритого характеру, що стосується оборонного відомства та американських спецслужб.

Частина з таких заходів також висвітлюються у засобах масової інформації. Це і послідовне нарощування США обсягів фінансових коштів, які виділяються на військове стримування Москви в Європі (з 4,8 млрд дол. США у 2018 році до 6,7 млрд дол. у 2019 році). І збільшення кількості американських військовослужбовців в Польщі до 5,5 тис. осіб. І рішення Конгресу США щодо виділення додаткових 50 млн дол. на військову допомогу Україні, в результаті чого вона зросла з 250 до 300 млн дол. США. І, звичайно, нові санкції проти Росії.

Можна ще назвати багато інших напрямів дій США зі стримування Росії, в т.ч. у військовій сфері. Однак зупинимось лише на найбільш резонансних із них, а точніше – лише одному прикладі, який засвідчує справжній характер відносин між США та Росією і Україною. Це спільні військові навчання у форматі США – Україна – НАТО, які набувають все більшої активізації та конкретних форм з 2014 року. Так, якщо раніше вони здебільшого мали абстрактний характер антитерористичної спрямованості, то тепер їх сценарії передбачають відпрацьовуються питання спільного відбиття агресії з боку Росії на суші та на морі.

Найбільшими з таких заходів, які проводяться на території України, є сухопутні навчання типу «Rapid Trident» та військово-морські маневри серії "Sea Breeze". У поточному році навчання "Sea Breeze-2019" пройшли в період 1-12 липня за участі 19 країн партнерів України. Всього до них залучались 32 кораблі, 24 літаки та 3 тис. військовослужбовців. Вирішувались завдання деблокади чорноморського узбережжя та морських комунікацій України. Крім того, в цьому році підрозділи ЗС України беруть ще в близько 20 навчаннях США і НАТО поза межами національної території.

Ну, і де ж тут кроки США і НАТО назустріч Москві, а тим паче – їх зрада України. Навпаки, підтримка України залишається одним із основних пріоритетів США, що мають чітко розуміти як сама Росія, так і її українські прихильники.

Що ж стосується відновлення повноважень Росії в ПАРЄ або зустрічей західних лідерів з В.Путіним, то це не є ніякими поступками на користь Москві. За рахунок цього США та ЄС створюють нові канали впливу та тиску на Росію з метою примушення її до відмови від проведення агресивної політики та повернення до виконання норм міжнародного права.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Іван СІЧЕНЬ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини