Новий стандарт державної служби. Триматись будуть за контракт, а не за стілець
Перезавантаження. Верховна Рада лібералізує низку законів, в першу чергу, ЗУ Про державну службу. Що саме зміниться, пише в блозі для НВ.Бізнес МАксим Нефьодов.
«Не можна звільняти держслужбовця за профнепридатність – це може створити небезпечний прецедент, від якого страждатимуть сотні тисяч, та що там, мільйони чиновників», – ще 40 років тому написав Джонатан Линн.
Насправді легенда, що всі держслужбовці – неефективні бюрократи, є міфом. Як і в будь-якій сфері завжди є ті, хто працює добре і сумлінно, і є ті, хто саботує процеси чи бере хабарі. Однак ми зараз живемо в реальності, де сприйняття суспільством бюрократії та чиновників вкрай негативне, довіра до більшості органів влади дуже низька, а цілі сфери державного управління асоціюються із чергами, корупцією та відсутністю поваги до громадян.
Тому настільки важливо отримати інструменти для перезапуску органів влади, коли суттєво пришвидшується звільнення неефективних бюрократів, підвищення перспективних молодих співробітників та заведення на держслужбу людей із приватного чи громадського секторів. Ми покладаємо великі надії на прийнятий законопроект № 1066 «Про внесення змін до деяких законів України щодо перезавантаження влади», який лібералізує низку законів, в першу чергу, ЗУ Про державну службу.
Що він несе в собі
По-перше, з‘являються ефективні механізми очищення державного органу. Правила працевлаштування за чинним законодавством про державну службу дають змогу працедавцю посадити когось на той чи інший стілець, а позбавити його потім посади майже неможливо. Навіть коли пересадити треба за грати. Наприклад, можна сховатись на лікарняному чи взяти тривалу відпустку, сподіваючись за цей час знайти якогось політичного покровителя. Тепер же можна буде одразу видати наказ про звільнення, який вступає в силу з моменту повернення людини на роботу. Також можна більш гнучко змінювати структуру органу влади, скорочуючи непотрібні посади і створюючи нові. Зараз для цього використовується повільний механізм реорганізації – як от такий, що нині проходить Державна Митна Служба.
Читайте також: Антикорупційні закони: що збирається міняти нова Рада
По-друге, пришвидшиться оголошення і проведення конкурсів. Уявіть, що таке провести кілька тисяч індивідуальних конкурсів на посади в митниці, які можуть вивільнитись після звільнення митників-мільйонерів, які фактично працюють на контрабандистів? Це тисячі оголошених індивідуальних конкурсів, десятки конкурсних комісій, які за діючим законом тижнями мають спілкуватись із кожним, навіть із явно некваліфікованими кандидатами (колись в міністерство економіки на конкурс прийшов реальний винахідник вічного двигуна). А потім ще оскарження і суди — як от такий, який затримав конкурс на моє призначення більші, ніж на 2 місяці. Бувають і трагікомічні бюрократичні випадки — на одну посаду прийшло 3 непоганих кандидати, а на аналогічну іншу в той же відділ — жодного. Але взяти людей з першого конкурсу не можна, все треба починати спочатку. Тепер же конкурси можна оголошувати на однакові посади разом, проводиться тестування, а 3−5 кращих кандидатів йдуть на співбесіду, де обирається переможець. Бюрократичні процедури можна делегувати — сподіваюсь, скоро мені не треба буде лише особисто підписувати формальні накази про переведення, а відпустка керівника не зможе заблокувати процес призначень.
По-третє, спрощується процес оцінювання держслужбовців. Позбавляємось від радянських рудиментів за духом на кшталт «загальні збори (конференція) державних службовців», прискорюється проведення дисциплінарних проваджень.
Читайте також: Закон про незаконне збагачення: більше за НАБУ "все про всіх" високопосадовців тепер не знатиме ніхто в державі
Четверта новелла — з‘являються строкові контракти державної служби. Поки що обмежено — до 7% штату (сподіваюсь, це ми виправимо згодом), але можна підписувати угоди із зрозумілими правами і обов‘язками сторін. Для митниці це дуже актуально — я хочу створити систему, яка захищає чесних співробітників, яким будуть гарантовані премії чи можливість просування по службі. З іншого боку, маючи пункт про доброчесність в контракті, матимемо можливість не продовжувати трудові стосунки з людиною, яка цьому принципу не відповідає.
І, нарешті, останнє, але для мене особливо приємне. Позбавляємось «власноруч написаних заяв» для прийому на роботу, додаємо можливість офіційного спілкування із працівниками електронною поштою, а не письмовими повідомленнями під розпис. Ось із таких шматочків і складається «держава в смартфоні».
Нова митниця потребує кваліфікованих та відповідальних кадрів і я точно знаю, що нині в ДФС є такі люди. Тих, хто готовий працювати і доводити своєю діяльністю, що державна служба це не про приналежність до структури, а кропітка та доброчесна справа, ми чекаємо в лавах нової митниці. Лише за умови роботи таких людей експорт і імпорт стануть прозорими та зрозумілими для бізнесу, а митниця — ефективною та корисною для платників податків.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки