MENU

Кабміне, пожалій ветеранів, не обвалюй на них міністерства

3016 0

Яким же був я оптимістом, коли два роки тому писав "Захід нам допоможе!" Доконати парламент".  Сподівався, парламентом обійдеться.

Аж ні, і уряд дістали, і, наздогад, — ветеранів. А все для чого? А щоб потішити депутатський інстинкт владозбереження.

Де комісій забагато – там людям біднувато

У Верховній Раді І скликання було 24 постійні комісії, у ІХ скликанні — 27 комітетів і одна комісія. Забагато.

Місія Європарламенту з оцінки потреб під головуванням Пета Кокса, й рекомендувала: у Верховній Раді наступного скликання "передбачити меншу кількість комітетів (орієнтовно 20), які повинні чітко співвідноситись зі сферами відповідальності міністерств" (рекомендація №17).

Депутатам рекомендація припала до душі, позаяк співпадає з їхнім баченням парламентської реформи: так міняти, щоб нічого не поміняти. Коли ще наступне скликання буде, і чи послухається воно попередників? І увійшла неспішна рекомендація в нагальні пріоритети.

Квапились повільно, аж через рік від Коксового звіту внесли Проект Закону про внесення змін до законів України "Про комітети Верховної Ради України" та "Про центральні органи виконавчої влади" щодо оптимізації роботи комітетів Верховної Ради України та співвідношення предметів їх відання із сферами діяльності міністерств", №6256 від 28.03.2017. Ініціатори: керівники майже усіх фракцій на чолі зі спікером.

За проектом "Верховна Рада України нового скликання утворює не більше 20 комітетів. Назви та предмети відання комітетів, як правило, мають співвідноситися із сферами діяльності міністерств".  

Розгляд зволікають, ще рік минув – віз ні з місця. Тут регламентний комітет, крайній за провал, спохватився і 07.12.2017 поширив повторне подання. І тоді депутати з комітетів, що не мають паритетних міністерств, закатали рукава.

Даєш міністерство під наш комітет!

Одним із перших під роздачу попадає Комітет у справах ветеранів, учасників бойових дій, учасників антитерористичної операції та людей з інвалідністю, адже відповідного міністерства немає.

"Немає, так буде", – вирішили члени Комітету і майже повним складом (6 із 7-ми), за підтримки голови фракції НФ, 18.01.2018 внесли Проект Постанови про Звернення Верховної Ради України до Кабінету Міністрів України щодо створення Міністерства України у справах ветеранів, №7505.

Порівняйте темпи: вже 27.02.2018 постанову прийнято, без висновків Головних Науково-експертного і Юридичного управлінь. Слово за наляканим Кабміном.

Зайве міністерство

А може міністерство ветеранів треба? Хтось же має ними опікуватись?

Має і опікується: Державна служба України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції (далі – Служба), утворена своєчасною Постановою Кабміну № 326 ще 11 серпня 2014 року, як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/326-2014-%D0%BF.

Читайте також: Без емоцій, суха логіка: держиморд – за грати, їх вождів – гнати, парламент – слідом

Може Служба діє незадовільно? Можливо, та це не підстава для підвищення статусу. Он і Верховна Рада України діє незадовільно, то що ж піднести її до всесвітньої?

Служба безпеки України https://ssu.gov.ua/ теж не міністерство і нічого — служить не тужить.

А що ветеранська Служба пов’язана з Міністерством соціальної політики http://www.msp.gov.ua/, то так і треба — її робота суто соціальна. Зрештою, у свіжеспеченій парламентській постанові "соціальний захист" фігурує аж 6 разів! 

Це не Кабмін помилився ув’язуючи ветеранську службу із Мінсоцполітики, це парламент зловживає, утримуючи два соціальні комітети.

Скільки треба їм соціальних комітетів ?

Як урядова Служба, так і парламентський Комітет у справах ветеранів, учасників бойових дій, учасників антитерористичної операції та людей з інвалідністю є соціальним. Між тим, у парламенті є й Комітет з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення.

Розкіш зайва: обидва комітети мінімальної чисельності, усього по 7 осіб. Як їх об’єднати, то кількість людей зостанеться, а завантаження і витрати зменшаться: бюрократія споловиниться.

І теорія управління, і Європарламент вустами Кокса, і наш парламент постановою про його одобрямс, визнають: краще менше та краще.

А роблять навпаки: нехай гірше, аби більше. Начальницьких контор і високих посад.

У Комітеті з питань соціальної політики із 7-ми осіб: голова, перший заступник, заступник, секретар, двоє голів підкомітетів. У Комітеті у справах ветеранів, учасників бойових дій, учасників антитерористичної операції та людей з інвалідністю із 7-ми осіб: голова, перший заступник, і 3 (!) заступники. І хто скаже, що для них посадоманія — не діагноз?

При об’єднанні комітетів керівних посад поменшає, двоголовому комітету не бувати. От і вся загадка, зовсім не Біном Ньютона. Зайві органи, зайві посадовці, зайві витрати (коштом ветеранів) — усе задля посадоманії.

У Пояснювальну записку автори вписали: "Реалізація проекту Постанови не потребує додаткових видатків Державного бюджету України". Ті ж гроші – та ж робота, відверто зізнаються, що зміниться лиш назва (хоч нові вивіски і штемпелі теж вартують).

Зупинимось, поміркуємо. Український парламентаризм вічний, міністерства довговічні, а депутатське скликання — поточне. Може депутати не для себе стараються — для прийдешніх депутатських поколінь?

Частково, бо корпоративну депутатську солідарність ніхто не відміняв. Але поганий той солдат, який не хоче стати генералом, і поганий той депутат, який не хоче залишитись депутатом. А позаяк виборчий закон залишиться (ще раз подяка цьому скликанню, точніше його більшості), то й шанси на персональне самозбереження чималі.

Читайте також: Президент підготував законопроект "Про національну безпеку".  Чи про поліційну державу?

А як мандат упливе біда поправна: новоявлене Міністерство під боком! А керівні посади у міністерстві престижніші і грошовитіші за посади в службі. Не кажучи вже про осяяне крісло Міністра, липовим медом обмазане.

Скільки треба нам терпіння?

Банальна, типова парламентська оборудка (http://uainfo.org/blognews/1452508570-yak-u-ukrayintsiv-evrovizu-potsupili-rizdvyana-bayka.html, http://uainforg.livejournal.com/2540083.html, http://intvua.com/news/article/1477559096-boris-bespaliy-normotvortsi-kapitani-kleptomani-.html, http://uainfo.org/blognews/1478597331-tsi-narodni-deputati-nevipravni-perevibori-nevidvorotni.html, https://uainfo.org/blognews/1512483879--trimay-vora-abo-znovu-pro-deputatsku-korovu.html), чого ж вона так зачіпає?

Через цинізм. Подвійний: очманілий кар’єризм під прикриттям ветеранів. Тому й непросто виступити проти зовні патріотичної ініціативи.

Хоч піар тут двосічний — питання лінгвістики: "У вас буде своє міністерство!" — один посил, "Посадимо вам на шию іще контору!", — посил протилежний. До правди ближчий, власне, цілком правдивий.

Борис БЕСПАЛИЙ для UAINFO


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини