Президент і НАБУ: бізнесу – приготуватися
Результативна боротьба з корупцією потребує рішучих кроків. Залишається сподіватися, що така боротьба не призведе до бездумної реєстрації проваджень проти бізнесу і адвокатів, пише
На цьому тижні президентом України було опубліковано відеозвернення до громадян, в якому він закликав усіх взяти участь у правосвідомому челенджі "Звернися до НАБУ і здай корупціонера". При цьому, Володимир Зеленський повідомив, що необхідно звертатися саме на гарячу лінію НАБУ.
Результат – телефонні лінії НАБУ обірвалися від дзвінків.
Через кілька годин Рада громадського контролю НАБУ заявила, що президенту необхідно роз’яснити норми законодавства населенню, оскільки всі факти корупції не підслідні НАБУ. З огляду на це, вони вважають, що заява Володимира Зеленського викликала необгрунтований зрив телефонних ліній НАБУ і немає необхідності телефонувати їм щодо кожного факту.
Читайте також: У "Слузі народу" не помічають, що двері НАТО для України відчинені
Розглянемо, як же цю ситуацію можна розцінити з боку чинного законодавства, і як це може вплинути на бізнес.
Так, відповідно до ст. 214 КПК України, слідчий (а детектив НАБУ прирівняний нормами законодавства до слідчого) зобов’язаний після отримання заяви про кримінальне правопорушення внести відомості за цим фактом в ЄРДР. Заява має бути оформлена тільки в письмовому вигляді. Також у цій статті зазначено, що слідчий може відкрити кримінальне провадження після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, які можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення.
Отже, можна довго сперечатися щодо того, хто ж правий – Рада громадського контролю чи президент. Безумовно, в цій ситуації звинувачувати останнього недоцільно, оскільки боротьба з корупцією потребує рішучих дій. На крайній випадок детективи НАБУ можуть зареєструвати кримінальне провадження (хоча не зобов’язані, через недотримання форми звернення), а потім прокурор передасть його за підслідністю.
Читайте також: Нова влада почала зміни не з того. Чому економічна свобода – основа держави
Однак цікаво те, що зараз у детективів НАБУ з’явилися підстави реєструвати кримінальні провадження і починати досудове розслідування проти всіх фізичних та юридичних осіб в Україні. Чому? За чорною, але простою схемою будь-яка особа (головне, щоб не один детектив зі свого номера і ця особа не говорила, що він її про це попросив) може зателефонувати на гарячу лінію і повідомити про факт корупції. Будь то адвокатське об'єднання, яке зіпсувало відносини з клієнтом, будь то звичайний ФОП або транснаціональна корпорація. Головне, щоб справа була підслідна НАБУ.
У свою чергу ст. 216 КПК (Підслідність) говорить нам, що НАБУ має право розслідувати, наприклад, факт надання або одержання неправомірної вигоди топ-чиновниками, суддями. У будь-якому випадку, НАБУ ловить це звернення і, виправдовуючи його як виконання антикорупційної програми, оголошеної президентом, реєструє кримінальне провадження і починає «обробляти» бізнес (адвокатські об'єднання/бюро або інші підприємства, що мають суперечки в судах).
Головне, щоб мета виявилася виправданою. Дійсно результативна боротьба з корупцією потребує рішучих кроків і море зусиль. Однак залишається тільки сподіватися, що така боротьба не призведе до бездумної реєстрації проваджень проти бізнесу й адвокатів.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки