MENU

Як Україні скоротити смертність на дорогах? Досвід Швеції

909 1

Можна переконувати людей бути уважними на дорозі, але набагато ефективніше створити умови для безпечного водіння. Тоді кількість аварій зменшується, а їх наслідки стають менш тяжкими. В цьому суть методу VisionZero, який придумали і запустили в Швеції.

ШВЕДСЬКИЙ МЕТОД. Кількість аварій на дорогах можна скоротити, і головне, зробити їх наслідки не такими важкими. Так вирішили в Швеції і розробили концепцію безпеки руху VisionZero. Це комплекс заходів, розрахованих на водіїв, проектувальників вулиць, патрульні служби та виробників автомобілів. Про те, як працює така система, розповідає «Хмарочос».

Концепція VisionZero була прийнята парламентом Швеції у 1997 році, і з тих пір кількість смертельних ДТП на дорогах країни знизилася вдвічі, хоча кількість машин збільшилася.

ТРИ ПРИНЦИПИ. Основні принципи VisionZero:

1. Обмеження швидкості. У житлових районах рекомендують знижувати її до 30 км/год. Згідно з дослідженнями, при такій швидкості в разі зіткнення виживає 90% пішоходів, а при швидкості в 50 км/год – лише 20%. Обмежувати швидкість водіїв переконують штрафами і попередженнями на потенційно небезпечних ділянках.

Читайте також: Депутаты хотят изменить правила сдачи экзамена на водительские права

2. Зміна дорожньої інфраструктури, щоб фізично зменшити можливість важких зіткнень. Один з методів – кругові перехрестя замість хрестових: на кругових швидкість руху менша, і кути сутичок не такі небезпечні. Також використовуються розділові бар’єри між смугами, що зменшує можливість лобового зіткнення. Ще – острівці безпеки, які унеможливлюють обгін і допомагають пішоходам без ризику переходити дороги, особливо багатосмугові.

3. Зміни в конструкціях машин. Це не тільки програми, що допомагають водієві не заснути за кермом, але й подушки безпеки, сигнали про непристебнуті ремені, алкозамки (тестери, щоб визначати алкоголь у крові водія, і якщо рівень перевищений – блокувати стартер машини). Останній пристрій поліція може зобов’язати використовувати, якщо водій хоч раз попався нетверезим.

ДЕ ЗАСТОСОВУЄТЬСЯ? Концепція VisionZero після впровадження в Швеції була використана в сусідніх з нею країнах – Данії, Норвегії, Фінляндії, а також у Чехії, Польщі, Канаді, Японії, Австралії, США та інших.

У Великобританії, за результатами дослідження 2006 року, метод не впровадили, – опитані жителі відмовилися. Вони порахували, що цілі програми нереальні, а її впровадження має невиправдано високу вартість: занадто жорсткі правила руху і обмеження швидкості.

ШВИДКІСТЬ І РИЗИК. Дослідники вивчили, як підвищується ризик при швидкій їзді. Співвідношення швидкості і гальмівного шляху таке, що при швидкості в 30 км/год водій повинен побачити ситуацію і прийняти рішення про гальмування не менше як за 16 метрів до пішохода, а на швидкості 50 км/год це – за 35 метрів. «Необхідно також мати на увазі, що на мокрому асфальті гальмівний шлях збільшується на 25%, а при обмерзанні на 50%», – зазначає урбаніст Костянтин Ємельянов.

При швидкості 60 км/год машина проїжджає ще в середньому 25 метрів після початку гальмування, що практично гарантує летальний результат для пішохода при зіткненні.

Читайте також: В Украине появятся электронные водительские права

В УКРАЇНІ деякі громадські організації домагаються впровадження VisionZero. Крім того, в деяких містах є муніципальні програми безпеки з подібними вимогами.

Проте, сьогодні 85% українських водіїв не використовують ремені безпеки. Порушення цього та інших простих правил призвело до того, що, за даними дослідження Corestone Corporation за 2016 рік, показники смертності на дорогах в Україні в 3-4 рази вищі, ніж у інших країнах. За цим показником наша країна зайняла 10-е місце в світі.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

UAINFO


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини