MENU

Атака на Саудівську Аравію та подих "ядерної зими"

1790 1

Будь-яка інша міжнародна проблематика стає дедалі більш другорядною для американської адміністрації на тлі ескалації міжнародної ситуації в регіоні Перської затоки.

В ніч на 14 вересня 2019 р. вірогідно під масовану атаку БПЛА, що належать повстанцям "Анасар Аллах" (єменські хусити), потрапили об’єкти інфраструктури нафтової компанії ARAMCO. Дрони Samad-3 єменського виробництва на базі іранських технологій нанесли удар по НПЗ в Абкаїці. Дане, найбільше у світі підприємство із стабілізації сирої нафти (зниження вмісту сірки) з родовища в Хурайсі відіграє вкрай важливу роль у всьому нафтогазовому комплексі КСА. Російські джерела відзначали, що під удар потрапили станції підготовки нафти родовищ Говар та Хурайс (сукупно дають видобуток 5,5 млн. бар/добу). Окрім версії з використанням дронів також наявна версія атаки 13 крилатими ракетами типу «al-Quds» (модифікація іранської ракети Soumar), що були запущені з території Іраку.

Читайте также: Трамп разрешил открыть стратегические запасы нефти США на фоне атак на Саудовскую Аравию

Через атаку КСА скоротила видобуток нафти в 2 рази, тобто на світовому ринку обсяг постачання чорного золота одразу скоротився на 5%. Ремонт підприємств за попередніми оцінками може розтягнутися від тижнів до місяців. Через це котирування нафти марки Brent зросли на 11,8% до 67,31$, а WTI на 10,7% до 60,71$ Аби стабілізувати ситуацію на світовому ринку нафти президент США Дональд Трамп віддав наказ відкрити стратегічні запаси та здійснити постачання у достатніх обсягах. Попри заяви голови Міненерго РФ Олександра Новака, що дефіцит саудівської нафти може бути покритий за рахунок комерційних запасів російські ЗМІ та Telegram-канали поширюють інформацію, що вартість нафти може зрости до 100$ за барель. Звісно це великий бонус для російської економіки. Також росіяни вказують на те, що у випадку терористичної атаки на КСА не спрацювали американські ЗРК Patriot, тому саудитам треба замислитися над купівлею російських аналогів. Оборона КСА щодо асиметричних загроз дійсно виглядає зараз дуже крихкою, в цілому королівство переживає все більш складні часи.

По-перше, удари по нафтовій інфраструктурі знижують привабливість активів ARAMCO, що на руку ділкам які можуть задешево скупити пакети акцій компанії в ході ІРО. По-друге, позиція адмінстрації Трампа щодо стратегічного союзника у Перській затоці не виглядає однозначною. Попри критику державного секретаря США Майка Помпео підривної діяльності Ірану, президент Трамп не поспішає скасовувати зустріч з президентом Ірану у Нью-Йорку, що запланована під час проведення щорічної сесії ГА ООН. «У випадку з нашим президентом для того аби провести зустріч та досягти угоди необхідно аби були придатні умови», - заявила його радниця Келлі Конуей.
Отже, Трамп не розглядає інциденти довкола нафтових об’єктів в КСА є достатню підставу для нового етапу ескалації відносин з Іраном, і ведуть торги з Тегераном. Чи може бути це свідченням того, що окрім Ірану до атаки причетні інші актори, зокрема росіяни питання не просте. Хоча ще до подій «арабської весни» в російських експертних колах розглядалися концепції асиметричних атак на об’єкти нафтової інфраструктури КСА, зокрема з використанням замінованих катерів. Маніпуляції з нафтовими цінами є фундаментальним російським інтересом.

Читайте также: Трамп готов отомстить за Саудовскую Аравию

На цьому тлі палаючі нафтові об’єкти ARAMCO нагадують часи війни між Іраком та Кувейтом 1990-1991 рр., коли нафтовий смог від кувейтських свердловин, підпалених іракцями, ледь не поставив людство перед обличчям ефекту «ядерної зими». Повторювати цей експеримент у більших масштабах у Саудівській Аравії є самогубством, які б цілі не переслідували його учасники.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Олександр МІШИН


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини