MENU

Парламентська реформа: яким має бути перший крок

702 0

Верховна Рада

Збирались на "дачу" до саду-городу, міркували з чого розпочати. Наймолодший "дачник" запропонував: "полуниці їсти", а почали з підготовки інвентарю. Як і кожну роботу, зрештою.

Парламентські комітети, як робочий інструмент

На відміну від натовпу, парламент структурований: політично за фракціями, предметно – за комітетами. Дехто, правда, грається у позафракційних, а на виборах – у "незалежних". Однак, незалежних політиків немає, є ті, що приховують залежність. От і на останніх виборах купа депутатів із БПП та НФ посунули "самовисуванцями", мабуть від гордості за власні партії.

Починаємо розмову про новий парламент із комітетів, бо й він почне з цього. У черговості питань обов’язкових до розгляду на першій сесії, "комітети" лише дев’яті (п.9 ч.1 ст. 16 Регламенту), але це перше знакове роздоріжжя між інтересом країни та власним.

Як стартуєш, так і побіжиш. Якщо услід попередникам новообрані кинуться плодити керівні портфелі – пиши пропало.

Про кількість комітетів

Наче дрібничка, подумаєш кількість комітетів! Насправді диво-індикатор: точно вказує під роботу парламент заточений, чи під власний інтерес.

Хвороба хронічна, майже сім років тому (19.11.2012) про ВР сьомого скликання я писав: "Чи розпускати новообраний парламент після першої сесії?". Забарились, два роки мурижили, аж до осені 2014-го.

Читайте також: Глухий кут швидких реформ: поки знайти вихід не вдається

Наступну Раду восьмого скликання пильно опікали європейці: з вересня 2015-го до лютого 2016-го працювала спеціальна Місія Європейського парламенту з оцінки потреб під головуванням Пета Кокса, Президента Європарламенту 2002-2004. Титанічна робота завершилась "Доповіддю та Дорожньою картою" "Доповддю та Дорожною картою"  із 52-х рекомендацій/

Загальну її оцінку та перспективи я виклав у статті "Захід нам допоможе! Доконати парламент" від 04.05.2016 . Так воно й сталося, хоч ряд рекомендацій видається слушними й досі.

Хоч би Рекомендація №17: "У структурі Верховної Ради наступного скликання пропонується передбачити меншу кількість комітетів (орієнтовно 20), які повинні чітко співвідноситись зі сферами відповідальності міністерств".

Ключові обидві тези: і кількість, і співвідношення предметів відання Парламентських комітетів та Урядових міністерств. Є, скажімо, Міністерство Економіки потрібен і Комітет відповідний. Так само з культури, освіти, фінансів…

І кількісне обмеження не зайве, бо не тільки кількість комітетів можна скорочувати до наявних міністерств, а й, навпаки, кількість міністерств можна нарощувати до числа комітетів.

За прикладами ходити недовго, останній – утворення, на додаток до Пенсійного Фонду і Мінсоцполітики, ще й Міністерства у справах ветеранів. Про що теж свого часу (13 березня 2018-го) зробив відповідну публікацію: "Кабміне, пожалій ветеранів, не обвалюй на них міністерства" (декому ввижається, що чим більше начальства посадять нам на шию, тим більшу турботу виявлять. Вже й повсюдне відновлення совкових райрад у містах обіцяють).

Чи тільки лікарів лікувати?

Щодо персонального складу комітетів устаканилась традиція: правоохоронний комітет формують правоохоронці, освіти – освітяни, охорони здоров’я – медики. Тож і перетворені парламентські комітети на галузеві лобістські контори.

Нікому не в докір, корпоративну солідарність усвідомлюю і поважаю, але ж  будівельники будують житло не лише для себе, освітяни навчають не самих себе, а лікарі лікують усіх нас. Відтак, представники клієнтів-пацієнтів мали б бути теж належно представлені у складі комітетів.

Зважаючи на професійний склад новообраної Ради, у ній це трапиться автоматично, але ж ідеться про загальний принцип, дай Боже, ця Рада не остання.

Пасинки парламентаризму

Це – про підкомітети, на які поділяються парламентські комітети. Втім, пасинки вони не усюди, в розвинених демократіях саме там  опрацьовуються законопроекти (у нас це роблять робочі групи, якщо проект вагомий, або закріплені депутат і консультант комітету в іншому випадку). А підкомітети здебільшого плодять для задоволення депутатських амбіцій.

"Щоб штучно збільшити кількість підкомітетів задіяний законодавчий трюк. Частина друга статті 37 закону "Про комітети Верховної Ради України" слушно передбачає, що "Підкомітет створюється у складі не менш як трьох членів комітету". А далі, увага фокус: "Члени комітету можуть входити до складу кількох підкомітетів".

Читайте також: Як скасувати депутатську недоторканність: абетка молодого депутата

Міжсобойчик з трьох депутатів може розлити на трьох три підкомітети: "Турботи про народ", "Про народ турботи" і "Всенародної турботи". Кожен зі спритників один підкомітет очолить, у два інших увійде членом.

Запис у трудовій книжці і зарплатній відомості – за вищою посадою. І про народ потурбувались, і про посади, і доплату за турботу з народу стягнули.

Це – витяг із вже згаданої статті про позаминулу Верховну Раду. На жаль, усе ще актуальний.

До конаючої Ради 8-го скликання з цим не звертався, безнадійно: обрана на революційній хвилі, вона стала уособленням конформізму. Наразі ж скидається, що новообраний парламент здатен діяти інакше. Побачимо…

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Борис БЕСПАЛИЙ для UAINFO


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини