MENU

Зеленський обіцяв "саджати": чи варто боятись Порошенку та Кличку?

2062 10

Зеленський Порошенко

"Весна прийде – саджати будемо". Весна, яку з передвиборних плакатів обіцяв перед своїм обранням новий президент України Володимир Зеленський, схоже, настала наприкінці липня. Стрічки новин зарясніли повідомленнями про розслідування, в котрих фігурує його попередник Петро Порошенко. Найгучнішою поки що подією став виклик експрезидента й майбутнього народного депутата на допит до Державного бюро розслідувань (ДБР) – як свідка.

Він дав свідчення за підозрою в ухиленні від сплати податків та легалізації доходів при продажу "Кузні на Рибальському". Це – суднобудівний завод, колишнім співвласником якого була фірма Порошенка. Наступний допит вже запланований, а сам політик назвав підозри "інсинуаціями".

Хто такий Портнов і як він домагається арешту Порошенка

Ініціатор розслідування – Андрій Портнов, політик і юрист, колишній заступник глави адміністрації Віктора Януковича. В 2014 році він виїхав до Росії, після чого переїхав на Захід і повернувся до України у травні 2019-го – напередодні вступу на посаду президента Володимира Зеленського. Після повернення Портнов розпочав свого роду хрестовий похід проти Порошенка, спрямувавши до ДБР кілька заяв, зокрема і про держзраду, панамські офшори та розкрадання в армії. Він також натякнув, що будуть інші справи, але нехай спочатку з цим розберуться. Судячи з записів у соцмережах, які Портнов публікує майже синхронно із заявами ДБР, він переконаний, що Порошенко опиниться за ґратами.

Наступним після допиту експрезидента у ДБР чекали на його колишнього соратника, київського мера Віталія Кличка. Претензії до нього начебто стосуються використання комунальних земель. Кличко, відставки якого з посади глави київської держадміністрації домагається Зеленський, на допит не прийшов, а справу назвав "абсолютно роздутою нісенітницею". Прізвища Порошенка й Кличка з'явились і в розслідуваннях Національного антикорупційного бюро України (НАБУ).

Читайте також: Політолог: Призначення прем’єр-міністра – яскравий маркер того, хто визначатиме політику команди Зеленського

Формально Зеленський тут ні до чого. Президент уникає прямих погроз на адресу Порошенка та його соратників. Але оскільки те, що робить Портнов, співпадає з передвиборними обіцянками нового президента, в Україні задаються питанням, чи є тут зв'язок. Глава офісу президента Андрій Богдан в інтерв'ю РБК-Україна назвав Портнова своїм "багаторічним другом". На запитання, чи узгоджені заяви, зроблені колишнім заступником глави адміністрації Януковича щодо Порошенка, з офісом нового президента, Богдан відповів наступне: "Це самодіяльність Портнова. Я не знаю матеріалів цих заяв, але я думаю, там дуже багато всього по справі".

Хто з президентів України обіцяв "саджати" і що з цього вийшло

Обіцянки притягнути до відповідальності представників еліт давно лунають у програмах кандидатів у президенти України. Гасло Зеленського "будемо саджати" нагадує "бандитам – тюрми" Віктора Ющенка під час кампанії 2004 року.

За часів Ющенка мало хто з важковаговиків опинився за ґратами, якщо не рахувати главу Донецької облради й члена "Партії регіонів" Бориса Колеснікова, який провів кілька місяців у СІЗО в справі про вимагання. Коли Ющенка на посаді президента змінив Віктор Янукович, він "саджати" не обіцяв, але при ньому в колоніях кілька років провели опозиціонери Юлія Тимошенко та Юрій Луценко. Це викликало критику Заходу, оскільки виглядало розправою.

При Порошенкові з відомих політиків за ґратами опинився лише Олександр Єфремов, колишній глава фракції Партії регіонів. Він провів три роки в СІЗО за підозрою в пособництві сепаратистам у Луганську. В липні його перевели під домашній арешт. Обіцянки Порошенка "рубити руки" корупціонерам в армії загалом залишилися лише словами.

Звідки в українському суспільстві запит на "посадки"

Новий президент Зеленський має більшу підтримку, ніж його попередники. Він має за спиною 73 відсотка виборців та абсолютну більшість у парламенті. З цією більшістю він збирається швидко ухвалити закон про скасування депутатської недоторканності, що відкриє шлях для розгляду справ у суді, зокрема й проти Порошенка.

І якщо при Януковичі більшості українців було байдуже, то тепер багато хто звинувачує відомих політиків у погіршенні умов життя й тому хоче бачити їх на лаві підсудних. Ще як актор Зеленський втілив ці настрої в серіалі "Слуга народу": під час сцени, де його герой - шкільний учитель, котрий став президентом, – уві сні розстрілює депутатів парламенту. На думку експертів, цей серіал допоміг Зеленському стати президентом. Фраза "будемо саджати", яку він зробив частиною своєї виборчої кампанії, до цього звучала в серіалі.

Читайте також: Реванш у тому вигляді, до якого ми готувалися, не відбувся – Макаров

"Запит у суспільстві (на гучні процеси, - Ред.) є і завжди був", – наголосив у розмові з DW політолог, професор Києво-Могилянської академії Олексій Гарань. На його думку, це пов'язано і з пасивністю юстиції при Порошенкові. "Думаю, у Зеленського буде велика спокуса робити такі речі – показові посадки", – вважає Гарань. За його словами, головне питання полягає в тому, "буде це зроблено у відповідності з нормами права чи це буде вибіркове правосуддя".

Експерти: допити Кличка й Порошенка – "тривожний сигнал"

Сам Порошенко про це прямо не говорить, побоювання з приводу "політичних мотивів" лунають від імені його партії "Європейська солідарність". Обережні в оцінках й експерти. "Заяви під час передвиборної кампанії та виклики на допит Порошенка й Кличка – це тривожний сигнал", – вважає Гарань.

Про "небезпечну тенденцію" говорить і Вільфрід Їльґе (Wilfried Jilge), експерт Німецького товариства зовнішньої політики (DGAP). "В принципі це правильно, що президент займається питаннями боротьби з корупцією. Питання в тому, як це робиться, – зауважує Їльґе, – Кидається в очі, що президент Зеленський постійно критикує дії Порошенка й інших політиків і чиновників, котрих той призначив, але при цьому мовчить про інших".

Читайте також:  Зеленський тепер може все: єдине, що вселяє надію – наша бідність

Крім того, боротьба з корупцією інколи ведеться "як публічне театральне дійство", вважає Їльґе. У зв'язку з цим він нагадав про випадок, коли президент Зеленський під час візиту до Дніпра перед об'єктивами телекамер особисто подзвонив Кличку й запитав, чому київська міська влада не розрахувалася за придбані трамваї.

"Ми знаємо, що судова система в Україні реформована не повністю, – говорить Їльґе, – Небезпека полягає в тому, що на тлі таких публічних інсценувань суди керуватимуться тим, звідки дме вітер влади".

Західні посли критикують розширення люстрації

Берлінський політолог вважає, що при найменшій підозрі в політизації боротьби з корупцією в Україні про це "слід говорити" й "зупиняти". Їльґе нагадав, що посли країн "великої сімки" критикували ініціативу Зеленського розширити закон про люстрацію, який забороняє чиновникам часів Януковича обіймати державні посади. Зеленський запропонував додати до цього закону Порошенка й чиновників, які обіймали найвищі державні посади за часів його перебування при владі. Відповідний законопроект президента внесли в парламент.

"Це нігілізм з правової і й політичної точки зору, – переконаний київський політолог Гарань, – Це спроба поставити на одну дошку режим Януковича й тих, хто врятував країну й організував опір російській агресії". На його думку, цю пропозицію Зеленський зробив напередодні парламентських виборів і навряд чи вона буде реалізована.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Роман ГОНЧАРЕНКО, DW


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини