MENU

Скасування мораторію на землю. Його прийняття – до плюс 4% зростання ВВП

4654 5

Заява заступника голови Офісу президента Олексія Гончарука про те, що земельну реформу, тобто Закон про обіг землі сільськогосподарського призначення, буде ухвалено новим складом парламенту до кінця 2019 року, – гарний сигнал. Важливо, що таку позицію він озвучує офіційно, як спікер від команди Зе. 

З погляду механізмів формування і аналізу політики, відкриття ринку землі - більш ніж вдале рішення. 

За словами Гончарука, різні моделі ринку землі дозволять збільшити динаміку ВВП України від 0,5 до понад 3%. Згідно розрахунків доцента Київської школи економіки та експерта з земельних питань Олега Нів’євського, які він презентував на панельній дискусії Громадської коаліції за скасування мораторію на землю, ліберальна модель ринку + активна фінансова підтримка фермерів, у тому числі на придбання землі, може дати до 4% додаткового зростання ВВП на рік. 

З раціональної точки зору – все ідеально. Але головне в земельному питанні - не раціональні розрахунки, а дика і емоційна політика. Земля, суть від суті, - політичне питання. Politics в чистому вигляді.

Раніше домовитись з усіма ключовими стейкхолдерами щодо дизайну ринку було вкрай важко. Гарна новина для тих, хто любить раціональне "вироблення політики" і тих, хто живе в бурхливому політичному вирії, - більшість з тих, хто працює з землею і пов’язаних сферах, активно підтримують впровадження ринку. 

Читайте також: Якщо нова влада поспіхом протягне законопроект про відкриття ринку землі, Україна скотиться в укрупнення та монополізацію земельних масивів, – нардеп

За останній рік з моменту створення Коаліції за скасування земельного мораторію, ми з колегами "обійшли" кілька сотень різноманітних бізнесів, асоціацій, груп впливу, аби зрозуміти іхню позицію щодо ринку землі. 52 організаціі (з яких 10 - аграрні асоціаціі) приєднались до нашоі ініціативи. 

Ще значно більше представників аграрного сектору підтримують ідею ринку, але хочуть бачити конкретну концепцію/законопроект, аби говорити про свою підтримку голосно (адже, ми знаємо, диявол завжди в деталях). Навіть найбільш консервативна в цьому питанні Асоціація фермерів та землевласників, прагне надання права продавати/купувати землю, хоч і за певних умов (рішення питання фінансування для придбання землі фермерами) та з чіткими обмеженнями.

Читайте також: Держава має стати єдиним покупцем земель с/г призначення і давати її в оренду тим хто дійсно бажає на ній працювати

Лише одиниці в аграрному секторі фактично саботують земельну реформу, формально говорячи про необхідність ії впровадження за 5-10 років. 

Публічна підтримка командою президента ринку та презентація конкретного бачення/концепції/законопроекту - той пазл, якого не вистачає, аби розпочати предметну дискусію з усіма групами стейкхолдерів щодо ринку, почути іхню позицію, врахувати страхи та забезпечити підтримку реформи з боку всіх тих стейкхолдерів, які поки що остерігаються диявола у деталях. І досягти успіху як в policy, так і в politics. 

Здається, настає ідеальний час, аби наважитись і втілити цю реформу.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Дарина МАРЧАК


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по теміПравила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини