MENU

П'ять порад Зеленському перед його візитом до Польщі

722 0

Президенти Анджей Дуда й Володимир Зеленський

1 вересня президент Володимир Зеленський відвідає із візитом Польщу. Колишній заступник міністра закордонних справ України Данило Лубківський пише про те, як далі потрібно будувати українсько-польські відносини

Значення першого офіційного візиту новообраного президента України до Польщі та його особисте заглиблення в історію і проблематику українсько-польських відносин важко переоцінити. Важливий контекст візиту – вшанування 80-ї річниці початку Другої світової війни. Важливий сам факт нового "вікна можливостей", який традиційно відкриває зміна влади.

Водночас я раджу пам’ятати, що наші відносини не розпочинаються з "чистого аркуша". Цінність нових сторінок залежатиме від ґрунтовного розуміння попереднього досвіду. На мій погляду, радив би звернути увагу на п’ять моментів.

По-перше, потрібно виходити з розуміння, що стратегічний характер відносин України із Польщею важив і завжди важитиме більше, ніж будь-які окремі локальні непорозуміння, надто ті, які мають політичну мотивацію.

Читайте також: Нормандська зустріч може мати катастрофічні наслідки – Портников

Стратегічний характер відносин, визнаний Києвом і Варшавою, означає дуже принципову річ: ми потрібні одне одному рівною мірою. Це – не просто слова. Наші відносини є принципово важливим фактором безпеки для всієї Європи. Але їхній успіх прямо залежить від трьох принципів: рівності, паритету й усвідомлення взаємної безпекової залежності.

Друге. Питання історичної політики в наших відносинах належать до питань стратегічного характеру. У нас це склалося саме так і має на те свої причини. Від цього факту не можна легковажно або поспішно відмахнутися.

Але "історичний фактор" не повинен переважати сучасне й майбутнє. Україна завжди намагалася дотримуватися такого підходу. Нинішні непорозуміння виникли не з української вини. Але наша сторона здатна й може запропонувати партнерський вихід із такого становища. Його базові постулати – взаємна повага, взаємна поступливість і рівність підходів.

Наші кроки повинні бути взаємні. Підходи з обох сторін мають ґрунтуватися на цивілізованих засадах спільної поваги до минулого. Тут важливе значення має кожен акцент. За визначенням між нами не може бути ані молодшого, ані старшого брата, ані підлеглого, ані ментора й тим паче – монополіста на істину. Дисбаланс у цій дуже чутливій сфері – це завжди міна сповільненої дії, яка може спрацювати згодом і призвести до ще більших непорозумінь, що матиме наслідки і для самого президента.

Читайте також: Трампів ультиматум: Зеленський зіткнувся із першим серйозним викликом

По-третє, навіть між друзями й партнерами треба укладати чіткі та зрозумілі домовленості. Потрібен конкретний перелік кроків із обох сторін у тих справах, де залишаються проблеми.

Така практика, до речі, матиме корисне значення і для всього спектру відносин. "Проблеми" в наших відносин є відчутним подразником. Але вони не становлять визначального характеру для двосторонньої співпраці. Тому поруч із картою вирішення проблем варто вагому публічну увагу звернути на сфери та справи, де в нас є і добра взаємодія, і прогрес, і результат.

По-четверте, під час візиту президентові варто звернути виняткову особисту увагу на велику українську діаспору в Польщі – традиційну та сучасну. Українська держава має зробити все для захисту національних, соціальних та інших прав українців у Польщі. Є багато добрих прикладів захисту їхніх прав польською стороною. Але є чимало абсолютно неприйнятних виявів побутової ксенофобії та українофобії проти наших людей.

На ці випадки мусить бути жорстка реакція обох держав. Наша велика діаспора в Польщі – це явище великої ваги для наших двосторонніх відносин. Захист прав українців у Польщі має для нас виняткове людське й національне значення. Це питання також матиме істотний вплив на майбутні перспективи наших відносин.

І, по-п’яте, новообраному президентові варто повести розмову про максимально широкий план безпекової взаємодії. У цій сфері наші відносини мають великий потенціал. Перед нами спільна життєва загроза, яку становить російський агресор. Тож співпраця України та Польщі у сфері безпеки має бути однією з найвищих серед інших партнерів.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Данило ЛУБКІВСЬКИЙ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини