MENU

"Вічнозелені" патенти. Як знизити ціни на ліки в Україні?

440 0

Ціни на ліки в Україні

Щороку Україна переплачує близько 200 мільйонів гривень на препараті для лікування ВІЛ. Причина такої переплати – так званий "вічнозелений патент", яким користується виробник-монополіст і роками тримає на нього високу ціну в Україні. У результаті страждають найперше пацієнти, які не доотримують ліки від держави.

Що таке "вічнозелені" патенти? Патент надає право фармацевтичним компаніям диктувати ціни на ринку і не пускати на ринок не менш якісні, але значно дешевші аналогічні версії. У нашому випадку – на ліки.

У світі патенти видають на 20 років. Цього більш ніж достатньо, щоб "відбити" всі витрати виробника, пов’язані з винаходом продукту. Проте у сфері охорони здоров’я патент на ліки можна подовжити ще на 5 років. А для дитячих препаратів – на 5,5 років.

Зловживання починаються з етапу несуттєвих змін до формули лікарського засобу, які не несуть покращення для пацієнта. Наприклад, фармвиробник може гратися з кольором пігулки, формою випуску препарату (пігулка замість капсули), способом введення ліків, дозуванням. Усі ці маніпуляції, коли патент подовжують без обґрунтованих причин, не пов’язаних зі зміною терапевтичного ефекту від ліків, є недобросовісними. Такі патенти називають "вічнозеленими".

Читайте також: Міжнародні закупівлі ліків: залишити не можна скасувати

На відміну від ЄС, в Україні під патентною охороною перебувають ліки, чиї значно дешевші аналоги вже давно використовують в світі.    

Чому в польській аптеці ліки дешевші? Мене часто питають: "Чому ліки в українській аптеці дорожчі ніж в польській, угорській, словацькій?".

Часто жителі прикордонних територій перетинають кордон до першої ближньої аптеки, щоб купити там ліки, які вживають регулярно, за значно нижчою ціною, ніж на батьківщині. Справа в тому, що українське законодавство надає виробникам та ліцензованим дистриб’юторам виключне право самим встановлювати та утримувати високий рівень цін на свій продукт в Україні.

Як знизити ціни на ліки в Україні? Це питання задають українці щодня. Витрати на ліки з кишені – катастрофічні для більшості українських родин. Часто така ситуація ставить їх перед вибором між ліками та їжею. Саме тому робота над зниженням цін на лікарські засоби має стати одним із пріоритетів влади в Україні.

Один з найефективніших методів зниження цін на ліки – конкуренція. Подолання "вічнозелених патентів" та удосконалення законодавства у сфері постачання ліків на території України – пазл, який складає вже третій Уряд в Україні після Революції Гідності.

У парламенті вже зареєстрований проект закону 2089, який покликаний ці проблеми розв’язати:

1) Припинити видачу фейкових патентів, за якими немає інноваційності. Усе, що робять ці патенти – підвищують ціни на ліки.

2) Розробити механізм тимчасового примусового подолання патентної монополії. Наприклад, під час епідемії чи загрози епідемії, введені антитерористичної операції та при настанні інших форс-мажорних обставин. 

3) Дозволити генерику (аналогу) отримати реєстрацію уже на наступний день після припинення дії патенту (ця норма має скорочену назву у фахових колах положення "Болар").

Читайте також: Відомо, які медичні послуги стануть безкоштовними наступного року

Іншим інструментом пом’якшення патентної монополії є паралельний імпорт лікарських засобів. На відміну від європейських країн, де патентовласник втрачає право контролю за ціною при першому продажі лікарського засобу, в Україні він знову нав’язує свою цінову політику при перетині митного кордону. Паралельний імпорт дасть можливість скористатися найнижчою ціновою пропозицією у світі та ввести такі ліки на територію України. 

Як свідчить світова практика, введення паралельного імпорту в ЄС знизило ціни на фармацевтичну продукцію на 12-19 %. У Грузії свого часу ціни на ліки внаслідок введення паралельного імпорту впали до 30%.

Хто проти? Ті, хто втратять надприбутки. Великі фармакомпанії в Україні роками виступають проти таких змін.

Зловживання патентом – дуже небезпечна річ. Маючи повну монополію на лікарський засіб, компанія-виробник одного дня може залишити без лікування нас з вами. Саме так відбулося в США, коли власник фармакомпанії підняв ціну на препарат для хворих зі слабкою імунною системою в 56 разів: з 13,5 $ до 750 $.

Усунувши недобросовісну патентну монополію, ми відкриваємо ринок для здорової конкуренції. Для пацієнтів – це зниження цін і розширення доступу до ліків. Для держави – суттєве зменшення витрат із держбюджету на закупівлю життєво необхідних ліків. Для бізнесу – розвиток національної фармацевтичної галузі.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Ольга СТЕФАНИШИНА для УП. Життя


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини